Pokud byste hledali na západním pobřeží Ameriky historické město Goldfield, nebudete to mít lehké. V této oblasti poměrně blízko sebe najdete hned dvě „města duchů“ zvaná Goldfield. Jedno se nachází ve státě Arizona, druhé o něco severněji v Nevadě. My se budeme zabývat tím slavnějším nevadským.

Telenovelové jméno okresu Esmeralda napovídá, že mexická hranice není zase tak daleko – asi tak dva dny v sedle středně zdatného koně. Tenhle příměr nepoužíváme náhodou, neboť město vzkvétalo především v době, kdy auto ještě nebylo úplně běžným dopravním prostředkem.

Když počet obyvatel a s tím i přestupků začal růst geometrickou řadou, nechali úředníci postavit majestátní budovu soudu.

Když počet obyvatel (a ruku v ruce s tím i přestupků) začal růst geometrickou řadou, nechali úředníci postavit majestátní budovu soudu.

FOTO: Sydney Poore a Russel Poore (Wikimedia Commons)

Historie zlaté éry Goldfieldu se začala psát roku 1902. Tehdy se v oblasti poprvé objevily zlaté hroudy. Celkem se jich až do roku 1940 vytěžilo za 86 miliónů dolarů. Potom… ale nepředbíhejme. Pojďme si projít vzestup a pád Goldfieldu pěkně popořadě.

Zlatá éra města Goldfield: Drsní hoši přijíždějí

Jakmile v prvních letech dvacátého století začala zlatá goldfieldská horečka, přilákalo město různé dobrodruhy, ale i opravdové celebrity Divokého západu. Nějaký čas tu totiž bydleli nejslavnější americký pistolník Wyatt Earp a jeho bratr Virgil. Oba se proslavili především slavnou krvavou přestřelkou u O.K. Corralu ve městě Tombstone. Virgil v Goldfieldu nakonec i zemřel.

Zatímco Virgil se ve městě věnoval především policejní úředničině, Wyatt hlavně hledal zlato. Mohl si to dovolit. Většina zlatokopů se potýkala s krádežemi závistivých kolegů, vyhlášeného pistolníka s výškou 180 centimetrů (muži tehdy běžně měřili kolem 168 centimetrů) si však nikdo okrást nedovolil.

Zpočátku ale málokdo měl důvod brát majetek sousedovi, drahých kovů bylo všude dost, jen roku 1906 se vytěžilo zlato za 11 miliónu dolarů. Byl to vůbec nejplodnější rok dolů a z donedávna ospalé osady se stalo moderní město s 30 tisíci občany.

O americkém státě Nevada se dočtete také zde:

Socha svobody, Empire State Building, ale i Sfinga nebo Eiffelova věž,v Las Vegas najdeme strapy snad všech slavných světových památek.

Socha svobody, Empire State Building, ale i Sfinga nebo Eiffelova věž, v největším městě Nevady Las Vegas najdeme atrapy snad všech slavných světových památek.

FOTO: ESO travel

Éra úpadku města Goldfield: Lidé odcházejí, supi přilétají

Maminka vaří jídlo, děti si hrají a čekají, až se tatínek vrátí z práce a přinese nové hračky, koupené za peníze vydělané v dolech. Tahle zlatá idylka začala dostávat trhliny už pár let po začátku těžby. Roku 1912 vydaly doly třpytivé kameny v hodnotě „pouhých“ 5 miliónů dolarů a zkušení zlatokopové pochopili, že zlatým časům ve městě Goldfield odzvonilo.

Lidé postupně opouštěli Goldfield, doly se zavřely, až tu nakonec podle údajů z roku 2010 zbylo 268 obyvatel, tedy méně, než je v okolí divokých zvířat. Ve městě vystavěném pro třicet tisícovek lidí se starousedlíci bez potíží ztratí, takže je nevadský zapadákov právem nazýván městem duchů.

Pohnutým osudem, zlatokopeckou minulostí a stopami bratrů Earpových ale dnes láká návštěvníky, kteří chtějí vidět, jak vypadá kdysi jedna z nejslavnějších obcí západní části Spojených států. Bohužel se ale nemohou ubytovat v Goldfield Hotelu, ten totiž od konce druhé světové války nepřijímá hosty. Procházejí se po něm jen filmaři, například v hororu Ghosts of Goldfield, sci-fi Cherry 2000 s Melanií Griffithovou nebo v komedii Desert Blue režiséra Morgana J. Freemana.

Vrchní patra Caesar's Palace, jednoho z největších hotelů Las Vegas. Kolem něj kdysi projížděly i vozy formule 1.

Vrchní patra Caesar’s Palace, jednoho z největších hotelů Las Vegas. Kolem něj kdysi projížděly i vozy formule 1.

FOTO: ESO travel

V Las Vegas můžeme potkat výletní buldozery a podzemní bezdomovce

Kde vlastně Goldfield leží? V okrese Esmeralda, to již víme, konkrétně ale u silnice Route 95 přibližně 390 kilometrů jihovýchodně od Carson City, hlavního města státu Nevada. Sedmý nejrozlehlejší stát Spojených států proslul především jako centrum světového hazardu.

Své Las Vegas mají i v Asii: Luxusní obchody, kasina a stovky mrakodrapů: Navštivte Hongkong, asijské Las Vegas

O hříšném Las Vegas, které představuje ideální základní tábor pro návštěvu Goldfieldu, už bylo napsáno mnoho. Všichni dobře víme o mnoha úchvatných hotelech a kasinech v jeho ulicích, tak si nyní posviťme na pár informací, které se zase tak často v souvislosti s městem hazardních her a jiných neřestí neuvádějí:

Šílenosti v Las Vegas
  • I z buldozeru se dá udělat turistická atrakce. V Las Vegas ho můžete zkusit řídit nebo se vydat na vyhlídkovou jízdu v jeho lžíci.
  • Ve městě nepotkáte moc bezdomovců, ačkoliv kasina spoustu lidí připravila o všechno. Jak je to možné? V tunelovém systému pod městem totiž radní umožnili bezdomovcům bydlet. Dobrá inspirace pro případ, že se Praha nedohodne se stavební firmou na dokončení komplexu Blanka.
  • Město je podle kosmonautů jeden z nejzářivějších, možná úplně nejzářivější světelný bod na celém světě.
  • Stavba hotelu Harmon spolkla více než osm miliard dolarů a dříve, než dveřmi prošel první host, bude také zbourána (demolice bude stát dalších třicet miliónů). Vedoucí projektu totiž zfalšovali různá povolení a není jisté, že je budova schopna čelit složitějším přírodním náporům jako například v západní Americe častým zemětřesením.

Dále se o největším městě Nevady dá napsat, že v tamních kasinech nemají hodiny. Lidé by tam totiž měli na vše zapomenout a jen utrácet. 

Inzertní sdělení: Vydejte se za exotikou!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z aktuální nabídky zájezdů:

FOTO: ESO travel

Pobavte se v Las Vegas!

Las Vegas je městem obrovských hotelů, jejichž večerní program obstarávají špičkoví světoví umělci, akrobati nebo sportovci. Hra v luxusním kasinu je třešničkou na dortu.

Excelentní pláže Dominikány

Romantická dovolená na jedné z perel Karibiku. Najdete zde překrásné písčité pláže, blankytně modré teplé moře a příjemné tropické podnebí s nádhernou přírodou.


FOTO: ESO travel


Nepromeškejte příznivé počasí v Thajsku!

Thajsko – pohádková destinace s plážemi proslavenými hollywoodskými filmovými trháky a možností projet se třeba na slonovi. Využijte nejlepšího počasí v roce pro návštěvu této země!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o mrakodrapu, který vydržel i náraz letadla, dále také o místě, kde se jedí jačí oči nebo například o nejkrásnějších plážích světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán