Existují teorie o zásahu nadpřirozených sil, ovšem ve skutečnosti pravděpodobně za vše mohou místní těžké podmínky. Čas od času v této neklidné oblasti propukne zemětřesení nebo sopečný výbuch. Žití v takových podmínkách je jen pro velmi silné jedince, a tak se nelze divit, že lidem obývajícími indonéský Borobudur došla trpělivost a raději šli hledat klidnější místo.

Vládcové Jávy našli pokojné lokality na východě a střed ostrova ponechali napospas přírodním živlům. Toho využili muslimové a začali zde šířit islám. Byli tak úspěšní, že víru protlačili i na další ostrovy v okolí a dnes skoro devět z deseti Indonésanů uctívá Alláha.

Z Indonésie je to jen "skok" do Austrálie:

Žádné zvony, tohle je čistý kámen složený do prvků, které dělají z Borobuduru architektonický skvost.

Žádné zvony, tohle je čistý kámen složený do prvků, které dělají z Borobuduru architektonický skvost.

FOTO: Bernard Gagnon (Wikimedia Commons)

Borobudur, vesmírná mystika postavená na Zemi

Cestou skrz početné věžičky směrem k vrcholu klášterního komplexu se zdá, jako bychom stoupali nějakou zvláštní stavbou z Měsíce a skutečně nejsme tak daleko od pravdy. Některé prvky chrámu jsou skutečně inspirovány uspořádáním Země a vesmíru.

Prim ale hraje mytologie, na všech okolních panelech najdeme vyryté výjevy, na nichž se skví vedle loveckých a válečných výjevů také obrazy nadpřirozených božských úkazů. Mystickou atmosféru podtrhuje fakt, že na vrchol procházíme třemi sekcemi znázorňujícími tři úrovně světa.

O Borobuduru jsme se zmínili v tomto článku: Největší náboženské stavby světa: Jsou to tajemné pyramidy i kostel v New Yorku

Borneo

„Prší a prší,“ to by, byť trochu drsněji, asi řekl děda Komárek z filmu Na samotě u lesa o pralesech na Borneu, ostrově, o nějž se Indonésie dělí ještě s BrunejíMalajsií. Díky dostatku vláhy se tu vyvinul pestrý živý svět. Rozmanitostí své flory i fauny patří k nejzajímavějším místům na světě. Pozorovat zde lze některé druhy masožravých rostlin, kočkovitých šelem, místní originální poddruh slona indického nebo pestrou paletu primátů, mezi nimiž svým cyranovským obličejem vyniká kahau nosatý.

Chrám byl po staletí pohřbený se všemi tajemstvími

Celý impozantní obraz komplexu náboženských místností, věžiček a zdí se rozkládá na čtverci o straně asi sto padesáti metrů. Fakt, že je s nedalekými chrámy PawonMendut vybudován v jedné přímce, působí přímo magicky. Co tím stavitelé zamýšleli? A jaký účel vlastně chrám plnil?

To a ještě mnoho jiného vlastně nevíme. Vědci tuší, že se chrám začal stavět někdy v devátém století. Odchod lidí z Borobuduru datují na konec jedenáctého století, ale dále toho již s vysokou pravděpodobností mnoho tvrdit nemohou. Po vylidnění totiž stavba na dlouhá staletí upadla do zapomnění.

O Indonésii vice zde: Bali, Jáva, Komodo nebo Borneo. Který z indonéských ostrovů je ten nej?

Becak patří ve východní Asii k běžným dopravním prostředkům. Šlapající lidský motor na něm uveze vpředu sedící osobu.

Becak patří ve východní Asii k běžným dopravním prostředkům. Šlapající lidský motor na něm uveze vpředu sedící osobu.

FOTO: Mostlyharmless (Wikimedia Commons)

Sopka, která pomohla šířit islám

Střední Jáva láká turisty dvěma velkými atrakcemi. O Borobuduru již víme, takže je na čase posvítit si na Merapi, stále činnou sopku, která ohrožuje tisíce Indonésanů žijících v její bezprostřední blízkosti. Její poslední vzedmutí přišlo před pár lety a nic zvláštního neznamenalo, nicméně v roce 1994 čtyři desítky lidí erupce nepřežily.

Jestliže Merapi a další aktivní sopky v okolí skutečně stály za vylidněním Borobuduru, pak se také velkou měrou podílely na rozšíření islámu na ostrovy. Muslimové přišli na střední Jávu, která se ocitla bez vládců, a podmanili si ji. Z náboženských důvodů nemohli využívat fascinující buddhistický komplex, a tak ho nechali postupně mizet pod nánosy sopečného prachu a bujnou vegetací.

O cestách na východ čtěte dále zde:

Zlověstná, žhnoucí, ale i nádherná, fascinující. Jaká další přídavná jména vás napadnou při pohledu na sopku Merapi?

Zlověstná, žhnoucí, ale i nádherná, fascinující. Jaká další přídavná jména vás napadnou při pohledu na sopku Merapi?

FOTO: Bklanting (Wikimedia Commons)

Svého znovuzrození se chrám dočkal až v devatenáctém století, kdy ohromil svět svou rozlohou a zachovalostí, za níž vděčí právě tomu, že po staletí odpočíval pohřbený pod vrstvami porostu. Největší chrámový komplex zasvěcený Buddhovi se tedy zachoval ve vynikající kondici do našich dnů a může se tak pyšnit několika primáty, mimo jiné je prý i největší hromadou kamení na jižní polokouli.

Inzertní sdělení: Poznejte exotiku!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Poznejte perly Indonésie!

Ostrov Bali představuje pro mnohé učiněný ráj na zemi, cíl všech, kdo si chtějí užívat tichomořské pohody. V kombinaci s působivými památkami jako Borobudur to je přímo sen!

Napříč Jihoafrickou republikou

V otevřeném voze se mezi divokými zvířaty nemusíte projíždět jen ve Dvoře Králové nad Labem. Mnohem lepší atmosféru má proslavený Krugerův národní park.

Zažijte to nejlepší z Namíbie!

Jih Afriky - to není jen Kapské město, Johannesburg a další obehrané destinace. Na jihu černého kontinentu můžeme poznat i méně tradiční cíle zájezdů jako třeba přírodu státu Namíbie.

Čtěte dále:

Přečtěte si též o největších vodních přehradáchvodopádech světa nebo třeba článek na téma nejmodernější město světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán