Začněme ale zlehka – v Evropě. Mekkou levných nákupů je bezesporu Londýn. Britská metropole se hlavně během velkých povánočních výprodejů mění v ráj shopaholiků. Nicméně výhodně tu nakoupíte i po zbytek roku. Nákupní tepnou je bezesporu Oxford Street, s proslulým Primarkem, obrovským obchodem New Look a dalšími obchodními domy.

New York – i tady najdete celé čtvrti s levnou módou.

FOTO: ESO travel

New York - slavné značky i čtvrti s originální levnou módou

Ale co si budeme povídat, za opravdu výhodnými nákupy musíte jet dál. Pokud se bojíte exotických trhů, osmělte se nejdřív v New Yorku. Tahle nákupní džungle vás sice neoslní smlouváním a rikšami v úzkých uličkách, ale rozhodně nečekejte jen sterilní obchodní centra.

New York je jinak jedno z nejdražších měst světa: Nejdražší adresy světa: Podívejte se na místa, kde bydlení vyjde na pořádný balík

Kromě slavných obchodních domů jako je Macy’s, Bloomingdales, BarneysSaks tady je také celá čtvrť plná obchodů s oblečením mezi pátou a osmou Avenue. Vyrazit za výhodnými nákupy musíte také na Fordham Road v Bronxu nebo do Century 21 na Cortlandt Street.

Mall of America - největší obchoďák v USA

V americké Minnesotě najdete největší nákupní centrum Ameriky. Jmenuje se příznačně Mall of America a můžete v něm obejít 520 obchodů. Celková rozloha tohoto několikapodlažního monstra? 390 000 m². O těch úplně největších obchodních domech světa si můžete přečíst v článku Po jaké dovolené ženy touží? Po nakupovací a po luxusním wellness. Máme pro vás tipy

V Hoi Anu je kromě oblečení i rybí trh. A prodej na loďkách je tu běžná záležitost.

V Hoi Anu je kromě oblečení i rybí trh. A prodej na loďkách je tu běžná záležitost.

FOTO: Jean-Marie Hullot

Opravdová exotika a s ní i extrémně levné oblečení a doplňky na vás ale čeká v Asii. V Bangkoku, městě, které žije vlastním životem, se vydejte na víkendový trh Chatuchak. Každý víkend se tu rozprostře na 15 000 stánků a projde tudy 200 000 lidí. Jeden z největších trhů světa vám nabídne úplně všechno – místní výrobky, vinily, hipster módu i suvenýry. Jediná podmínka? Smlouvejte jako o život. Pak seženete i ne tak docela legální software za stovku.

Nechcete v Thajsku jen nakupovat? Máme pro vás tip na 10 nej výletů v Thajsku: 100 tisíc krokodýlů, železnice smrti a trek džunglí na slonech

Šanghaj a Vietnam: Ušijí vám na míru

Super levné oblečení, boty, doplňky i umělecké předměty nakoupíte v čínské Šanghaji. Smlouvání je i tady nedílnou součástí nákupů, ale odměnou vám budou třeba značkové dioptrické brýle za 500 Kč. Pro oblečení běžte do podzemních center „The Hong Kong Famous Shops Street“„Dimei Shopping Center“ anebo do „Huaihai Lu“ a „Shanxi Lu“, Jestli chcete boty, vydejte se na North Shaanxi Road. Směšně levné brýle nakoupíte v Sanye Wholesale Market.

Na trzích musíte smlouvat, jinak zaplatíte desetinásobné ceny.

Na trzích musíte smlouvat, jinak zaplatíte desetinásobné ceny.

FOTO: Ellie Van Houtte

Něco úplně jiného na všechny milovníky módy číhá ve Vietnamu. Do hlavního nákupního centra Vietnamu, města Hoi An si s sebou rozhodně vezměte fotky svého vysněného oblečení a bot. Tady vám ho totiž během několika dnů vyrobí – postará se o to více než 1000 krejčovských dílen a trhů s látkami, kašmírem a hedvábím. Dvorního krejčího najdete pravděpodobně na Nha Trung StreetCha Dai Street, švece, který vám ušije boty na míru (za 500Kč), pak okolo Central (Riverside) MarketJapanese Bridge.

Tradiční tržiště a luxusn butiky na Bali

Nízké ceny vás rozesmějí i na Bali. Kromě klasických batikovaných oblečků tady seženete i módní kousky v místních buticích nebo nádherné šperky a boty. Nejlepším místem, kde začít, je Seminyak, kde najdete tucty fashion butiků a třeba také kožené sandálky za 250 Kč nebo plavky za 200 Kč. A co je na tom nejlepší? Na koupališti v nich nikoho jiného nepotkáte.

Kde nakoupit nejlevnější oblečení? Na výhodné nákupy vyrazte do exotiky.

FOTO: Tomas Fano

Co kromě nakupování dělat na Bali? Inspirujte se v článku Tajuplné Bali nabízí panenské pláže, děsivé vulkány i nejkrásnější zahrady

Totéž platí i o zboží, které si dovezete z Maroka. V Marrákeši se ponořte do spletitých uliček tržiště na náměstí Jemma al Fna a pokud najdete cestu zpátky, donesete si nádherné látky, tradiční marocké oděvy, kožené boty, kabelky, koberce, šperky, lampy, vodní dýmky a spousty dalších orientálních výrobků. Takže než půjdete o víkendu do supermarketu, zamyslete se, jestli radši nevyrazit na exotickou dovolenou. Argument pro manžela? Neuvěřitelně ušetříte!

Inzertní sdělení: Vydejte se na nákupy!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky pobytových zájezdů:

FOTO: ESO travel

Bali – objevte exotické butiky!

Na ostrově bohů a démonů se vykoupete v průzračném moři, omámí vás hinduistická kultura a zcela určitě i více než příjemné ceny v exotických buticích s originální módou.

Maroko – smlouvejte v Marrákeši!

Zažijte na vlastní kůži atmosféru orientálního trhu se vším, co k tomu patří! Dovezete si kupu jedinečného zboží a přitom neutratíte skoro nic. Objevte kouzlo Maroka!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Vietnam – získejte šaty na míru

Chcete šaty, které nosí vaše oblíbené filmové postavy? Jeďte do Vietnamu – tam Vám ho ušijí na míru za minimální ceny. A ještě ke všemu jsou tu nádherné pláže, pralesy a památky!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejdražších adresách světa, o dovolené v emirátech nebo o Lví skále na Srí Lance. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Viola Kratochvílová & Tomáš Cikán