Vzdálenější lokality se známými parky jsme soustředili do hlavního textu, o perlách evropské zeleně si můžete přečíst v bočním sloupci vpravo vedle článku. Víte například, ve kterém parku mají totemové pole?

Newyorský Central Park láká i filmovou minulostí

Když se řekne městský park, většině lidí se vybaví především ten newyorský. Možná i proto, že ho znají z celé řady filmů a seriálů. Točilo se tu už od začátku dvacátého století, například v roce 1908 to byl film Romeo a Julie. Od té doby se po parku proháněla spousta kreatur, jako Hulk, i jejich lovců (Krotitelé duchů, Muži v černém) a nadpřirozených bytostí (Highlander, Spiderman).

Po Central Parku v New York City utíkal také vystrašený Kevin ve druhém dílu Sám doma. Tvůrci filmů si prostě rádi zajedou do New Yorku a tenhle symbol si natočí.

Socha svobody, spolu s Central Parkem jeden ze symbolů New Yorku. Nachází se ale uprostřed vod New Jersey. Dostala ovšem výjimku a má newyorskou adresu.

Socha svobody, spolu s Central Parkem jeden ze symbolů New Yorku. Nachází se ale uprostřed vod New Jersey. Dostala ovšem výjimku a má newyorskou adresu.

FOTO: ESO travel

Za to, že park je parkem a ne jen zanedbaným kusem země, může jeden tvrdohlavec. Jmenoval se William Cullen Bryant. Živil se psaním básní a vydáváním novin. V polovině devatenáctého století si usmyslel, že obyvatelům New Yorku chybí velké zelené prostranství, kde by mohli pořádat pikniky, sportovat a setkávat se. Město k tomuto účelu vyčlenilo téměř bezcennou půdu, na níž byly hlavně mokřiny a bezdomovci. Díky architektům Olmstedovi a Vauxovi ale v kdysi nevábném místě vyrostlo kouzelné místo se spoustou udržovaných chodníčků a jezírek.

Dnes patří domy kolem Central Parku k nejdražším nemovitostem v Severní Americe a vlastně i na celém světě. V této lokalitě bydlí nejedna celebrita, k místním usedlíkům patří například zpěvačka Madonna nebo finanční esa z Wall Street.

O newyorské Páté Avenue jsme psali také v tomto článku: Nejdražší adresy světa: Podívejte se na místa, kde bydlení vyjde na pořádný balík

Jedno z malebných zákoutí velkého parku v srdci Manhattanu.

Jedno z malebných zákoutí velkého parku v srdci Manhattanu

FOTO: U.S. Department of the Interior, National Park Service

Park na východě sousedí s dalším ikonickým místem Manhattanu, s Pátou Avenue. Jde o jednu z nejslavnějších ulic Ameriky. Která firma nemá na téhle ulici svou adresu, jako by ani nebyla. Aby tam chyběly obchody Armani, Gucci, či jedna z největších poboček Apple, o tom nemůže být řeč. Najdeme tam také slavné budovy a instituce jako Guggenheimovo muzeum, Rockefellerovo centrum nebo katedrálu svatého Patrika.

Irové v New York City

Možná se divíte, co dělá katedrála zasvěcená irskému národnímu světci Patrikovi v největším městě USA. Hlavní důvod je ten, že během několika let neúrody v Irsku se v 19. století vystěhovaly téměř dva milióny obyvatel zeleného ostrova do jiných koutů světa, většinou právě do New Yorku. Při březnových oslavách svátku svatého Patrika to v ulicích „Velkého jablka“ vypadá skoro jako v Irsku. Však zde také mají mnoho irských hospůdek včetně proslulého McSorley’s Old Ale House, kde si vaří vlastní pivo (kdo by také pil to americké, že?).

Ve Vancouveru mají park s totemy

Na severu Ameriky ještě zůstaneme, jen se přesuneme přes hranice do Kanady. V zemi severních sousedů Spojených států mají také velmi zvláštní park. Sice se v něm nenatočilo tolik filmů, ovšem v jeho blízkosti se konaly olympijské hry. Máme na mysli Stanley Park ve Vancouveru.

Jde o nejnavštěvovanější atrakci celého státu Britská Kolumbie, který zabírá skoro jednu desetinu rozlohy Kanady. Proč je pro turisty tak atraktivní park? Protože skrývá spoustu atrakcí, jako jsou totemová pole nebo sekci akvárií s chobotnicí, žraloky, delfíny a dalšími desítkami tisíc různých živočišných druhů.

Totemy ve Stanley Parku.

Totemy ve Stanley Parku

FOTO: Prayitno (Flickr), licence Attribution 2.0 Generic

Na Kubě Lennonovi kradou brýle

Za mořem najdeme také jeden park, který nepatří k největším ani nejslavnějším, ovšem nelze tvrdit, že by byl nezajímavý. Jde o Park Johna Lennona v Havaně. Všechno na Kubě není pojmenované jen po revolucionářích. Na ostrově svobody si bývalého člena The Beatles cení za jeho mírové postoje, a tak sochař José Villa Soberón mohl do parku na lavičky umístit své dílo.

Skulptura přitahuje fanoušky hudebníka, ale také vandaly a vtipálky. Ti často soše kradou Lennonovy typické kulaté brýle. Sochař Soberón je úmyslně nechal odnímatelné, ovšem netušil, jaký to bude mít důsledek. Zřejmě se při práci příliš zasnil. Však také na desku u lavičky napsal text ze zpěvákovy písně Imagine: „Můžete říct, že jsem snílek, avšak nejsem sám.“

Další články o Kubě:

 


Sochu Johna Lennona v prosinci 2000 slavnostně odhalil sám Fidel Castro.

FOTO: Cynansy (Wikimedia Commons)

V Beihai parku zranili Buddhu

Z Ameriky se přesuneme na nejlidnatější kontinent. Dopravní zácpy, smog, milióny lidí v ulicích – Peking rozhodně nevypadá jako oáza klidu. Ale to má své výjimky. Jednu z nejpříjemnějších představuje park Beihai. V asijských parcích lze vidět cvičící osoby, což je pro Evropana poněkud nezvyklé, tady toho ovšem mají k vidění více. Například sochu Buddhy, která přišla o ruku. Stalo se tak v roce 1900 při bitvě o Peking během Boxerského povstání. Tudy kráčela historie.

Zakázané město. Sem po pět set let nesměl císař a jeho družina.

Zakázané město. Sem po pět set let směl jen císař a jeho družina.

FOTO: ESO travel

Beihai park toho zažil opravdu hodně, patří totiž k nejstarším parkům v Číně. Náležel do Zakázaného města, kde jej mohl využívat pouze císař a jeho nejvěrnější. Dnes je již tenhle tajemný kus čínské metropole plně zpřístupněn a těší se velkému zájmu návštěvníků.

Singapurský park, do kterého se jezdí po venkovním eskalátoru

Snad se na nás v Číně nebudou zlobit, mají tam celou řadu nádherných parků, my ale za nejpůvabnější park Asie považujeme ten na vršku Fort Canning v Singapuru. Nachází se v centru města, takže byznysmeni si mohou udělat přestávku a při procházce se svačinou si vyčistit hlavu uprostřed zeleně, pravděpodobně si ovšem propotí košili. Nejnižší a nejvyšší bod parku totiž dělí šedesát metrů.

Proto je také Fort Canning protkán celou řadou schodů, dokonce k němu vede i venkovní eskalátor. V centru parku ale takové moderní vychytávky už nenajdete. Tady dominují plochy poseté trávníkem, bylinkami nebo stromy a pozůstatky opevnění, které se na vršku nacházelo. Vojenští nadšenci se mohou pokochat například u děla na devítipalcové koule.

Inzertní sdělení: Vydejte se za exotikou!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů last minute:

FOTO: ESO travel

Varadero za sníženou cenu!

Naštval vás mrazivý víkend a chcete do tepla? Zajeďte si na Kubu a můžete se opalovat na pláži Varadero nebo odpočívat v parku se sochou Johna Lennona.

Zajeďte si do Thajska!

Do Thajska se jezdí za sluncem, teplým mořem a relaxací na kilometrech pláží. Vydejte se tam také vy a využijte nabídku zájezdů last minute!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel


Vydejte se na Zanzibar!

Vydejte se na voňavý ostrov koření, který je stále oblíbenější turistickou destinací! Zanzibar - to jsou krásné pláže a luxusní resorty, v únoru navíc za super ceny!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o cestě ledoborcem na pól, dále o pláži pod krvavými oltáři nebo o mrakodrapech uprostřed pouště. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & ESO travel