Ve filmech většinou vidíme, jak na velkých zámořských lodích lidé jen lenoší na lehátkách u bazénů nebo na palubách umírají a jejich smrt záhy vyřeší geniální detektiv, který se náhodou ocitl mezi pasažéry. Skutečnost je ale jiná.

Na moři lze strávit i aktivní dovolenou. Některé lodě poskytují cestujícím možnost si na palubě zaběhat v koridorech s běžeckou dráhou. Guinnessova kniha dosud neuvádí rekordy dosažené při běhu na lodi, takže každý výkon, k němuž se lidé pobíhající na moři propracují, může mít vedle vylepšení nálady a zdraví také dopad na historické statistiky.

Máte mořskou nemoc? Přečtěte si raději články z vnitrozemí:

Krom toho si cestující mohou třeba zaveslovat. To kdysi dělali veslaři v podpalubí galér, kterým lidská veslařská síla sloužila jako primitivní motor. Dnes se však vesluje jen v posilovně na trenažerech a kdykoliv cvičícího vesla přestanou bavit, může se svobodně jít bavit něčím jiným a žádný nadřízený ho nezačne bičovat za nečinnost. Koráby moderní doby skýtají spoustu možností, jak se věnovat různým sportům a hrám.

Luxusní interiéry patří ke standardu na mezinárodních výletních lodí.

Luxusní interiéry patří ke standardu na mezinárodních výletních lodí.

FOTO: ESO travel

Vybrat si bar podle jídla nebo pianisty? Na lodi to jde

Ale nejen sport milující a aktivní lidé si mohou užít pobyt na lodi, na své si přijdou třeba gurmáni. Na Queen Mary 2, pokračovatelce slavné tradice, si pasažéři mají možnost vychutnat jídla z celého světa. V permanenci bývá italská těstovinová restaurace, dále podniky v asijském stylu nebo kupříkladu britský gril. Lodní společnosti si pro zesílení zážitku najímají kvalitní kuchaře, takže na loď jde vyrazit i jako na gastronomický výlet. Kdo si chce odpočinout od svíčkové a guláše, může se ponořit do rybích a jiných specialit a na vlnách moře doplout do kulinářského nebe.

Chcete-li se o plavbách dozvědět více, přečtěte si tyto články:

Uprostřed širého moře si klidně můžete zajít zatančit, zasportovat nebo ochutnat jídlo od zkušených kuchařů.

Uprostřed širého moře si klidně můžete zajít zatančit, zasportovat nebo ochutnat jídlo od zkušených kuchařů.

FOTO: archiv autora

Restaurace a bary na velkých zaoceánských lodích mají výsadní postavení. Paluby jsou jimi poseté tak, aby loď vyhověla všem typům zákazníků od vegetariánů vyznávajících zdravý životní styl po horlivé kuřáky doutníků. Vedle nich si na své přijdou třeba vyznavači komorní atmosféry piano barů, v nichž klavíristé hrají tklivé melodie, cigaretový kouř se vznáší u stropu a postarší dáma s nakřáplým hlasem pobroukává svůj text do cinkotu sklenek od whisky.

Na lodi můžete vyrazit i dál: Vyplujte na obří lodi po Karibiku. Čeká vás bermudský trojúhelník i slavné pláže 

Pořádné zázemí je na moři nutné, vždyť plavby trvají několik dnů či týdnů, během nichž mají pasažéři jen omezené možnosti, kdy se dostat na chvilku na pevnou zem. Vše tedy musí být při ruce, a tak se vedle barů, restaurací a běžeckých drah lze setkat s hřištěm na minigolf, divadlem, knihovnou, nákupním centrem, místem pro cvičení jógy nebo uměleckou galerií.

Výlety bez balení

Cestovatele, kteří rádi poznávají během dovolené velký počet míst, mnohdy unavuje neustálé balení a vybalování při přesunech z místa na místo. Veškerou bagáž si cestovatelé nechávají na lodi a na výlety na pevninských zastávkách vyrážejí jen s malým zavazadlem.

Na golf jsou, pravda, malé i paluby největších lodí. Minigolf se ale dá hrát bez potíží.

Na golf jsou, pravda, malé i paluby největších lodí. Minigolf se ale dá hrát bez potíží.

FOTO: ESO travel

Na lodi je nakupování požitkem i pro muže

Představte si pro ty, kdo nesnáší nákupy, až hororovou situaci. V obchodě nemají to, co potřebujete, a vy se musíte vydat do jiného krámu. Po pořízení všeho potřebného se vydáte domů a při cestě si vzpomenete na vše, co jste zapomněli koupit, takže brzdy zasviští, smykem se otočíte k domovu zády, k supermarketu čelem a nákupní anabáze pokračuje. Hrůza? Pro většinu mužů rozhodně. Ne však na lodi. Tam se celá škála obchodů nachází na poměrně malém prostoru, který se za chvilku dá obejít pěšky.

Moderní obrovské lodě představují netradiční variantu dovolené, na níž si v exotickém prostředí cestující užívají luxus a nadstandardní servis, třeba v podobě čtyřiadvacetihodinové služby donášky drobných jídel. Plavby mají ale i své nevýhody. Jsou třeba dost omezující, protože pasažéři nemají jinou možnost, než se na nich mít královsky.

Na lodi lze plout třeba po středomořských turistických destinacích.

Inzertní sdělení: Vydejte se na dovolenou po vodě!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky plaveb:

FOTO: ESO travel

Last minute plavba po Středomoří

Cenově zvýhodněná plavba po oblíbené části jižní Evropy. Vydejte se vlnách Středozemního moře kolem Mallorcy přes St. Tropez do italského Janova.

FOTO: ESO travel

Po řece napříč Čínou

Unikátní plavba vnitrozemím Číny. Vydejte se
z hektického Pekingu přes romantické Suzhou na výpravnou plavbu po Dlouhé řece zakončenou návštěvou rýžových teras a scénického Guilinu.

Plavba ledovou říší Aljašky

Osm dní na palubě luxusní lodi, která pluje podél západního pobřeží USA a Kanady až na Aljašku. Ideální plavba pro milovníky dobrodružství a netradičních zážitků.

Čtěte dále: 

V dalších článcích vám poradíme kam se vydat v květnu, přidáme zajímavosti o Velikonočním ostrově nebo o "Vietnamském Středomoří". Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán