Martinik je součástí takzvaných Francouzských Antil, skupinky ostrovů, které mají svým zřízením a kulturou blíže k Evropě než ke Karibiku. Nikde v Evropě ale zase nenajdete tak krásné pláže jako tady.

Přečtěte si i o dalším ostrově Francouzských Antil: Svatý Bartoloměj je útočiště boháčů a ostrov zaslíbený gurmánským zážitkům

Ty na Martiniku jsou povětšinou široké, s bílým pískem a chráněné hradbou korálů, tudíž s klidnou hladinou moře. V okolí letoviska Trois Ilets turista narazí na desítky a desítky malých a opuštěných pláží, u ostatních letovisek jde obvykle o jeden dlouhý písečný pás, který lemuje elegantní promenáda.

Montagne Pele – zkázonosná dominanta ostrova

Martinik je vulkanického původu, o čemž není pochyb od chvíle, kdy ho z paluby lodi, nebo z letadla, poprvé spatříte. Ohromný masiv sopky Montagne Pele se tyčí do výšky zhruba 1300 metrů a dává vzpomenout na jedno květnové ráno roku 1902. Od roku 1932 ale sopka spí a jedinou aktivitou na jejích svazích tak jsou skupiny turistů, které stoupají ke kráteru.

Plánujete Kam v lednu? Za teplem na Kubu nebo do Keni – teď nejspíš za nejnižší ceny roku

Takhle dnes vypadá městečko Saint Pierre, které v roce 1902 smetl žhavý mrak ze sopky Montagne Pele.

Takhle dnes vypadá městečko Saint Pierre, které v roce 1902 smetl žhavý mrak ze sopky Montagne Pele.

FOTO: Zinneke

Zkáza městečka Saint Pierre

Saint Pierre bývalo hlavním městem ostrova Martinik, 8. května 1902 ho ale v osm hodin ráno smetl ze zemského povrchu výbuch sopky Montagne Pele a následný žhavý oblak, v němž teplota dosahovala až tisíce stupňů. Sopka o sobě přitom dávala vědět už 25. dubna, od začátku května došlo k několika silným výbuchům. Všichni ale nebezpečí podceňovali. Výbuch si nakonec vyžádal mezi 25 až 30 tisíci mrtvými – přežili ho pouze dva lidé v městečku. Jedním z nich byl vězeň v podzemní kobce.

Martinik není, co se velikosti a rozlohy týká, žádný obr. Na délku má sice sedmdesát kilometrů, na šířku ale pouhých deset, i tak ale (nejen) místní agentury doporučují najmout si auto a prozkoumat ho na vlastní pěst. Pro mluví nejen výborný stav zdejších silnic (které Martiniku musí závidět každý, kdo čas od času projíždí po tankodromu D1), ale i výhodná cena pronájmu a hlavně kouzlo městeček na pobřeží, do kterých můžete vyrazit.

Pláže Martiniku – to je jeden z důvodů, proč se právě sem jezdí.

Pláže Martiniku – to je jeden z důvodů, proč se právě sem jezdí.

FOTO: visoterra.com

Autem okolo ostrova

Patří mezi ně i hlavní město ostrova Fort de France, v doslovném překladu Francouzská pevnost. Ostatně skutečnou pevnost tu můžete opravdu navštívit. Tady už je ale namístě vyměnit označení „městečko“ za „město“. Ve Fort de France žije totiž zhruba 90 tisíc obyvatel, což je čtvrtina všech obyvatel ostrova.

Na další krásné ostrovy je to kousek:Prožijte líbánky na nejvyhledávanějším romantickém ostrově Svatá Lucie 

Statut hlavního města dostalo Fort až v roce 1902, po zkáze městečka Saint Pierre, a do téhle doby se logicky datuje i obrovský rozvoj a výstavba nových elegantních „francouzských“ čtvrtí.

Letovisko Tartan mělo ještě před pár lety blíže k rybářské vesničce než turistickému letovisku. V posledních letech ale prošlo proměnou, na jejímž konci je podoba příjemného lázeňského města s romantickou pobřežní kolonádou, s elegantními hotely a s příjemně ospalou atmosférou. Oživit ji nicméně můžete třeba ve zdejší výrobně rumu, ke které přiléhá i obchod s „tematickými“ suvenýry.

Pobřeží je v některých místech členité. Najít si svou vlastní opuštěnou pláž můžete třeba na východním pobřeží ostrova.

Pobřeží je v některých místech členité. Najít si svou vlastní opuštěnou pláž můžete třeba na východním pobřeží ostrova.

FOTO: ESO travel

Jaké je na Martiniku počasí?

Teploty jsou na Martiniku po většinu roku téměř stejné. Důvod, proč vyrazit ale právě v těchto týdnech, existuje. Právě od ledna do března je tu totiž jen minimum srážek. V ostatních ročních obdobích se pravděpodobnost toho, že odpoledne strávíte s koktejlem v ruce ne na lehátku, ale v baru pod střechou, trochu zvětšuje.

Letovisko Trois Ilets, Tři ostrůvky, nabízí větší luxus, ale atmosféru taktéž lázeňskou. Nicméně ne tak komorní – spíš „karlovarsky festivalovou“. Noční život je tady bohatší, barů, bister a restaurací víc. Trois Ilets si na Martiniku s jiným letoviskem nespletete – červené střechy i fasády v kontrastu se zdejšími bílými plážemi září. Setkat se tak můžete i s názvem „Červené město“.

Dát si výborný místní rum a posedět na soukromé terase – to je častá náplň večerů na Martiniku.

Dát si výborný místní rum a posedět na soukromé terase – to je častá náplň večerů na Martiniku.

FOTO: ESO travel

Josefinina koupel

Výlet po ostrově pak část turistů končí na východním pobřeží, v městečku Francois. Pobřeží je tu dosti členité se spoustou osamělých pláží vhodných pro piknik a odpočinek. Výhled tady člověk má i na ostrůvky OscarThierry. Právě mezi nimi leží laguna přezdívaná Josefinina koupel.

V průzračné vodě se tu prý kdysi skutečně pravidelně koupala Josefina, budoucí manželka Napoleona Bonaparte. Právě Martinik byl jejím rodištěm a říká se, že její oči měly právě takovou barvu jako voda v bezprostředním okolí ostrova.

Velké Antily jsou slavnější:

Inzertní sdělení: Vydejte se na Martinik!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Martinik:

FOTO: ESO travel

Hotel Pagerie, Martinik

Oblíbený hotel s obrovským bazénem, který leží jen kousek od krásné bílé pláže v letovisku Trois Ilets. Zázemí pro vodní sporty, pro potápění, stylové obchůdky, restaurace, bistra, bohatý noční život.

Jungle Bay Resort, Dominika

Luxusní ekoresort, do kterého se podíváte, pokud vyrazíte na kombinovaný zájezd na ostrovy GuadeloupeDominika. To nejkrásnější z obou z nich v zázemí těch nejluxusnějších resortů.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

St. Lucian, ostrov Svatá Lucie

Dovolená na nejromantičtějším místě planety. Příjemný hotel, v bujné tropické zahradě s ideální polohou pro odpočinek, poznávání a nákupy, na jedné z nejkrásnějších pláži Redut na severu ostrova.

Čtěte dále, aktuálně vyšlo:

V dalších článcích najdete tipy, kam v lednu, nejkrásnější pláže Dominikányluxus na Maledivách. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán