Někdo má návštěvu muzea zařazenou v kategorii zážitků „když bude pršet a všechno ostatní už jsme viděli“, nicméně toto je přehled míst, kam vyrazíte za každého počasí, a nebo nikdy. Záleží, jak moc vás baví bizarnosti, podivnosti a zajímavosti…

Muzeum špatného, ale opravdu špatného umění

Když se americkému starožitníkovi dostal do rukou jeden opravdu ošklivý obraz, nevyhodil ho. Řekl si, že je tak špatný, že ho musí ukázat svým kamarádům. Stala se z toho tradice a Scott Wilson založil v Massachusetts Muzeum špatného umění.

Najdete tu kýč všeho druhu i obrazy, za které by se nemusela stydět vaše pětiletá dcerka. Když byl v roce 1996 ukraden jeden obraz, muzeum slíbilo jeho nálezci odměnu ve výši 6 dolarů.

Ve Státech najdete i Město duchů Goldfield: Jak vypadá mrtvé město, kde žil nejslavnější pistolník všech dob?

V muzeu špatného umění se od srdce zasmějete.

V muzeu špatného umění se od srdce zasmějete.

FOTO: Bad Art Museum

Děsivé muzeum vlasů v Turecku

Muzeum vlasů v tureckém Avanosu si překvapivě nezaložil kadeřník, ale hrnčíř. Ze svého sklepa ho vytvořil poté, co dostal od své přítelkyně loknu vlasů na památku. Jeho zákaznice, když se o téhle srdcervoucí historce dozvěděly, začaly mu také dávat svoje vlasy. A tak v muzeu najdete asi 16 tisíc vzorků ženských vlasů, včetně popisků se jmény a adresami každé z dárkyň. Děsivé? Jen trošku. Čtěte dál!

Dvouhlavé tele i lidské zárodky

Pokud vám vlasy přijdou divné, rozhodně zapomeňte na návštěvu Mütterova muzea ve Filadelfii. V budově lékařské fakulty to voní formaldehydem a ve skleněných lahvích tu plavou věci jako dvouhlavé tele nebo nejrůzněji zmutované lidské zárodky. Mezi exponáty ale nenajdete jen děsivé záležitosti jako stěny lebek netradičních tvarů nebo tvář muže s rohem jednorožce, ale i opravdové nechutnosti.

Zajímavosti, rekordy, kuriozity...

V muzeu penisů je 900 exponátů

Ještě nejsme u konce – seznam nejdivnějších muzeí světa by nebyl kompletní bez slavného islandského Muzea penisů. V Húsavíku mají 900 exponátů penisů zvířat a dokonce i 20 lidských. Doslova „největším“ kouskem je 170 centimetrů dlouhý penis vorvaně tuponosého, v muzeu je ale možné vidět i lampu z varlat nebo další věci, které nejen v mužských návštěvnících vzbuzují svíravé pocity v podbřišku.

Muzeum penisů vám odhalí „nářadí“ více než 200 savců.

Muzeum penisů vám odhalí „nářadí“ více než 200 savců.

FOTO: Celander

Muzeum parazitů – muzeum hnusu

Muzeum parazitů v japonském Tokiu sází na lidskou zálibu v hnusu. Málokdo by věřil, jak dlouho člověk s permanentním šklebem odporu dokáže sledovat věci jako nejdelší (9 metrů) tasemnici, která kdy byla z lidského těla vytažena, nebo různé orgány prolezlé červy.

Kromě samotných exponátů tu najdete i hodně informací a dokumentů o parazitech všeho druhu a ve zdejší laboratoři si můžete některá zvířátka prohlédnout v akci.

V Japonsku leží i Ostrov duchů Hašima: Na sídlišti z betonu už 40 let nikdo nežije

Muzeum, které je zadáno spíše pro dámy

Zatímco dámy se v muzeu penisů skvěle baví a pánové trnou, v muzeu vibrátorů v San Francisku to bude obráceně. Muzeum s více než 30letou historií mapuje asi 150 let od vzniku prvního vibrátoru. Tím je unikátní kousek na parní pohon, který byl patentován jako fyzioterapeutická pomůcka. V muzeu najdete erotické pomůcky až z počátku 20. století, které svým vzhledem připomínají spíš kuchyňské náčiní.

Ne, to není fén. Některé staré vibrátory dobře zapadnou do kuchyně nebo koupelny.

Ne, to není fén. Některé staré vibrátory dobře zapadnou do kuchyně nebo koupelny.

FOTO: Vibrator Museum

Psychiatrické muzeum – to je na diagnózu

Když se řekne „psychiatrické muzeum“, nezní to zase tak hrozně. Čekáte nějaké ty rekonstrukce odpudivých psychiatrických postupů, fotky bláznů, děsivé nástroje. A tohle všechno také ve State Lunatic Asylum No. 2 v americkém Missouri dostanete. Navíc ale celou expozici strašidelné psychiatrie doplňují umělecká díla pacientů. Někdy jde o nevinné obrázky s dětskou duší, ale někdy o mozaiku ze všeho, co vyndali z žaludku ženy, jež trpěla chronickým nutkáním polykat různé věci. Kdo mozaiku udělal?

Mexická sbírka mumií

Mexické Huanajuato ukrývá děsivou sbírku mumií. Unikátní muzeum, jehož podobnou verzi najdete třeba v italském Palermu, sestává výhradně z mumií – od starců po novorozeňata. Jde o těla lidí, kteří zemřeli při epidemii cholery v roce 1833 a jejichž pozůstalí neměli peníze na vlastní hrob.

Návštěva mexického nebo italského muzea mumií je jen pro otrlé.

Návštěva mexického nebo italského muzea mumií je jen pro otrlé.

FOTO: Catacombe dei Cappuccini

Celé muzeum je de facto otevřený hromadný hrob, osvětlený reflektory. V italském Palermu jsou mumie dokonce oblečené ve svých nejlepších šatech, takže výsledný dojem je ještě děsivější.

Mrazit vás bude i při pohledu na podvodní sochy: Cancún: Tajemné podvodní město duchů, mayské památky i nejluxusnější letovisko 

Odskočte si… do muzea toalet

Bílá keramika? Kdepak – v muzeu záchodů v indickém Dillí se přesvědčíte o tom, že i záchod může být umělecké dílo. Nejrůznější tvary, barvy a materiály zdejších exponátů tu inspirují studenty designových škol, cílem muzea je hlavně šířit v Indii hygienickou osvětu. Muzeum zachycuje celý vývoj záchodové historie – najdete tu nejen samotné toalety, ale i různé hygienické doplňky s tím spojené. Před návštěvou muzea si ale pro jistotu odskočte doma – zorientovat se v množství toalet není legrace!

Inzertní sdělení: Vydejte se do světových muzeí!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Slavná muzea v New Yorku

New York, to není jen blikající Times Square a socha Svobody – najdete tady i několik opravdu dobrých muzeí! Vydejte se do města, které nikdy nespí!

Do Petrohradu na Ermitáž

Vydejte se na úžasný eurovíkend do jedné z nejslavnějších galerií světa! Objevte stylovou atmosféru Petrohradu a jeho známé památky a unikátní stavby.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Na Island do Muzea penisů!

Vydejte se do země ledu, kde se snoubí božská příroda, divoké gejzíry a sopky s unikátní islandskou kulturou. A když vám zbyde čas, zajděte se podívat do muzea penisů v Húsavíku!

Přečtěte si dále:

Přečtěte si také o cestě na severní pól, o pouštním Manhattanu v Jemenu, nebo o městě, kterému se říká Voňavý přístav. Přehled všechčlánků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Viola Kratochvílová a ESO travel