Acapulco leží na březích půlkruhového zálivu, který objevili Španělé v roce 1512. V následujících letech tady vyrostl přístav a další desetiletí pak znamenala na svou dobu ohromný rozvoj celé oblasti. A také útoky pirátů.

Památkou na tyto časy je pevnost Fuerte de San Diego. Mohutná stavba s hvězdicovitým půdorysem je po několika přestavbách a celkové rekonstrukci v roce 2000 přístupná turistům. Město do ní umístilo historické muzeum, včetně expozice pirátství, a další prostory, kde probíhají časově omezené výstavy.

V Mexiku se jezdí i na Mayskou riviéru: Mexické letovisko Tulum: Tady je to z pláží jen krok ke „krvavým“ památkám

Staré versus Nové Acapulco

Pevnost stojí ve „staré“ části Acapulca v severní části pobřežního půlměsíce, které se tady říká „Nautica“. Právě tady se v padesátých letech naplno rozjel turistický průmysl – nutno ale poznamenat, že jen pro horních deset tisíc. Ceny pobytů v místních hotelech rostly úměrně tomu, kolik hollywoodských hvězd sem jezdilo. A těch bylo v tomto období stále víc a víc…

Acapulco leží rozprostřené okolo zálivu na západním pobřeží Mexika.

Acapulco leží rozprostřené kolem zálivu na západním pobřeží Mexika.

FOTO: ESO travel

Dnes je tato část Acapulca paradoxně tou klidnější a „lidovější“. Menší hotely v typickém mexickém stylu tady povětšinou vlastní soukromé osoby a na dovolenou sem jezdí i „běžná“ střední třída.

Muž z Acapulca

Francouzská komedie, kde hrál hlavní roli Jean Paul Belmondo, má v názvu sice slavné mexické letovisko, ve skutečnosti se ale točilo v jiných lokacích. Velká část filmu byla natočená v Paříži a mexické lokace jsou umístěné do měst Puerto Vallarta a Aguacate, která leží výrazně severněji, nicméně také na tichomořském pobřeží Mexika.

Luxusní klientela se totiž přesunula do takzvaného „nového“ Acapulca, které začalo vznikat v 70. a zejména v 80. letech 20. století v jižní části zálivu. Pláže tady lemují výškové budovy hotelů – obvykle čtyř– a pětihvězdičkových. Právě tady je teď srdce turistického ruchu v Acapulcu. Tak trochu se tu ale pod zlatým pozlátkem ztrácí „tradiční Mexiko“.

Mexiko patří i mezi Nejlepší místa pro rozlučku se svobodou: Kam si jezdí pánové vyhodit z kopýtka

Skoky do vody z útesu La Quebrada jsou ohromnou atrakcí.

Skoky do vody z útesu La Quebrada jsou ohromnou atrakcí.

FOTO: cello5, pixabay.com

Přijeďte. Zn.: Teplo je tu celý rok!

Teplo je v Acapulcu celý rok, průměrná denní teplota se tu celoročně drží nad třiceti stupni Celsia. Ta hlavní sezóna se tady rozbíhá v listopadu a končí v březnu. To je tady nejméně srážek a na pláže dopadá nejvíce slunečních paprsků. Ve zbytku roku tu člověka může překvapit náhlý, krátký, ale o to vydatnější déšť.

La Angosta, Caleta, Icacos… pláží je v Acapulcu spousta – a všechny jsou krásné, s bílým pískem a obvykle bezproblémovým vstupem do vody. Jen pozor na to, že pláž Tamarindos a její okolí mají v posledních letech statut místa, kde vám nedají pokoj pouliční prodavači.

„Člověk se od nich rád nechá vyrušit jednou, dvakrát, aby si prohlédl, případně nakoupil pár levných kousků bižuterie, ale čeho je moc, toho je příliš,“ tvrdí někteří turisté. Právě tady se naplno projevuje paradox toho, že pobřeží Acapulca lemují luxusní hotely a v kopcích nad městem jsou čtvrti nemající daleko k chudinským.

Jižní část Acapulca je ta „nová“. Hotely jsou tady nové, moderní a pořádně vysoké.

Jižní část Acapulca je ta „nová“. Hotely jsou tady nové, moderní a pořádně vysoké.

FOTO: Eneas De Troya, Wikipedia Commons

Podvodní pomníček

V oblasti Acapulca můžete vyrazit i na výlet spojený s potápěním. Atmosféru má bezesporu podvodní pietní místo, které vzniklo v roce 1958. Podmořská socha Panny Marie, kterou vytvořil sochař Armando Quesado, připomíná tragédii, kdy tu pod vodou zemřela skupinka potápěčů.

O Acapulcu se tvrdí, že je to letovisko, kde se člověk nemůže nudit. V pobřežních vodách jsou ideální podmínky pro stále oblíbenější kitesurfing, vypravit se tady člověk může i pod hladinu, případně může krásy podmořského světa prozkoumávat z paluby lodi s proskleným dnem. Zde ale pečlivě vybírejte, s kým na moře vyrazíte. Některé kocábky se sice oficiálně pyšní statutem „lodi s proskleným dnem“, ale skrze malinké prosklené okénko toho nemusí být moc vidět.

V Mexiku leží i Ostrovní ráj Cozumel láká na mayské památky, nádherné pláže a potápění

Nic nechytíš, nic neplatíš!

Kromě toho tady člověk může vyrazit na lodní výlet spojený s rybolovem. A ryb je v místních vodách tolik, že někteří kapitáni nabízejí akci „nic nechytíš, nic neplatíš“ – tak moc si jsou jisti tím, že tu každý něco uloví.

Vydejte se v Acapulcu pod vodu. Podmínky pro potápění jsou tu velmi dobré.

Vydejte se v Acapulcu pod vodu. Podmínky pro potápění jsou tu velmi dobré.

FOTO: Eneas De Troya, Wikipedia Commons

Místní atrakcí je i velký vodní park Centro Internacional de Convivencia Infantil, kterému místní zkráceně říkají CICI. Pokud se vyžíváte v toboganech, skluzavkách a vodním živlu vůbec, pak si návštěvu tohoto parku užijete. V parku Papagayo pak mají modely španělské galeony a raketoplánu Columbia – v „životní“ velikosti.

Mimochodem – Acapulco znamená v jazyce náhuatl (což je soubor 28 aztéckých nářečí) „místo, kde voda vyplavuje rákos“, na ten však tady ve dnešní době nenarazíte. To mnohem spíš na luxusní restauraci, protože Acapulco je také vyhlášeným gurmánským rájem.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Mexika!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky pobytových zájezdů do Mexika:

Mexico City a Acapulco

Vydejte se na týdenní cestu za poznáním a odpočinkem. Nejprve poznáte hlavní město Mexico City a následně se podíváte na pláže slavného letoviska Acapulco. Ideální kombinace poznání a relaxu.

FOTO: ESO travel

Playa del Carmen

Užijte si slunce, moře a krásné pláže v srdci Mayské riviéry, v letovisku Playa del Carmen, které je nejznámějším letoviskem na karibském pobřeží Mexika. Kompletní zázemí, veliký luxus!

FOTO: ESO travel

To nejlepší z Yucatánu!

Poznávací zájezd, během kterého se podíváte na ta nejkrásnější místa spjatá s mayskou civilizací. Komplex Chichén Itzá s Kukulkánovou pyramidou, Tulum, Uxmal, Palenque…

FOTO: ESO travel

Přečtěte si také o sexuální turistice, o zvláštní stavbě v Kantonu nebo o nejdivnějších muzeích planety. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán