Jibacoa leží na polovině cesty mezi koloniální Havanou a největším karibským letoviskem Varadero. Stačí si tu domluvit některý z místních privátních taxíků – a za hodinu jste jak v havanské hospůdce La Bodeguita del Medio, kde si kdysi dávala dostaveníčko bohéma v čele s Ernestem Hemingwayem, tak na krásných plážích Varadera.

Jibacoa – klidná Kuba bez turistů

Nicméně krásné pláže jsou i v okolí vesničky Jibacoa – a navíc se o ně nebudete muset dělit s dalšími tisíci a tisíci turistů. V Jibacoa jsou totiž pouhé dva hotely. Komplex Breezes je spíše západního střihu a poskytuje luxusní zázemí převážně Kanaďanům a lidem z Evropy. To druhý komplex, Villas Jibacoa, dnes navštěvují ve velkém i movití Kubánci – což byla ještě před pár lety věc téměř nemyslitelná.

Mimochodem – právě Breezes je prý úplně prvním luxusním all inclusive resortem, který na Kubě vznikl ve spolupráci se zahraničními investory.

Řešíte Kam v prosinci? Třeba na Silvestra do exotiky. Teď se dají zájezdy pořídit za zajímavé ceny

Celá Kuba nabízí perfektní podmínky pro potápění.

Celá Kuba nabízí perfektní podmínky pro potápění.

FOTO: ESO travel

Vydejte se do Karibiku prostřednictvím i dalších článků:

Po několika reformách Raula Castra dokonce došlo k částečnému povolení drobného podnikání. V bezprostředním okolí hotelů si tak můžete domluvit jízdu na koních, nakoupit suvenýry u pouličních (v tomto případě spíše plážových) umělců nebo se nechat namasírovat. Pravda, v trochu netradičním masážním „salónu“.

Na Kubě leží i Guardalavaca: Jak vypadá letovisko, které má „závadný“ název, ale nádherné pláže? 

Nechte se namasírovat v chýši!

Drobné soukromé podnikání je v Jibacoa ještě v plenkách, a tak vás tu místní masérka namasíruje v jednoduché, vlastníma rukama postavené chatrči přímo na pláži. Jen lehátko, stoleček a okolo tři stěny ze suchých listů kokosových palem, které mají zajišťovat soukromí. Na druhou stranu – turistů je tu minimum, masáž vyjde výrazně levněji než v hotelovém lázeňském centru a poslouchat při ní můžete hučení moře a šumění větru, který si pohrává s palmovými listy. „Které jiné wellness vám tohle nabídne?“ ptají se místní s úsměvem.

Potápění, šnorchlování, plachtění – je na vás, jakou si vyberete aktivitu.

Potápění, šnorchlování, plachtění – je na vás, jakou si vyberete aktivitu.

FOTO: archiv autora

Jaká je dneska barva pláže?

Zelená? Žlutá? Červená? Na Kubě mají značení, které upozorňuje na to, že je nastálo nebo dočasně pláž nevhodná pro koupání a další vodní sporty. Pokud je označení zelené, pak můžete bez problémů provozovat všechny vodní radovánky, žluté značení znamená výstrahu, a pokud je označení pláže červené, pak jsou tu koupání a vodní sporty zapovězeny.

Blízkost korálů je pro oblast Jibacoa výhodou i nevýhodou zároveň. „Menší korálové útesy jsou na některých místech jen tři, někde deset metrů od břehu,“ říká personál hotelu. „Do vody je tak dobré vstupovat jedině v botách, abyste se nepříjemně nezranili.“ A pro dětské hrátky není tenhle kousek kubánského pobřeží vhodný vůbec. Na druhou stranu – třeba resort Breezes pobyt dětí, kterým je méně než 14 let, ani neumožňuje a argumentuje tím, že chce pro své klienty opravdový klid.

Kuba patří mezi Pět nejatraktivnějších karibských ostrovů: Na který z nich vyrazit a proč

Do ticha pod hladinou

Díky korálům je ale Jibacoa zároveň i perfektní potápěskou destinací. Stačí jen nasadit masku, šnorchl, na nohy ploutve a ke korálům se vydat rovnou z pláže Playa Arroyo Bermejo. Odpadá složité domlouvání lodních výletů i pronájmu člunů i s posádkou. Na druhou stranu tu ale koráli kvůli turistům i dosti trpí. „Na jejich stavu se podepisuje i pro nás neškodný opalovací krém, kterým jsou turisté natřeni,“ říkají místní. Nemluvě o neukázněných potápěčích, kteří se korálů dotýkají a lámou je.

Z pláže je to ke korálovému útesu jen pár metrů.

Z pláže je to ke korálovému útesu jen pár metrů.

FOTO: ESO travel

Hlavní sezóna v Jibacoa (ostatně jako na celé Kubě) startuje vždy v listopadu a trvá do dubna. Teplota tu není tak vysoká jako v letních měsících a voda je oproti létu o trošku chladnější, na druhou stranu tu ale téměř vůbec neprší a člověk se před pichlavým sluncem musí schovávat pod takzvané palapas, slunečníky ze suchých palmových listů, které jsou pro oblast Karibiku příznačné.

Inzertní sdělení: Užijte si slunce a nádherné pláže!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky last minute zájezdů:

FOTO: ESO travel

Last minute Thajsko!

Užijte si dva týdny v zemi úsměvů. Máme pro vás speciální nabídku – zpáteční letenka do Bangkoku a jako bonus dvě noci v luxusním hotelu za skandálně nízkou cenu!

Vydejte se na Kubánskou riviéru!

Varadero je rájem pro všechny, kteří si chtějí užít dovolenou s dokonalým zázemím a všemi službami. Více než 20 kilometrů pláží, nádherné moře a houpavé rytmy salsy. Užijte si Kubu!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Do Dominikánské republiky!

Vydejte se na dovolenou do země s nejkrásnějšími plážemi světa. V last minute nabídce padají ceny zájezdů i o deset tisíc korun! Vyberte si svůj vysněný resort!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o městě duchů Goldfield, o nejlepších svatebních lokalitách nebo o tom, kam vyrazit v prosinci. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán