Savany, lesy, hory i jezera. A k tomu průzračná voda Indického oceánu a korálový útes, který se táhne jen kousek od pobřeží. Díky němu člověk zjistí, že ne všechno bohatství Keni najde na pevnině. I když proslulé keňské safari má také něco do sebe!

Sever...

K severní části keňského pobřeží by se měli vydat hlavně milovníci přírodních úkazů. Blízkost korálového útesu a střídání odlivu s přílivem tu každých šest hodin dělají divy. Při odlivu totiž voda ustoupí až k útesu a odkryje tak jinak nedostupné dno. Při procházce po něm pak nakouknete do podmořského života, který se odehrává v prohlubních zatopených vodou.

Mořská voda a africké slunce se nejpříjemněji vychutnávají při relaxu na plážích. Nejlepší z nich jsou v letoviscích Bamburi nebo Kikambala. Zatímco si hosté v Bamburi užívají hlavně blízkost druhého největšího města Keni Mombasy, Kikambalu vyhledávají hlavně příznivci golfu. Rodiny s dětmi pak nejčastěji vyrážejí k městu Malindi, kde není noční život tak bouřlivý a v blízkosti je národní park Malidni Marine.

... a jih!

Oproti divočejšímu severu je jih spíše poklidným centrem klasických dovolených. Pláže s jemným bílým pískem a lepší možnosti pro koupání většině návštěvníků bohatě stačí. Nejkrásnější pláží jižní části pobřeží je Diani. Hotely kolem něj jsou sice dražší, zato luxusněji vybavené.

Afriku vám přiblížíme i v tomto článku: Ostrov Freddieho Mercuryho: Víte, který to je? Dnes se sem jezdí na luxusní dovolenou!

Korálový útes, který lemuje keňské pobřeží, je příhodnější prozkoumat právě na jihu. Lepší jsou tady podmínky i pro další vodní sporty jako windsurfing a ve větší míře než na severu jsou tu k dispozici potápěčská centra a školy.

Pod pokličku africké divočiny lze nahlédnout při safari.

FOTO: ESO travel

Led a sníh na rovníku!

Když v hlavním městě Nairobi zvednete hlavu a zadíváte se k severu, uvidíte 130 kilometrů vzdálenou Mount Kenya. Přestože leží téměř na rovníku, zdobí její vrchol sníh a led. Díky vysoké kvalitě výstupových cest je také častým turistickým cílem.

Ze seznamu UNESCO

Pokud si myslíte, že bohatství Keni spočívá pouze v přírodě, chyba lávky. Na seznamu UNESCO je totiž kromě jezera Turkana a nejvyšší hory Mount Kenya zapsáno ještě staré město Lamu a posvátné lesy Mijikenda Kaya.

Lamu je nejstarší svazijské město na jihovýchodě Afriky a příští rok oslaví deset let na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Lesy Mijikenda Kaya skrývají opevněné vesnice kmene Mijikenda.

Příběh o věrném přátelství hrocha a želvy

V roce 2004 došlo v Indickém oceánu k zemětřesení, které si vyžádalo mnoho obětí i ze zvířecí říše. Mládě hrocha Owen při něm přišlo o své rodiče a ujali se ho v Hallerově parku v Keni, kde mu vyčlenili výběh s rybníčkem a 130 let starou želvou Mzee (ve svahilštině to znamená Starý moudrý muž). Než se Mzee nadál, stal se hroším opatrovníkem a jejich přátelství poutalo zájem médií až do roku 2007, kdy musel Mzee výběh opustit.

Z pláže na safari

Keňská příroda je výstavní skříní celé Afriky. Nejlépe do ní nahlédnete na výletě v jednom z keňských národních parků. Při plánování je ale třeba myslet na to, že jeden den nestačí. Nocovat v divočině „pod širákem“ je mírně řečeno nesmysl, a proto je v každém parku minimálně jeden kemp.

Další netradiční plážová destinace: K moři do Kambodži: Netradiční plážová destinace nabízí luxus a krásné pláže

Klasická představa o Keni je o divokých zvířatech a pláních, málokdo si představí dlouhé pláže s bílým pískem.

FOTO: ESO travel

Pokud si při tom slově představíte skupinku stanů, kde vám na nohy táhne a jedna sprcha připadá na deset návštěvníků, můžete se s klidem spolehnout, že kempy v Keni jsou na jiné úrovni. Luxusní stany nebo chaty vybavené sprchou a restaurace konkurující městským standardům jsou tu samozřejmostí.

A vybírat lze i ve způsobu, jakým safari procestujete. Záleží na každém, jestli dá přednost výhledu z otevřeného terénního vozu nebo letadla. Pokud vás tedy láká strávit krásné chvíle odpočinku na krásných plážích a k tomu zažít i trochu dobrodružství v přírodě, kdy lze neopakovatelným způsobem okusit ryzí Afriku, je Keňa a safari skvělou volbou. A pokud ani to nebude stačit, dá se na několik dnů zaletět i na blízký ostrov Zanzibar.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Keni

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do Keni:

Keňa last minute!

Vydejte se do Keni na přelomu roku za opravdu skvělou cenu! Ceny pobytových zájezdů padají o více než deset tisíc! Mrkněte na naši last minute nabídku!

FOTO: ESO travel

Po stopách Velké pětky!

Vydejte se do Keni, do nejkrásnějších národních parků planety! Na vlastní oči a z bezprostřední blízkosti uvidíme divoká zvířata. V našich zájezdech se navíc dobrodružství snoubí s cestovatelským komfortem!

Zanzibar last minute!

Nový rok na božském Zanzibaru? Proč ne! Užijte si komfort místních resortů a voňavou romantiku. V last minute nabídce jsou tyto zájezdy za bezkonkurenční ceny!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o místě, kde se rekreuje mafie, o plážích jako z katalogu nebo o nejslavnějším mrakodrapu světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

 Autor: Petra Novotná & Tomáš Cikán