To, že se na jaře nejčastěji jezdí za poznáním, je věc všeobecně známá. U Čechů dlouhodobě vedou levné autobusové zájezdy, v závěsu jsou letecké poznávací zájezdy. A poznávací plavby jsou v drtivé menšině.

Přitom má „poznávačka“, kde je vaším zázemím moderní velká loď, spoustu výhod. A patří mezi ně, pro spoustu lidí překvapivě, i cena takového typu zájezdu. Sedmidenní plavba vyjde už na jedenáct tisíc korun – a v její ceně je kromě ubytování i plná penze a volné vstupy do bazénů, fitness nebo vířivky. A za týden se bez problémů dá stihnout pět až sedm lokalit.

O "středomořských" plavbách už jsme psali: Vydejte se z Benátek za romantikou. Na palubách nejluxusnějších lodí světa 

Slavné památky bez spěchu

„A není to žádné poznávání ve spěchu,“ poznamenává k tomu účastník jedné z takových plaveb. „Pluje se přes noc, ráno loď zakotví v přístavu a odplouvá se zase až večer. Na památky a nakupování tak obvykle bývá sedm, osm, občas i deset hodin.“

Toto by klidně mohl být hotelový pokoj, jde ale o vnější kajutu s balkonem.

Toto by klidně mohl být hotelový pokoj, jde ale o vnější kajutu s balkonem.

FOTO: archiv autora

Z pobřeží do centra Říma je to příměstským vlakem tři čtvrtě hodiny, a pokud zakotvíte v Istanbulu, pak vězte, že v srdci města jste za ještě kratší dobu. U některých plaveb je Istanbul nejzazší destinací a odtud se pluje už jen nazpět. U plaveb, které jsou delší než týden, se pokračuje Bosporskou úžinou (pod dvěma kolosálními mosty) dál, do Černého moře, na Jaltu, do Oděsy.

Kam vyrazit v dubnu? Inspirujte se!

Stejné je to i v Benátkách, odkud některé velké parníky zahajují cestu. Občas kotví přímo na nábřeží kousek od Dóžecího paláce, pár stovek metrů od ústí Velkého kanálu, který se esovitě klikatí Benátkami. Kolemjdoucí mířící k mostu Vzdechů často vzdychají při pohledu na kolosy kotvící u nábřeží už tady, zaklánějí hlavy a snaží se dohlédnout až na horní palubu. Přitom si jen málokdo z nich dokáže představit, co všechno se za bílým pláštěm skrývá.

Doplout se dá do Istanbulu i dál. Z paluby lodi se dá poznat i Jalta.

Doplout se dá do Istanbulu i dál. Z paluby lodi se dá poznat i Jalta.

FOTO: ESO travel

Hotel, případně město na vlnách

Zaoceánské lodi jsou ohvězdičkované podobně jako hotely – jsou tří, čtyř i pětihvězdičkové. Někteří používají přízvisko „města na vlnách“, protože v některých modelech najdete opravdu všechno, od divadelních sálů, přes nákupní pasáže, až po kina, běžecké dráhy nebo ledová kluziště. Pokud je pěkně a loď kotví, najdete v nich jen minimum hostů. Plní se až s večerem, nebo během dnů, které jsou celé věnované plavbě. Vždyť z Říma do Istanbulu to lodí trvá celé dva dny!

Poznávací plavby se navíc neomezují jen na oblast Středomoří, z německého přístavu Kiel dennodenně odplouvají luxusní parníky dál na sever – ať už je to do Pobaltí, nebo ještě více na sever do norských fjordů. Tady spíše než bazén na palubě, člověk užije hřejivé zázemí uvnitř lodi.

Vydejte se lodí ještě mnohem dál: Vyplujte na obří lodi po Karibiku. Čeká vás bermudský trojúhelník i slavné pláže 

Když počasí nepřeje koupání venku, můžete si ho dopřát uvnitř lodi.

Když počasí nepřeje koupání venku, můžete si ho dopřát uvnitř lodi.

FOTO: ESO travel

Při severských plavbách jsou tradičními zastávkami Stockholm, Tallinn, běžně i Petrohrad (Ermitáž sice rozhodně nestihnete projít ani z desetiny, jejích tři sta sálů je záležitost na několik dní, ale i ta troška stojí za to) a Kodaň se sochou Malé mořské víly ve zdejším přístavu. Severské plavby vyjdou obvykle trochu dráž, nicméně u last minute nabídek padají i pod hranici patnácti tisíc korun.

A pak už si to stačí jen propočítat – kolik toho zvládnete za tuto částku na vlastní pěst a kolik toho nabízí poznávací dovolená na lodi.

Inzertní sdělení: Užijte si dubnovou dovolenou!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky dovolených na lodi:

FOTO: ESO travel

Plavba – mezi Evropou a Asií

Jedenáctidenní plavba, během které se podíváte na ta nejkrásnější místa Středomoří a ještě mnohem dál. Navštívíte Řím s Koloseem, podíváte se na mešity v Istanbulu, projdete si JaltuAthény!

FOTO: ESO travel

Pobaltí: Vyplujte na sever!

Navštivte metropole na severu Evropy. Během týdne se podíváte do Stockholmu, do Tallinnu i do Petrohradu. V každém městě spousta času na poznání památek, na lodi čtyřhvězdičkové zázemí!

FOTO: ESO travel


Norské fjordy z paluby lodi!

Pokud dáváte před památkami přednost přírodním scenériím, vydejte se do nitra norských fjordů. Netradiční destinace, nicméně zážitky na celý život. A závěr plavby patří Oslu!

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o hororových destinacích, o tajemném Pumapunku nebo o Argentině. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán