Díky systémů lávek a mostků se člověk dostane k vodopádům až na dosah. Případně může vyrazit na člunu k jejich patě. Tak jako tak by měl ale počítat s tím, že vše, co neukryje do nepromokavých obalů, dostane „vodní zásah“. Vlhkost a vodní tříšť proniknou všude. Vlastně i pláštěnka je mnohdy zbytečná. A fotoaparáty? Ty náchylnější na vlhkost budou opravdu trpět.

A ještě jedna rada hned na úvod: Komplex vodopádů Iguacu leží na hranicích BrazílieArgentiny – člověk by si proto neměl zapomenout pas – ušetří si tak spoustu nepříjemností a bude si moci prohlédnout vodopády z obou stran.

Vodopády jsou jednou z největších atrakcí Argentiny. O těch dalších si přečtěte v článku: Argentina: Tam, kde hřmí Ďáblův chřtán a vlaky jezdí do nebes

Brazilský pohled je krásnější

Z té brazilské jsou prý na pohled ze břehu krásnější – i proto, že je tři kilometry široký pás vodopádů vidět v celé své šířce. Na argentinské straně je ale zážitek „interaktivnější“ – je zde více lávek a mostků, které vedou těsně nad hladinou až k patě vodopádů, od břehů stejnojmenné řeky se tu co chvíli odrazí motorový člun se skupinou turistů - člověk se tady k bouřícím masám vody dostane blíž.

Síla přírody bere u vodopádů Iguacu dech.

FOTO: James Colesberry

Vodopády Iguacu jsou širší než Viktoriiny a vyšší než ty na Niagaře. Celý komplex tvoří v období dešťů, kdy jsou vodopády nejmohutnější, asi tři stovky jednotlivých vodopádů, v období sucha klesá jejich množství na polovinu. I proto velmi záleží na tom, kdy se na výpravu do nitra pralesa vydáte.

V hlavní roli voda:

Tím nejlepším obdobím je prý konec března – to končí období sucha a začíná období dešťů. Člověk už zastihne vodopády v téměř plné síle (mimochodem, maximální průtok je 6500 kubíků za sekundu, v období sucha ale klesá na 300 kubíků za sekundu), ale zároveň se ještě dočká celkem příznivého počasí.

Brzká rána jsou tu bez turistů

Jedinou kaňkou na kráse v tu chvíli budou už jen velké skupiny turistů. I proto je lepší, když si člověk přivstane a z nedalekého Foz do Iguacu se nechá taxíkem, nebo autobusem, přivézt už brzy ráno. To budou vodopády jenom jeho… a těch, kteří jsou ubytováni v unikátním hotelu, který stojí přímo nad vodopády.

 V období sucha mají vodopády objem jen okolo tří set kubických metrů, ten v období dešťů ale narůstá až na 6500 kubíků.

V období sucha mají vodopády objem jen okolo tří set kubických metrů, ten v období dešťů ale narůstá až na 6500 kubíků.

FOTO: ESO travel

Unikátní hotel uprostřed džungle

Rozlehlá budova hotelu Das Cataratas stojí na brazilské straně vodopádů už od roku 1939. Oficiálně tu byl hotel ale otevřený až v roce 1958. Tehdy ještě na území, které nebylo nijak chráněné. V současnosti už je hotel součástí národního parku, který tady byl vyhlášený v 80. letech 20. století.

Rozlehlá stavba v koloniálním stylu byla už od počátku cílem těch, kteří neměli hluboko do kapsy. Po nákladné rekonstrukci v roce 2009 je pobyt v tomto hotelu ale exklusivní záležitostí. Obrovský bazén, sluneční terasa a luxusní pokoje ukryté v tropické zahradě.

Na požádání vám tady zajistí i výlet helikoptérou nad vodopády – to kdyby vám snad nestačil výhled na ně přímo z teras, které patří hotelu a na které mají hoteloví hosté přístup i v době, kdy je pro ostatní turisty národní park už uzavřený. Za unikátní zážitek si tady ale samozřejmě nechají také pořádně zaplatit.

Mimochodem - v tomto hotelu bydleli čeští účastníci unikátní cesty kolem světa. Více v článku: Cesta kolem světa odstartovala: Další zastávkou jsou vodopády Iguacu 

Hotel Das Cataratas stojí v bezprostřední blízkosti vodopádů – je to jediná stavba uvnitř národního parku na brazilské straně.

Hotel Das Cataratas stojí v bezprostřední blízkosti vodopádů – je to jediná stavba uvnitř národního parku na brazilské straně.

FOTO: hoteldascataratas.com

Branou k vodopádům je Foz do Iguacu

Jinak jsou vodopády nejsnáze dostupné z brazilského města Foz do Iguacu, kam se za vodopády nejčastěji létá z jiných velkých brazilských měst. Pro ty, kteří mají hlouběji do kapsy, se pak ještě nabízí cesta autobusem z Ria – ta ale trvá více než 24 hodin.

Samotný vstup do národního parku a tím pádem i k vodopádům je zpoplatněný jak na brazilské, tak na argentinské straně. Pokud tedy chcete vidět vodopády z obou stran, pak si připravte dvakrát zhruba 250 korun. Zážitek, který se vám za tento peníz dostane, ale rozhodně stojí za to!

Inzertní sdělení: Vydejte se do Brazílie!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Vodopády Iguacu a Búzios

Užijte si pobyt v Rio de Janiero, vydejte se do džungle za vodopády Iguacu a na závěr prožijte pár dní na plážích luxusního letoviska Búzios, kam jezdila na dovolenou i diva Brigitte Bardot!

Velký okruh Brazílií

Poznejte tajemná zákoutí Amazonie, chyťte si vlastní piraňu, nechte se okouzlit nejkrásnějším městem světa, kterým je Rio de Janiero. 14denní poznávací zájezd po fascinující Brazílii. Podrobnosti zde!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Velký okruh Argentinou!

Ostré štíty velehor, telící se ledovce, velryby, pampa v kombinaci s návštěvou nejjižněji položeného města planety - úchvatné zážitky na celý život.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o unikátním zlatém viklanu, o nejdražších adresách světa nebo o Železnici smrti v Thajsku. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán