Rozvoj filmového průmyslu jde v jistém slova smyslu ruku v ruce s průmyslem turistickým – myslíte si, že by byly cesty na Nový Zéland tak populární, kdyby tu nevznikla trilogie Pán Prstenů? Dovolená ve filmových lokacích táhne – ostatně důkazem mohou být i schody v americké Filadelfii. Běhal po nich Rocky a dnes se tu denně fotí stovky turistů.

My se dnes nicméně podíváme na místa, kde se slavní filmoví hrdinové stravují. Takže – kamera, klapka a jedem!

Slavná kavárna ze seriálu Přátelé neexistuje

Tady vás musíme zklamat, kavárna proslavená seriálem Přátelé bohužel neexistuje. Ateliér, v němž vznikla, dokonce ani není v New Yorku, ale v kalifornském Burbanku. Odsud to měli filmaři na natáčení newyorských exteriérů čtyři tisíce kilometrů vzdušnou čarou, takže natáčecí plány musely do puntíku sedět.

Mimochodem, když už jsme u sezení, o slavné červené pohovce, na níž sedávaly hlavní postavy seriálu, si také nedělejte iluze. Šlo o starý krám nalezený v suterénu depozitáře filmových studií. Během každé série se musela několikrát přečalounit, proto i po deseti letech natáčení stále zářila novotou a známky ošoupání byste na ní nenašli.

Symbol filmového pozlátka – chodník slávy v Los Angeles.

FOTO: ESO travel

Seriálový gauč koupil šejk

Byl to kousek, za který by nikdo nedal zlámanou grešli, ale po natočení poslední série Přátel v roce 2004 neuvěřitelně stoupl v ceně a byl vydražen za tisíce dolarů. Pro dubajské šejky by taková částka znamenala pakatel, ale oni si ve Spojených arabských emirátech raději udělali přesnou kopii slavné pohovky, stejně jako celého interiéru kavárny. Při otevíracím dnu podniku, který okopíroval neexistující originál, roznášel kávu herec, který vystupoval v roli barmana Gunthera.

Místo filmového grilu autodílna

Pamatujete si na úvodní scénu filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí? Mladá dvojice se v restauraci rychlého občerstvení během romanticko-vulgární konverzace chystá podnik přepadnout se zbraní v ruce. Na rozdíl od spousty podobných lokací, jako třeba v případě kavárny ze seriálu Přátelé, tady nejde o interiér filmového studia, ale o reálnou restauraci.

Zatímco v pozdější fázi filmu John Travolta a Uma Thurmanová netancují v bizarním podniku, ale jen v kulisách, v Hawthorne Grill v ulici Hawthorne Boulevard ve čtvrti Los Angeles zvané Hawthorne skutečně v době natáčení fungoval klasický americký gril. Nyní ovšem na jeho místě stojí obchod se součástkami do automobilů.

Přečtěte si o další filmové destinaci: Filmová „Pláž“ existuje, patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Thajska 

John Travolta (vpravo) v obleku, ta jako ve většině filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí. Ve slavné scéně na sobě ovšem má plážové oblečení.

John Travolta (vpravo) v obleku, tak jako ve většině scén filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí. Ve slavné scéně na sobě ovšem má plážové oblečení.

FOTO: James Blucher (Flickr)

Pařba v Bangkoku proběhla v Orient Hotelu

Ve ztřeštěné komedii Pařba v Bangkoku (Hangover 2), volného pokračování úspěšného filmu Pařba v Las Vegas, se hlavní hrdinové ocitají i v prostorách Orient Hotelu, což je úplně jiná kategorie než gril z Pulp Fiction.

Restaurace zabíraná ve filmu se nachází ve čtyřiašedesátém poschodí budovy napodobující koloniální styl. Na tradičním thajském jídle si tu nepochutnáte, tady vládne kuchyně západního stylu s cenami také poněkud západními. Průměrný thajský dělník, který nevyhrál jackpot v loterii, se sem nedostane, luxusní interiéry, špičkový personál, pravidla oblečení pro vstup do restaurace i neznámé jídlo, to vše by ho asi dost vyvedlo z míry.

Z Thajska je to jen kousek K moři do Kambodži: Netradiční plážová destinace nabízí luxus a krásné pláže

La Bodeguita del Medio – dostaveníčko s Hemingwayem

Jeho jméno zaznělo v několika filmech a seriálech, své místo v něm svého času měli spisovatelé Ernest Hemingway či Gabriel García Marquez, básník Pablo Neruda nebo herečka Marlene Dietrichová. Dokonce se v okolí točilo několik filmů jako snímky z padesátých let jako Náš muž v Havaně nebo Stařec a moře. Poté však kvůli politické izolaci ostrova svobody hučení kamer částečně utichlo. Ovšem ne úplně.

Na Kubě leží i letovisko se „závadným” názvem: Guardalavaca: Jak vypadá letovisko, které má „závadný“ název, ale nádherné pláže?

Slavnější podnik než ten, který se nyní jmenuje El Bodeguita del Medio na Kubě snad ani není.

Slavnější podnik než ten, který se nyní jmenuje El Bodeguita del Medio, na Kubě snad ani není.

FOTO: Anna (Wikimedi Commons)

Snad žádný dokumentarista, který se prochází po hlavním městě Kuby a něco točí, si nenechá ujít návštěvu legendárního podniku. Proto bar s typickým žlutým vývěsním štítem znají i čeští diváci. A možná o něm vědí i z legendy o jednom v současnosti velmi populárním nápoji. Mojito se prý před sedmi desetiletími narodilo právě tady. Dnes tu stojí přibližně čtyři dolary.

Za dalšími zajímavostmi prostřednictvím článků:

Kde se točil Kmotr?

Město je nebezpečné, vyjít na ulici se pro mnohé rovná sebevraždě, o temných zákoutích nemluvě. Všude vládne strach a nad mrtvolami mafiána Sollozza a úplatného policejního kapitána McCluskeyho se vznáší obláček střelného prachu a vůně italského jídla. Tak to vypadalo ve filmu Francise Forda Coppoly Kmotr z roku 1972 ve scéně natáčené v restauraci Louie’s Restaurant. Přitom se původně mělo točit trochu jinde.

Coppola si nejprve vybral Mariovu restauraci v Bronxu, nicméně její hrdý majitel, jak by řekl filmový Kmotr, nepřijal „nabídku, která se nedá odmítnout“. Chtěl, aby si lidé jeho podnik spojovali spíše s dobrým jídlem než se slavnou scénou, a tak se filmovalo o kus dále v Louie’s Restaurant na White Plains Road. Tento podnik už zanikl, avšak v okolí se stále najde několik italských restaurací nebo spíše pizzerií. Strachu je ve vzduchu také o poznání méně než v mafiánských dobách, i když v nechvalně proslulém Bronxu si nikdy nemůžeme být ničím jistí.

Na newyorském Manhattanu najdeme spoustu restaurací a kaváren, které si zahrály ve filmu.

Na newyorském Manhattanu najdeme spoustu restaurací a kaváren, které si zahrály ve filmu.

FOTO: ESO travel

Vybalit si uprostřed ulice v tisíce kilometrů vzdálené zemi šumavský chléb a paštiku, tedy spíše pomazánku z vepřového masa či jak se vlastně ony paštikové hmoty s nedostatečným podílem masa nazývají, to je zkrátka tradice. Ovšem zajít si do slavného podniku a vychutnat si jídlo tam, kde seděly hvězdy světového filmu, má také něco do sebe. Kdybyste někdy na dovolené kolem takové restaurace šli, vzpomeňte si na slavné scény.

Inzertní sdělení: Vydejte se za filmovými podniky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů last minute:


FOTO: ESO travel

Východním pobřežím z Floridy na sever

Proč jezdit tisíce kilometrů do vnitrozemí, když to nejlepší včetně obrovského New Yorku, Washingtonu s Bílým domempláží Miami je hned na pobřeží.

To nejlepší z Kuby

Seznámíte se s architekturou koloniální Havany a Trinidadu, spatříte jedinečné přírodní krásy oblasti Viňales, ochutnáte světoznámé doutníkyrum přímo u zdroje!

FOTO: ESO travel

Užijte si luxus na thajské pláži!

Vydejte se přes Bangkok na pláže vyhlášeného letoviska Phuket. Thajsko už dávno není jen zemí s okouzlujícími trhy a exotickou krajinou, nyní poskytuje i prvotřídní servis.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o tom, kam vyrazit na silvestra, o nejošklivějších zvířatech světa nebo o unikátní mořské dálnici Overseas Highway. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán