Duny z kamene, pouštní antilopy a místo, kde ze země rostou… chobotnice. Navíc staré stovky let. Povídání o Sossusvlei občas hraničí s fantastickým románem, nicméně tahle krajina je opravdu fantastická a není divu, že ji milují i fotografové z celého světa.

Řeka tu protéká jednou za deset let

Zarytí odpůrci klasické dovolené na lehátku či na dece u vody v Sossusvlei zajásají, řeka tudy totiž protéká jednou za pět až deset let. Díky tomu se tu udržuje na zdejší podmínky pestrý život. Po píscích jihu Namibie se prohání antilopy, gazely, řada brouků a polouschlé stromy s několika listy rozkošaťují obrovská hnízda ptáků.

V tomto článku je naopak vody dost a dost: Největší vodopády světa: Ten nejvyšší, Salto Angel, prý objevil pilot díky havárii

Vedle Sossusvlei skrývá Namibie i jiné typy nespoutané přírody, třeba národní park Etosha.

Vedle Sossusvlei skrývá Namibie i jiné typy nespoutané přírody, třeba národní park Etosha.

FOTO: Joachim Huber (Wikimedia commons)

O košatých stromech a pestré fauně se naopak nedá mluvit u oblasti Deadvlei, ačkoliv v celém Sossusvlei patří k nejnavštěvovanějším atrakcím. Kdysi tudy protékala životonosná řeka, ovšem časem změnila koryto a zdejší rostliny začaly usychat. Ze země tak nyní ční mrtvé pahýly a pláň vypadá jako stromový domov důchodců. Přes veškerou úctu ke skomírajícím velikánům musíme uznat, že místní stromový hřbitov vypadá skvěle, obzvláště při západu a východu slunce a rozhodně stojí za fotku.

Podívejte se na další články z Afriky:

Duna 45, místní věčně fotografovaná celebrita

Oblíbený cíl všech fotografů najdeme také na Duně 45. Ne snad, že by místní úřady pečlivě číslovaly každý písečný přesyp, číslo 45 si duna vysloužila tím, že stojí na pětačtyřicátém kilometru cesty ze Sesriem, z nejbližšího kusu civilizace v místě, kde bývalo vždy těžké kohokoliv potkat.

Řešíte Kam v září? Na dovolenou k moři do netradičních destinací. Teď se vyplatí

O městě se v případě Sesriem rozhodně mluvit nedá. Máte-li hlad, můžete se najíst v nejvyhlášenějším podniku široko daleko, v sesriemské benzínové pumpě. Jestliže si ze zdejší nabídky nevyberete, zbývá vám už jenom nabrousit hrot oštěpu a vydat se stopovat antilopy. Pokud tedy rádi objíždíte destinace s hustým výskytem restaurací oceněných michelinskými hvězdami, západnímu pobřeží Namibie se vyhněte. Lidé nelpící na vysoké gastronomii se tu ale najedí bez potíží.

O Namibii jsme již psali. Namibie nabízí cestovatelům velmi netradiční zážitky

Dopřát si uprostřed divočiny Namibie luxus s bazénem? Žádný problém!

Dopřát si uprostřed divočiny Namibie luxus s bazénem? Žádný problém!

FOTO: jhetzel (Flickr)

Další možnost se najíst pak návštěvníci Sossusvlei shledají po několika desítkách kilometrů v kempech, které se občas objeví u cesty skrz poušť. Na výběr jsou ty jednodušší, v nichž lze pouze přespat a živit se z vlastních zásob, i ty luxusní s bazénkem či možností projet se po okolí na koních.

Big Daddy - když má taťka přes 300 metrů

Nad Sossulvei ční Big Daddy neboli Velký taťka, nejvyšší duna v oblasti. Hned naproti tomuto přesypu je Big Mama, nedílná družka pouštního gigantu. Big Daddy měří okolo 325 metrů, ovšem jeho výšku mění každý poryv větru.

To se nemůže stát Zkamenělým dunám. S jejich rozměry nepohne ani vítr, protože během miliard let, po které na jihozápadě Namibie stojí, ztvrdly. Najdeme je na více místech v Sossusvlei.

Prababička Welwitschia přežila díky válce

V namibijských pouštích rostliny schnou a umírají, jak jsme se dozvěděli v odstavcích o Deadvlei, ale některým se vede docela dobře. Typickým příkladem je welwitschia, která tu zakořenila někdy před třemi sty milióny let. Tehdy vypadala okolní krajina trochu jinak, ale rostlinný obr si dokázal poradit se všemi nesnázemi a dodnes roste v poušti Namib. Její exempláře se v klidu dožijí mnoha stovek let.

Dávná historie žije i na Galapágách: Vydejte se proti proudu času na Galapágy – ostrovy, kde prehistorie stále žije 

Nikde jinde na světě nenajdeme další zástupce této netradiční květiny, která tak trochu připomíná chobotnici. Tahle „živoucí fosilie“ má opravdu tuhý kořínek, dožije se v poušti klidně tisíců let. Neohrožují ji ani blázniví sběratelé, jejichž nenechavost ohrožuje přežití spousty rostlinných druhů. V Angole, kam její výskyt z Namibie částečně přesahuje, totiž stále zůstává velký počet nášlapných min bránící vstupu do některých oblastí výskytu rostliny. Válka, jež si vyžádala mnoho životů, tak paradoxně pomohla chránit celý jeden druh.

Detail lva je vhodné fotit teleobjektivem z uctivé vzdálenosti.

Detail namibijského lva je vhodné fotit teleobjektivem z uctivé vzdálenosti.

FOTO: ESO travel

Podle komentáře čteného Jiřím Bartoškou v cestovatelském magazínu patří Sossusvlei k nejkrásnějším místům světa. Parafrázujeme-li slova herců Divadla Járy Cimrmana, můžeme tomu nevěřit, protestovat, ale pokud se do Namibie nevydáme, je to asi tak všechno, co s tím můžeme dělat.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Afriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Procestujte Namibii!

Namibie není jen písek. Přesvědčte se a uvidíte lvy, žirafy nebo nosorožce v přirozenějším prostředí, než jaké známe z výběhů zoo. Milovníci drahokamů se mohou kochat produkty jihoafrických dolů.

Keňa - Tanzánie - Zanzibar!

Vydejte se na nejlepší světové safari! Ty nejslavnější národní parky, perfektní zázemí a na závěr relax a odpočinek na exotickém ostrově Zanzibar.


To nejlepší z jihu Afriky.

Jihozápad Afriky láká svou drsnou exotickou krajinou, ale do které země se vydat? Projeďte všechny! Namíbie, Jihoafrická republikaBotswana s výletem k Viktoriiným vodopádům během jedinečného zájezdu.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejmenších státech světa, o tom, kam vyrazit v září, nebo o slavných horských drahách. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán