Sůl nad zlato. Timbuktu totiž leželo na stezce, po které obchodníci vozili právě sůl. A díky tomu se z původně malého města stalo centrum obchodu a vzdělanosti a místo, které dodnes udivuje svou architekturou.

Timbuktu bylo africkou Cambridge

Poněkud nadsazený titulek? Ale vůbec ne, svého času platilo město za centrum vzdělanosti celého černého kontinentu. Před pěti sty lety se univerzita v Timbuktu řadila mezi nejkvalitnější islámské vysoké školy na světě. Dnes už věhlas tamních učitelů a mudrců není takový, pokud ale zavřeme oči, vítr jako by do písku pořád šeptal myšlenky středověkých vědců, kteří tam působili.

Kdo se setkal s mimozemšťany? Možná tajemní Dogoni. Najdete je v Mali 
Ekologicky šetrné domy vypadají v Mali úplně jinak než ty evropské. Také jejich stavba stojí mnohem méně.

Ekologicky šetrné domy vypadají v Mali úplně jinak než ty evropské. Také jejich stavba stojí mnohem méně.

FOTO: Ferdinand Reus

Zmínky o tom, že v této oblasti někdo pobýval, se objevily už dříve, ale skutečně významným městem se Timbuktu stalo až kolem roku 1100. O něco později se stalo součástí Malijské říše a tehdy začala jeho cesta za slávou. Sezónní tábořiště obchodníků z kmene Tuaregů se proměnilo v moderní středověké město, do něhož se stahovali učenci a studenti ze širokého okolí.

Jen kousek je to do další země: Za hrochy, vodopády a dogonskými vesničkami do Burkina Faso

Velkou slávu získaly Timbuktu také mýty o jeho nezměrném bohatství. Odvozují se z pověsti, podle níž se kdysi dávno vládce města při náboženské pouti do Mekky zastavil v Egyptě, kde kolem sebe rozhazoval hrsti zlata. Fáma přilákala do oblasti nejednoho hledače pokladů.

O Africe si přečtěte i v dalších článcích:
Největší náboženské stavby světa: Jsou to tajemné pyramidy i kostel v New Yorku
Taháky Jižní Afriky: Vystoupejte k Božímu oknu a pak projděte největší zelený kaňon
Pětihvězdičkové bydlení a setkání s "Velkou pětkou" - i tak vypadá safari
Dovolená u moře jinak: Poznejte letoviska v Keni. Jsou exotická a velmi luxusní

Pokud někde v katalogu nebo v časopise vidíte Timbuktu, určitě u něj bude fotografie typické prazvláštní pyramidové stavby. Vypadá jako obří termitiště, ale žádný hmyz v něm není. Tedy možná je, ale záměr stavitelů to určitě nebyl. Rojili se tu pouze studenti a profesoři, stavba totiž představuje dominantu komplexu slavné univerzity Sankoré Madrasah.

Starověké Timbuktu je součástí dnešního regionu Tombouctou obývaného čtyřiapadesáti tisíci obyvateli. Při pohledu na něj se těžko věří, že oblast znali alespoň z vyprávění lidé po celé Africe. Jakmile však obrátíme zrak znovu pouze k Timbuktu, pochopíme. Jeho architektura bere dech.

Benátky na africký způsob

Nedaleko Timbuktu leží město Mopti. Najdeme ho na soutoku řek Niger a Bani, pročež se mu přezdívá „africké Benátky“. Na malijské poměry je to multikulturní místo. Žijí tu vedle sebe příslušníci sedmi různých etnických skupin. Mísení kultur má pozitivní vliv v mnoha oblastech života, mimo jiné i na umění. Keramika hrnčířů z Mopti je vyhlášená po celém Mali. Mimo ni vynikají místní lidé i ve výrobě oděvů.

Kvůli přírodním podmínkám a na severu Afriky nezvykle velkému množství vody umí Malijci z afrických Benátek také stavět jednoduché, ale účelné lodě. Průběh této řemeslné činnosti si turisté s oblibou fotí v přístavu.

Mytí, praní, vaření. U řeky Niger obstarají domorodci úplně všechno, termíny vodné a stočné pro ně příliš mnoho neznamenají.

Mytí, praní, vaření. U řeky Niger obstarají domorodci úplně všechno, termíny vodné a stočné pro ně příliš mnoho neznamenají.

FOTO: ESO travel

Kraj oplývá nejen architektonickým bohatstvím. V sousedství lze navštívit města a vesničky s bohatou kulturou. Kromě Timbuktu nabízí Mali i několik dalších oblíbených a historicky hodnotných destinací. Například Sangha, komplex několika desítek vesniček rozesetých nedaleko Mopti, afrických Benátek. Nachází se v centru území lidu Dogonů, etnika uctívajícího různá přírodní božstva a dodržujícího bohaté přírodní tradice. V této oblasti se zastavil čas. Dogonové jako by do naší doby ani nepatřili. Tak je nebudeme příliš rušit, pozdravíme a necháme je dál žít život tak, jak jej prožívali i jejich předkové před mnoha staletími.

Je na vás v Africe příliš teplo? Přečtěte si raději o Patagonii a křišťálových ledovcích jižní Argentiny: Argentinská nej: Zatančete si nejvášnivější tanec a navštivte nejjižnější město světa
Versace? Adidas? Ne, malijské ženy nosí pestrobarevné módní outfity z dílen místních výrobců.

Versace? Adidas? Ne, malijské ženy nosí pestrobarevné módní outfity z dílen místních výrobců.

FOTO: Ferdinand Reus

Tuaregové v Timbuktu a Dogonové v Sanghze, jemuž dominuje hliněná mešita, nebo skalní pásmo Bandiaghara. To, stejně jako většina zmíněných turistických magnetů, patří na seznam světového dědictví UNESCO. Naskýtá se tu zvláštní podívaná. Z útesů vysokých nezřídka až půl kilometru vyčnívají příbytky vesničanů. Při sesuvu vrcholových částí útesů by jim asi dobře nebylo, ovšem toho se tu příliš obávat nemusí. Přívaly vody, které by mohly útvary narušit, v tamním mimořádně suchém klimatu příliš nehrozí.

Dále bychom se mohli přesunout dále třeba do svérázného Djenne a do dalších nádherných míst, kterými se Mali může pyšnit. To už by ale vydalo na samostatný článek, takže o těchto krásách Mali, skryté perly Afriky, zase někdy jindy.

Hitem cestovatelů je Mosambik, turisticky neobjevená země s velkým potenciálem
Legendární Zahradní cesta vede skrz jihoafrickou divočinu i malebným pobřežím
Inzertní sdělení: Vydejte se do Afriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Okuste totální pohodu na Seychellách

Seychelly a Mauritius, k tomu není co dodávat. Jsou to synonyma absolutní pohody, odpočinku a nicnedělání na rozpálené pláži u průzračného teplého moře, které olizuje břehy.

Východ Afriky se lvy a slony

Projeďte mezi slony, lvy a žirafami v Národním parku Serengeti z Keni do Zanzibaru, starobylého tajuplného ostrova, přes nějž putovali arabští obchodníci do Afriky.



Na pláže severního Alžírska!

Poznejte Alžír a místa, která inspirovala nejednoho spisovatele. Pozůstatky křesťanské a fénické civilizace a proslavené severoafrické pláže možná i ve vás probudí múzy.

Čtěte dále:

Jaká je dovolená na Madeiře? Čekají vás sluneční terasy, věčné jaro i Údolí jeptišek
Klášter Borobudur: Poznejte tajemství stavby, kterou její obyvatelé náhle opustili
Západní Austrálie: Podívejte se do zátoky žraloků, kde plavou "mořské krávy"

Přečtěte si také o gigantických přehradách, o tipech kam v červnu nebo o ostrově Rhodos. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán