Za unikátním jevem, který nejlépe vynikne za opravdu temných nocí, stojí abnormální koncentrace bičíkovců ve vodě. Zátoka La Parguera leží na jihu ostrova, nedaleko města Lajas a je ohromným lákadlem vlastně celého Portorika. Člověk tu udělá jedno, dvě tempa a voda okolo něj září. A stejně tak září i voda v bezprostředním okolí lodí, které tu hladinu noc co noc brázdí.

Portoriko patří mezi Pět nejatraktivnějších karibských ostrovů: Na který z nich vyrazit a proč 

„Ideální pro návštěvu je temná noc, kdy fosforeskování vynikne nejvíc,“ vykládá majitel menší loďky. Zároveň tvrdí, že je lepší vyrazit právě na menším člunu. Místa, kde to „svítí nejvíc“, jsou totiž každý den jinde – záleží na proudech, počasí, větru… A posádky větších lodí často vyráží na stále ta samá místa, bez ohledu na momentální situaci. Člověk se tak za spoustu peněz může dočkat jen minima „muziky“.

Kdy vyrazit? Od prosince do dubna

Nejlepší je vyrazit v době, kdy na ostrově, a tudíž i v zátoce, nebude příliš turistů. Což rozhodně není případ období od prosince do dubna, kdy je na Portoriku hlavní turistická sezona – logicky, za teplem a sluncem sem vyrážejí lidé z oblastí, kde je v tuto dobu zima a slunce se objeví jen na chvilku jednou za pár dní.

I takhle to může v noci vypadat, když rozvlníte vodu v zátoce La Parguera.

I takhle to může v noci vypadat, když rozvlníte vodu v zátoce La Parguera.

FOTO: explorethere.com

Teleskop, který poslouchá vesmír

Obrovskou atrakcí Portorika je i observatoř Arecibo se stejnojmenným radioteleskopem. Ten má průměr 305 metrů a je díky tomu největším teleskopem svého druhu na planetě. Zdejší, zhruba stopadesátičlenný personál, má za úkol vyhledávat asteroidy, zkoumat okolní vesmír a byla odsud odeslaná i slavná zakódovaná zpráva pro mimozemské civilizace. Ta za zhruba 26 tisíc let dorazí do souhvězdí Herkula a těžko říct, jestli v něm najde příjemce. Mimochodem – po předchozí rezervaci mohou turisté absolvovat prohlídku.

V tomto období je v Portoriku jak nejvíce turistů, tak i vyšší ceny. Zákon nabídky a poptávky funguje i tady. Pokud máte tedy raději klid a přemýšlíte o Portoriku, uvažujte o dalších měsících – počasí tu bude víceméně stejné, turistů ale méně a ceny nižší. „Pro ty, kteří naopak vyhledávají ruch a život, je ale hlavní sezona ideální,“ dodávají zdejší hoteliéři.

Takto vypadá obří radioteleskop Arecibo, který je největší svého druhu na světě. Říká se mu „Velké ucho“

FOTO: naic.edu

Do jakého letoviska? Do Isla Verde

Jedním z hlavních turistických letovisek na Portoriku je Isla Verde. De facto v docházkové vzdálenosti od hlavního města San Juan, od kterého ho dělí asi desetikilometrový pás pobřeží. Kdysi tu žil i Ricky Martin, dnes je tu víc turistů než místních a pláže jsou v hlavní sezoně obsypané. Ostatně, aby ne, právě pláž Isla Verde patří k těm vůbec nejkrásnějším na ostrově.

Stejně jako Portoriko je součástí Velkých Antil i Kuba: Guardalavaca: Jak vypadá letovisko, které má „závadný“ název, ale nádherné pláže?

Kousek od ní pak leží i mezinárodní letiště – a dříve bylo dokonce možné přímo z pláže zpoza plotu sledovat dění na přistávacích a odletových plochách. Po zářijových útocích v roce 2001 ale místní úřady pruh pláže uzavřely – prý z bezpečnostních důvodů.

Hlavní letovisko je Isla Verde, nicméně ani letovisko Rincón na severozápadě není úplně špatné.

Hlavní letovisko je Isla Verde, nicméně ani letovisko Rincón na severozápadě není úplně špatné.

FOTO: ESO travel

Deštný prales El Yunque

Deštný prales El Yunque leží na severovýchodě ostrova a může se pyšnit statusem první chráněné rezervace na západní polokouli. Rozlohou není prales El Yunque žádný obr – má 115 čtverečních kilometrů – i proto jím může vézt síť udržovaných turistických tras. Narazíte tu na zhruba 200 druhů stromů, z nichž desetina roste jen tady, možná spatříte i zdejší extrémně ohrožený druh papouška amazoňana. V turistickém centru El Portal se pak turisté mohou projít po lávkách ve výšce 18 metrů – spatří tak prales z úplně jiné perspektivy.

Takže místo pozorování letadel turisté vyrážejí na obhlídku nedalekého hlavního města San Juan. Buď do takzvaného Nového města s pobřežní promenádou Condado s restauracemi, bary a obchody se suvenýry, se Zlatou mílí, což je ekonomické srdce města, i s Kapitolem, ve kterém sídlí zdejší vláda.

Portoriko a jeho hlavní město jsou častými zastávkami zaoceánských parníků.

Portoriko a jeho hlavní město jsou častými zastávkami zaoceánských parníků.

FOTO: ESO travel

Projděte si San Juan!

Stará část města pak leží na dlouhém ostrově, který od pevniny odděluje asi sto metrů široký průliv. Stačí letmý pohled a člověk tuší, že má tu čest s jedním z nejstarších měst na americkém kontinentu. Mohutné hradby, které mají délku zhruba deset kilometrů a místy jsou vysoké až patnáct metrů, chránily původní město před piráty. Mimochodem – Puerto Rico znamená v překladu „bohatý přístav“ a ostrov skutečně patřil a stále patří k nejbohatším v Karibiku. Nájezdy Pirátů tak byly vcelku logické.

Skok je to z Portorika i na Jamajku: Kam v zimě za teplem? Jeďte na Jamajku, ostrov reggae, rumu a krásných žen

Portoriko je přidružený stát Spojených států amerických a angličtina je tu i oficiálním jazykem. Počítejte ale s tím, že se spíše domluvíte španělsky. A hispánská kultura je tu patrná na každém kroku – což je další z důvodů, proč je Portoriko tolik oblíbenou destinací.

Inzertní sdělení: Užijte si dovolenou v Portoriku!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Portorika:

FOTO: ESO travel

Rincón Beach Resort

Romantický hotel zasazen mezi pohoří a pobřeží Atlantického oceánu zvané „brána slunce“, slibuje naplnění představ o dovolené snů. Privátní písečná pláž, tři bary a zázemí čtyřhvězdičkového servisu

FOTO: ESO travel

Grand Melia Golf Villas

Jeden z nejluxusnějších resortů v celém Karibiku! Čtyři bazény, vířivky, tři restaurace a pět dalších barů. V těsné blízkosti dvě golfová hřiště a písečná pláž, která je součástí přímo hotelového resortu.


FOTO: ESO travel


Hotel Countyard by Marriott

Elegantní hotel, který leží přímo u pláže Isla Verde. Ideální místo pro výlety do města San Juan i pro nákupy a další výlety po ostrově. Sladkovodní bazén, vířivka, fitness a veřejná písečná pláž přímo u hotelu.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o filmových barech a restauracích, o skále Uluru nebo o Šanghaji, nejlidnatějším městě Číny. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán