Hladina jezera Atitlán je temně modrá a dává tušit obrovskou hloubku. Vědci odhadují, že dno padá do hloubky minimálně 340 metrů, možná je to ale ještě víc, protože průzkumy nejsou kompletní.

Historie jezera se začala psát před zhruba 84 tisíci lety. Do vzduchu tehdy „vyletěla“ sopka vysoká asi 6000 metrů. S sebou navíc vzala vegetaci v okruhu mnoha kilometrů a popel z výbuchu tehdy padal až v oblasti dnešní Floridy. Kráter ale nezůstal prázdný příliš dlouho – téměř okamžitě po výbuchu se začal plnit koncentrovanou kyselinou a nebezpečnými sloučeninami. Až po dalších desítkách tisíc let jezero naplnila „běžná“ voda, kterou dnes brázdí výletní lodi.

Více o dalším slavném jezeře v článku: Nejhlubší jezero světa: V Bajkalu žijí obří jeseteři a ze dna prýští horké prameny 

Při nákupu lístků buďte asertivní

„Neodkývejte prodejci lístků první cenu, kterou vám nabídne,“ radí turističtí průvodci po této oblasti. Turisté jsou tady totiž silně atakovaným druhem – místní chtějí vydělávat, a tak si cizincům říkají i o několikanásobně vyšší částky. Stačí být ale dostatečně asertivní a nenechat si přístup líbit a většina jich „zkrotne“ a nabídne cenu, která už je podobnější té, kterou platí místní.

Guatemala je domovem Mayů: Záhada v Guatemale a konec světa? Mayské naleziště Tikal skrývá tajemství 

Sopky v jižní části jezera vytvářejí nezaměnitelné panorama.

FOTO: eclipsesinluna

Legendární Xocomil

Čte se „Šokomil“ a vát začíná pravidelně vždy po poledni. Menší loďky v tu chvíli zamíří do přístavu, dvoumetrové vlny, které proudění vzduchu způsobí, jsou na ně už příliš vysoké. Xocomil je fenomén typický právě pro jezero Atitlán. Vzniká ve chvíli, kdy se tu srazí vlhký vzduch od Pacifiku se vzduchem, který proudí z hor.

Cestu po jezeře by si ale neměl odpustit nikdo. Začíná se obvykle v městečku Panajachel, místě, kde si svou středoamerickou základnu vytvořili v 60. letech američtí hippies. Dodnes je tu atmosféra uvolněnější, než by si místní starousedlíci přáli. Panajachel je jinak typicky turistické letovisko – najdete tu spoustu hotýlků a penzionů, trh s tradičními suvenýry, restaurace i bistra pro nenáročné.

Tři vrcholy v dálce

Z místního přístavu se pak každé ráno vyplouvá na širou hladinu. V dálce ji lemují vrcholy tří místních vulkánů – Atitlánu, TolimánuSan Pedra – právě ty vytvářejí s modrou vodou a zelenou vegetací na březích jezera nezaměnitelné panoráma, které po ránu, kdy se na hladině válí mlha, bere dech.

Poznejte Perly Jižní Ameriky: To jsou chodící sochy, Měsíční údolí i výborná kuchyně 

Nejkrásnější je prý Atitlán při východu slunce, kdy se nad hladinou povaluje mlha.

Nejkrásnější je prý Atitlán při východu slunce, kdy se nad hladinou povaluje mlha.

FOTO: Adam Baker

Není divu, že Alexander von Humboldt při prvním spatření jezera vydechl slavnou větu o nejkrásnějším jezeře planety. Ostatně – z tohoto neoficiálního titulu krásy žije jezero Atitlán vlastně dodnes.

Cigarety pro světce

Jeho podoba se liší kraj od kraje, všude mu lidé ale nosí kořalku, cigarety, doutníky, ale i lahve s Coca-Colou. Maximón je velmi oblíbený světec, který má v oblasti jezera Atitlán spoustu přívrženců i svatyní. Chodí za ním i turisté a prý i jim za drobný dárek pomůže s láskou, zdravím i penězi.

Nejkrásnější pohled na Atitlán je prý po ránu. A pak také z míst, která nejsou tak turisticky exponovaná. Tady ale pozor – místní agentury důrazně doporučují vyrážet na túry jen ve společnosti zkušeného průvodce a s více lidmi. Ne proto, aby na turistech vydělaly, ale z obavy před některými místními domorodci, kteří osamělé turisty přepadávají a chtějí po nich peníze a cennosti. I přesto je ale Atitlán jedním z nejoblíbenějších cílů v Guatemale.

Oblíbenou kratochvílí turistů je tady výlet na kajaku. Po poledni ale začíná foukat zrádný Xocomil!

Oblíbenou kratochvílí turistů je tady výlet na kajaku. Po poledni ale začíná foukat zrádný Xocomil!

FOTO: vladybachez

Co je pod hladinou?

Jediní, kteří si pobyt u jezera neužijí, jsou rybáři. V 70. letech se místní vláda rozhodla, udělat z Atitlánu celosvětově uznávané místo sportovního rybolovu. Do ekosystému jezera ale vypustila dravého okouna černého, který všechnu ostatní faunu téměř zlikvidoval. O živobytí tak přišli i místní rybáři.

Život v jezeře je tak dnes jen minimální. Říkají to i potápěči, kteří sem občas dorazí. I tak je prý ale svět pod hladinou, který na každém metru připomíná vulkanický původ jezera, fascinující.

O dalších perlách Střední Ameriky se dočtete v článku Zlaté žáby a horké vodopády v pralese? Ve Střední Americe je stále co objevovat 

Inzertní sdělení: Prozkoumejte státy Střední Ameriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů do Střední Ameriky:

FOTO: ESO travel

Mexiko – Guatemala – Belize

Archeologické perly Střední Ameriky - magické Palenque, mystický Tikal a romantická Antigua doplněné o pobyt na korálovém ostrůvku Ambergris Caye.

To nejlepší z Yucatánu

Vhodný program pro milovníky kombinovaných zájezdů. Po velmi atraktivním okruhu si budete užívat nádherných pláží Karibiku.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Panama – Kostarika – Nicaragua

Kombinace pohody, komfortu, ale i adrenalinu. Uvidíte činné vulkány, deštné pralesy, nádherné bílé pláže, koloniální architekturu a Panamský průplav.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o terakotové armádě, o Kalábrii nebo o Timbuktu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán