Zlatý viklan, nebo chcete-li Zlatá skála je jedním ze symbolů Myanmaru. Ohromný skalní blok pokrytý zlatými lístky se podloží dotýká jen nepatrnou částí své plochy, stojí navíc na nakloněné rovině a člověk má nutně pocit, že se každou chvíli musí zřítit na terasu s poutníky pod ním. Viklan ale nespadne.

Proč? Podle věřících, kterých se tu denně scházejí sta a sta, jednoduše proto, že je ve více než sedmimetrové stúpě na vrcholu ukrytý jeden z Buddhových vlasů – a ten prý drží celý kolos v naprosté rovnováze. Ostatně právě Buddhův vlas je jedním z důvodů, proč je toto místo jedním z nejposvátnějších v celé Barmě. Většina turistů sem nicméně primárně vyráží spíše za fascinujícím pohledem na skálu popírající gravitaci než za duchovnem.

Barma patří k netradičním destinacím pro dovolenou Zakázaná místa, kam se turista jen tak nedostane: Myanmar, Severní Korea a Ladákh 

Areál Zlatého viklanu – napravo je vidět černý masiv „Člunu“

Areál Zlatého viklanu – napravo je vidět černý masiv „Člunu“

FOTO: Hybernator

Několikahodinová cesta na vrchol

Cesta pro ně, stejně jako pro poutníky, obvykle začíná ve vesnici Kinpun – a z té je to k viklanu zhruba pět hodin pěší chůze. Někteří se na pochod skutečně vydají po svých – jiní využijí služeb zdejších „dopravců“. Po kovové konstrukci člověk vyleze na upravenou korbu nákladního automobilu, bagáž hodí do drátěné klece v zadní části a pak se necelou hodinku kodrcá po klikaté cestě vzhůru, do místa zvaného Yatetaung.

A z něj už ho žádné auto dál neodveze. Většina turistů odsud vyráží na asi hodinovou cestu vzhůru po svých. Menšina pak využívá služeb zdejších nosičů. A ti vám neodnesou jen zavazadla – na nosítkách se totiž může nechat čtveřicí mladíků na vrchol vynést i kterýkoli turista. Cena takové služby se tu odvíjí od toho, kolik vážíte.

Vydejte se do Asie prostřednictvím dalších článků:

Kupte si lektvar!

Pokud ale člověk jen trochu může, měl by cestu absolvovat pěšky. Lemují ji totiž desítky a desítky stánků, ve kterých Barmánci prodávají snad vše – od jídla a pití, přes lektvary v lahvích, které nevzbuzují příliš důvěry, po sušené části některých zvířat. U některých „produktů“ člověk alespoň zhruba tuší, co má před sebou, u jiných ale tápe a snad radši ani nechce vědět.

Z Barmy je to jen skok do Thajska: Thajsko s hvězdičkou: Jak vypadá lechtivá zábava v thajských „červených“ čtvrtích? 

V noci je Zlatý viklan působivě nasvícený…

V noci je Zlatý viklan působivě nasvícený…

FOTO: Yves Picq

Do areálu Zlatého viklanu se vchází branou, kterou hlídají dva lvi, cizinci tu také musejí zaplatit vstupné. Dál na ně pak čeká vydlážděné prostranství (které se, když naplno svítí slunce, mění ve výheň) a na něm obchody, kde člověk může zakoupit ovoce k obětování, svíce, zvonečky a vonné tyčinky, a další menší zlacené chrámy, které na našince mohou působit jako kýč.

V areálu narazíte také na ohromný černý kamenný masív – podle legendy to prý byl člun,který vyzvedl Zlatý viklan ze dna moře, dopravil ho na horu a následně zkameněl.

… ale své kouzlo má i při východu slunce.

… ale své kouzlo má i při východu slunce.

FOTO: Hybernator

Ženám dotyk zakázán!

A pak už je tu samotný viklan. Jenže pozor – přiblížit se k němu a dotknout se ho smí pouze muži – ženám je dovoleno pouze z uctivé vzdálenosti pozorovat a modlit se. Muži mají naopak tu výsadu, že smí na viklan umístit drobounký lísteček zlata.

Viklan je nicméně stejně nejpůsobivější z plošin a teras, které jsou v jeho okolí. A navíc je z nich výhled i na okolní kopce a srázy, které jsou pokryté desítkami dalších drobnějších stúp. Ostatně, výhled na ně má člověk už ve chvíli, kdy stoupá na vrchol k viklanu.

Do Barmy zasahuje i Zlatý trojúhelník: Vydejte se za opiem a žirafími ženami s extrémně dlouhými krky 

A pokud člověk jen trochu může, měl by si na vrcholu Kyaiktiyo počkat na východ nebo západ slunce. To se vzduchem nese zpěv mnichů a poutníků, vůně tyčinek a kouř ze svíček. Atmosféra, kterou tahle kombinace vykouzlí spolu s měkkými paprsky slunce, které se opírají o Zlatý viklan, je magická.

Inzertní sdělení: Poznejte Asii!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Barmy:

Velký okruh Barmou

Vydejte se na 14 dní do země drahokamů, úchvatných západů slunce nad zlatými pagodami. Země, která je doposud turistickým ruchem nedotčená. Zlatá pagoda i Zlatý viklan na vlastní oči

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Do Barmy k moři

Barma (respektive Myanmar) – to nejsou jen zlaté památky, ale i zlaté pláže! Vyberte si některý z hotelů, který máme v nabídce a užijte si dovolenou na netradičním místě.

K moři do Kambodži

Podobně netradiční je plážová dovolená v Kambodži. Letovisko Sihanoukville nicméně nabízí perfektní zázemí pro strávení té nejpříjemnější dovolené plné relaxu a nicnedělání.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o perlách Jižní Ameriky, planině Nazca nebo o tipech, kam v únoru. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán