Obecně je vznik nudistických pláží spojovaný s hnutím hippie, které hrálo ve světovém dění prim v šedesátých letech. Volná láska, volné mravy, lehké drogy a souznění s přírodou – to bylo ideální podhoubí pro mohutný rozvoj nudismu a naturalismu.

Jen málokdo ale ví, že nudapláže existovaly třeba už ve čtyřicátých letech v Brazílii (ostatně ke slavné Praia do Abricó se ještě dostaneme) a nudismus a naturalismus se v první polovině dvacátého století objevil i v Německu – kde ale vzbudil velké pohoršení.

A Česko? To v této oblasti ještě pořád dohání svět – až do roku 1989 tu totiž byly oba směry zakázané a o existenci oficiálních pláží si mohli nudisté nechat jen zdát. A i dnes stojí za to vyrazit do zahraničí – ostatně podívejte se na nejlepší nudapláže planety sami!

Kapiti Coast – největší nudapláž světa

K oficiálnímu povolení nahoty na části pláže Kapiti Coast na Novém Zélandu došlo až v roce 2009 – od té doby se pak tato pláž pyšní titulem největší světové nudapláže. Kapiti Coast leží na Severním ostrově západně od města Wellington a nudistům může nabídnout čistý světlý písek a perfektně čistou vodu.

Nudismus a naturalismus prožili ten největší boom v 80. letech 20. století.

Nudismus a naturalismus prožily ten největší boom v 80. letech 20. století.

FOTO: Robson Oliveira

Pláž se několikrát do roka potýká s demonstracemi proti nudistům a jejich způsobu žití. Nicméně je třeba poznamenat, že jsou stále slabší a slabší. Důvod je prozaický – nudapláž je obrovský tahák pro turisty, celá oblast patří k nejrychleji se rozvíjejícím místům na Novém Zélandu a do peněženek místních podnikatelů teče stále více a více peněz.

Mimochodem – Kapiti Coast se objevila i ve velkofilmu Pán Prstenů: Návrat krále. To ale naháče vystřídali bojovníci na koních.

Na Novém Zélandu jsou i další taháky: Podívejte se na taháky parku Rotorua: Na mýdlový gejzír a šampaňské jezero 

Gunnison – s výhledem na Brooklyn

Pláž Gunnison leží jen půl hodinky plavby lodí z Manhattanu a každý letní víkend na ni dorazí zhruba 5000 vyznavačů nudismu – jde tak o jednu z největších nudapláží na východním pobřeží Spojených států.

Paradoxní je, že ve státě New Jersey je od roku 1999 nudismus velmi přísně zakázaný – pláž Gunnison je ale z tohoto zákazu vyňata, protože její území bylo do roku 1972 územím vojenské základny a stále patří armádě – a té evidentně přítomnost nahých mužů a žen vůbec nevadí.

Pláž Kapiti na Novém Zélandu je největší nudapláží na světě.

FOTO: Pipe42

Pláž Gunnison sice leží v blízkosti New Yorku, přelidněností ale díky své velikosti netrpí a naopak je i velmi dobře vybavená. Pověstné jsou kupříkladu zdejší restaurace a bistra, která jsou sice dražší, ale nabízejí bezkonkurenční pokrmy.

Možná, že i tady se dobře najíte: Nejdivnější restaurace planety: Dejte si jídlo v obří rakvi, nebo pod vodou 

I nudapláže mají svá pravidla

Při pobytu na nudapláži je samozřejmě třeba akceptovat všeobecně uznávaná pravidla, která na nudaplážích platí. Je tedy nevhodné a velmi často i zakázané focení a nepřiměřené prohlížení ostatních návštěvníků pláže. Absolutně neakceptovatelné je také jakékoli chování se sexuálním podtextem a obtěžování. Nudisté a naturalisté nahotu totiž chápou jako přirozenost a na veřejnosti ji rozhodně nespojují se sexualitou.

Obelisk Beach – ukrytá před turisty

Jen kousek od centra Sydney, s výhledem na Sydneyský přístav leží malinká pláž Obelisk Beach. Turisté ji příliš neznají, místní o její existenci ale velmi dobře vědí a případné zbloudilce navedou správným směrem. Na pláž vede jen úzká vyšlapaná pěšinka, samotná Obelisk Beach je pak dokonale klidná a tichá.

 Pozor, dál už můžete potkat nudisty…

Pozor, dál už můžete potkat nudisty…

FOTO: Richard Arthur Norton

Je třeba ale počítat s tím, že na pláži panují poměrně tvrdá pravidla. Nahý se člověk může pohybovat opravdu jen na pláži (a logicky ve vodě), dál než ke kamenným schodům ale bez oblečení vyrazit nemůže. Na pláži je také zakázáno nocovat, pobývat po setmění a vodit na ni domácí zvířata.

Praia do Abricó – pramáti všech nuda pláží

Na pláži Praia do Abricó se první nudisté objevili už ve 40. letech 20. století, velkému rozmachu pak dopomohlo dokončení nedaleké silnice v roce 1972 – od té chvíle na pláž proudily tisíce a tisíce naturalistů. K oficiálnímu posvěcení ze strany úřadů došlo až v roce 1994 – od té doby se Praia do Abricó může chlubit titulem jediné nudistické pláže v Riu.

V posledních letech ale zaznamenává značný úbytek návštěvníků. Praia do Abricó totiž leží v západní části Ria, respektive na jednom z jeho předměstí, a cesta sem trvá dosti dlouho. Navíc má obrovskou konkurenci ve slavných plážích CopacabanaIpanema, na kterých už se také odložení horního dílu plavek toleruje spíše než před dvaceti lety.

V Brazílii najdete i Hřmící vodopády Iguacu: Nejpůsobivější je Ďáblův chřtán, údajný vstup do pekla 

Ve stínu mostu Golden Gate

Nádherný výhled na most Golden Gate – to je největší tahák pláže Baker Beach v San Francisku. Pás písku dlouhý asi jeden kilometr, jež z jedné strany chrání vysoké útesy, ale není pro nudisty vyhrazený celý. Pro vyznavače slunění bez plavek je určena jen severní část pláže. Jih patří „textilákům“. Mimochodem tato pláž je zařazena i mezi tzv. gay-friendly pláže.

U mostu Golden Gate leží jedna z nejhezčích pláží planety.

U mostu Golden Gate leží jedna z nejhezčích pláží planety.

FOTO: ESO travel

Black´s Beach – nejkrásnější nudistická pláž planety

Při pohledu na černý písek se mnozí domnívají, že název této pláže je odvozený právě od jeho barvy. Není to ale pravda. Jméno dostala tato pláž, jež má zároveň přízvisko nejkrásnější nudapláž planety, podle rodiny Blacků, která tu kdysi mívala koňskou farmu. Pláž Black´s Beach leží poměrně daleko od civilizace (je-li to vůbec možné o západním pobřeží USA tvrdit) a člověk tu má celkem klid.

Jen si musí dát pozor na to, v jaké části pláže leží – její severní část, jež je pod správou Kalifornie, totiž od roku 1977 zapovídá opalování a koupání bez plavek. Nudistům je tak vyhrazený asi dvoukilometrový úsek v jižní části, který spravuje přímo město San Diego – a tady je možné plavky beztrestně odhodit.

Jedinou kaňkou na kráse této pláže, u které se velmi často objevují i delfíni, je fakt, že jsou tu velmi silné mořské proudy a hlavně pro méně zdatné plavce je tato pláž nebezpečná. Ostatně plavčíci jsou tu v pohotovosti celých osmnáct hodin denně.

Inzertní sdělení: Vydejte se na krásné pláže!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky exotických zájezdů:

FOTO: ESO travel

To nejlepší z Austrálie!

… po vlastní ose! Zajistíme vám cestu, kompletní dopravu a ubytování v Austrálii, připravíme základní itinerář, ale samotné poznávání už bude na vás! Nemusíte brát žádné ohledy na ostatní!

Vydejte se do Rio de Janiera!

Město hříchu, město samby, Rio de Janiero! Prožijte nezapomenutelnou dovolenou na plážích CopacabanaIpanema. Vystoupejte na Cukrovou homoli a vyfoťte se se sochou Ježíše!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

USA – Velká cesta velkou zemí

Dvaadvacet nocí ve Spojených státech. Cesta ze západu na východ Spojených států se zastávkami v těch nejznámějších místech – LA, Las Vegas, Grand Canyon, Niagárské vodopády, New York…

Přečtěte si i další články:

Přečtěte si také o děsivém Srázu tisíce stop, o tajemství slavných mrakodrapů nebo o plážích s nejhezčími holkami. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel