Goa - krásné pláže, které jsou opravdu velké, a tudíž nepříliš zalidněné. I servis, který zdejší resorty poskytují, je jinde, než je klasický indický standard. Turisté se tady de facto vyhnou typické Indii s jejími specifiky. Budovy jsou tu povětšinou koloniálního rázu, obyvatelé vyznávají křesťanství a kuchyně je spíše světová než klasicky „indická“.

Se jménem Goa se pojí ještě další heslo, které se vybaví každému, kdo ji zná – sun´n´sand, neboli slunce a písek. Přesně to vystihuje, čím se Goa proslavila a čím stále okouzluje další a další návštěvníky. Těch každým rokem přibývá a široké dlouhé pláže se postupně začínají zaplňovat.

FOTO: ESO travel

Opravdový turistický boom zažila Goa už před řádkou let. V 60. až 80. letech byla centrem hippies a rebelů z celého světa. Sjížděli se sem, aby na divokých plážových večírcích sdíleli vášeň pro hašiš, marihuanu a další drogy. Jak ale květinové děti zestárly, stala se Goa spíše místem, kam se vydávají turisté za nezapomenutelnou dovolenou, kterou tráví na plážích dlouhých přes sto kilometrů. Cestovní ruch je hlavním obchodním artiklem a Goa si zakládá na spokojenosti svých hostů, je proto například jedinou indickou provincií, kde lze koupit alkoholické nápoje.

Nechte se zhypnotizovat...

Goa, konkrétně Candolim, je domovem jednoho z prvních průkopníků hypnózy Abbého Farii. Svůj um praktikoval v Indii v 18. století a na začátku 19. století ho představil ve Francii. V hlavním městě Panaji má dnes Abbé Faria svou sochu.

Sever patří tanci a zábavě

Anjuna a Vagator jsou městečka v severní části Goy, která jsou proslulá každodenními divokými večírky. Vyznavači tance a house music si tu přijdou na své, a protože mezi ně patří většinou mladí lidé, je jisté, že na severu moc důchodců nepotkáte. Nejvíce samozřejmě ožívá tato oblast kolem Nového roku. Anjuna kromě rave parties potěší suvenýrůchtivé turisty trhem, který se tu pořádá každý týden ve středu. Sjíždějí se na něj obchodníci z celé Indie a seženete tu i předměty z Tibetu. Některé zboží ale bývá dost předražené, například koření je několikrát dražší než v normálních obchodech. V takovém případě nebude na škodu smlouvání.

Na kousek Indie narazíte i v Emirátech: V Dubaji staví Tádž Mahal, čtyřikrát větší než originál. Bude v něm luxusní hotel 

O dobré vybavení hotelových apartmá si nemusíte dělat starosti.

FOTO: Holiday Inn

Pro turisty, kteří si kromě divokých večírků rádi užijí i klasických dovolenkových radovánek, je ideálním místem Candolim beach, která zabírá sedm kilometrů pobřeží. Leží na jih od Vagatoru a severně od hlavního města Panaji, což je ideální poloha pro objevování přírodních a kulturních krás Goy. Severněji leží další populární pláž Calangute. Ve srovnání s Candolim beach je klidnější a lemují ji chýše, jejichž majitelé zarputile soutěží o nejoriginálnější výzdobu. Je známá i pod přezdívkou Královna pláž a je snad nejznámější v Goi. Kromě rybářských chatrčí tu samozřejmě narazíte na luxusní hotely i skromnější bungalovy, restaurace a bary.

O Indii se dočtete i v tomto článku: Slavné věznice a pevnosti světa: Některé připomínají peklo, jiné se tyčí do nebes 

Zatančete si - Goa trance

Je tanec, který se zrodil v Goi ve zlatých osmdesátých. Mix stylů, včetně tradiční indické hudby, měl symbolizovat její kosmopolitnost a svobodomyslnost. Hudba je silně ovlivněna fenomény tehdejší doby, jakými byly drogy, buddhismus nebo jóga.

Jih - to je pohoda a klid

Tak jako je sever Goy kolem Vagatoru symbolem pro nezřízené večírky a divoké party, je jih synonymem typické dovolené – krásné pláže tu uspokojují turisty, kteří mezi hektickými pracovními dny hledají klid a relax. Jejich cílem je často pláž Utorda. Koupání a jiné vodní hrátky tu střídají dlouhé romantické procházky. Kolem pláží projíždějí na svých člunech a lodích rybáři, aby si zajistili denní obživu. Úlovek se pak většinou servíruje v místních restauracích, kde nabízejí různé ryby a další dary moře. Nejčastějším jídlem v Goi je ryba s rýží dochucená kari kořením.

Netradiční letní destinace: „Vietnamské Středomoří“ láká na exotiku, jídlo a luxus

Pokud je Calangute Královnou pláží severu, má jih minimálně Princeznu pláž. Palolam se nachází v půlkruhovém zálivu, který z obou stran zakončují útesy. Turisté sem jezdí za západy slunce a delfíny. Dalším střediskem je Varca. Nejlépe ho prozkoumáte, když si v některé z místních půjčoven pronajmete kolo nebo scooter. Všechny pláže severu a jihu lemují indické i evropské restaurace, aby uspokojily chutě všech.

Kam se vydat v Goi?

Rámův mys

Pevnost Cabo de Rama neboli Rámův mys je zřícenina na jihu Goy. Ráma se sem podle legendy během svého vyhnanství schoval, hinduistická stavba pak byla přestavěna Portugalci. Západní strana stojí na útesu, ze kterého je krásný výhled do širokého okolí.

Vodopády Dudhsagar

Šedesát kilometrů od hlavního města Panaji padají z výšky 600 metrů vodopády Dudhsagar. Největší sílu získávají v období dešťů a jsou pátými největšími vodopády v celé Indii. Voda, která z nich padá, přitéká řekou Mandoni.

Stará Goa

Město bylo vybudováno Portugalci v 16. století. Někdy se jí říká Řím orientu, najdete v ní množství křesťanských kostelů a hinduistických svatyní. V bazilice Ježíše Krista jsou uloženy ostatky Františka Xaverského.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o Srázu tisíce stop, o tipech, kde jsou nejkrásnější ženy na plážích nebo o ostrově Rodriguez. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Indie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky dovolená Indie:

Klasický okruh Indií

Poznejte to nejlepší z Indie! Podíváte se na všechny hlavní taháky - čeká vás Dillí, Džajpur a samozřejmě i Ágra se slavným Tádž Mahálem! Koukněte se na itinerář cesty!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Cesta divokým Ladákhem

Tajemná oblast indického Tibetu Vám umožní kochat se doposud nedotčenou přírodou Himálaje v kombinaci s poznáním místních obyvatel. Vydejte se na 12 dní mimo civilizaci!

Rádžasthán - Sultánovy paláce

Pouštní pevnosti, paláce a jezera jako vzpomínky na lesk a minulost bývalého knížecího státu - vydejte se na méně tradiční místa Indie.

 

FOTO: ESO travel

Autor: Petra Novotná & ESO travel