Jídlo na Quintě nebo – chcete-li – na třídě La Quinta Avenida, jak se mexické Páté Avenue také říká, vyjde na trochu víc, než v rodinné restauraci v některé z bočních uliček, ale dovednosti zdejších kulinářských mistrů jsou pověstné. Stejně jako luxusní butiky, obchody s tradičními suvenýry a pláže letoviska Playa del Carmen, na které je to z hlavní třídy jen kousek.

Quinta je tepnou Playa del Carmen

Quinta se vine souběžně s místní pláží. Ne ale přímo podél ní, pod okny hotelů, ale nitrem města zhruba půl kilometru od prvních lehátek a slunečníků. Ono ostatně není divu – i hotelů je přímo na Quintě minimum. S večerem tady totiž celodenní hukot ještě zesílí a obchody, bary a restaurace nezavírají dřív než o půlnoci. Quinta staví tvrzení o tom, že je Playa del Carmen klidné letovisko, na hlavu.

Mexiko - to jsou mimo jiné i mayské památky - přečtěte si o nich víc v článku Přijde konec světa? Tajemná mayská města v džungli vydávají svá tajemství

Stručně o Playa del Carmen

Letovisko Playa del Carmen leží na mexickém poloostrově Yucatán, zhruba na půli cesty mezi letovisky CancúnTulum. Klientela, která sem létá, se rekrutuje hlavně v řadách Evropanů, Američané dávají přednost Acapulcu a okolí. Zhruba sto tisícové město zažívá v posledních letech masivní boom. Hotely zde rostou jako houby po dešti a létá sem i stále více Čechů.

Na sever od Playa se prý táhnou ty nejkrásnější pláže Mayské riviéry.

Na sever od Playa se prý táhnou ty nejkrásnější pláže Mayské riviéry.

FOTO: archiv autora

K masivnímu rozvoji nejen Quinty, ale celého letoviska Playa, došlo v 90. letech. Playa del Carmen bylo v této době nejrychleji se rozvíjející letovisko v Karibiku. Na pláži vyrostly nové hotely, Quinta se zaplnila obchody těch nejluxusnějších značek. „Těm patří centrální a turisticky nejexponovanější část zóny, ostatně odpovídají tomu i ceny,“ poučují neznalé turisty místní. „Pokud chcete ušetřit, vydejte se na nákupy i na jídlo do okrajových částí Quinty, ceny jsou tam o poznání nižší.“

Zóna Playacar - luxus nad luxus

Přívětivost místních je pověstná. Ač se Playa del Carmen každým rokem rozrůstá víc a víc, uchovává si atmosféru pravého Mexika. V samotném Playa jsou menší a útulné hotýlky, centrem velkých a luxusních hotelů je rezidenční zóna Playacar, jižně od Playa del Carmen. Mimochodem – severně, směrem ke Cancúnu, jsou prý ty nejkrásnější pláže Mayské riviéry.

Která riviéra v Mexiku je lepší: Mayská nebo Mexická?  - to se dozvíte v dalším článku!

Takové posezení v mexické restauraci by si asi nechal líbit každý.

Takové posezení v mexické restauraci by si asi nechal líbit každý.

FOTO: archiv autora

Luxusní hotely a ohromné soukromé vily s výhledem na moře – to je Playacar, nedávno vzniklá zóna luxusu a odpočinku jižně od Playa del Carmen. Byla prý založená s jediným cílem – poskytovat absolutní luxus. Nutno podotknout, že za pořádný peníz. Hotely jsou tu citlivě vsazeny mezi pozůstatky mayských památek, součástí celé zóny je i 18jamkové hřiště nebo ohromná ptačí voliéra.

Kam v zimě jinam za teplem?

Playacar zabírá zhruba sedm kilometrů pláže a oficiálně se rozděluje ještě na dvě vnitřní zóny. Phase One je zóna hotelů, které leží přímo na pláži, označení „Phase Two“ v adrese hotelu potom znamená, že hotel leží „až“ ve druhém sledu, v blízkosti golfového hřiště, a člověk se tudíž třeba výhledu na moře z hotelového balkonu nedočká.

Tady se jen neleží na pláži, tady se žije!

Playa del Carmen je spíše evropské letovisko, na americkou klientelu tady člověk obvykle nenarazí. Snad jen když v místním přístavu spustí kotvy ohromná zámořská loď a její dočasní obyvatelé se vydají do ulic města utrácet. Večer se pak zase na ohromný kolos nalodí a plují dál.

Další tipy na aktivity v Mexiku hledejte v článku Mexiko aktivně: Objevte modrou lagunu, pyramidy, chrámy v džungli i divoké pláže

Playacar se dělí na dvě zóny – hotely v té první leží přímo na pláži.

Playacar se dělí na dvě zóny – hotely v té první leží přímo na pláži.

FOTO: ESO travel

Playa je obvykle označována jako klidné letovisko, to ale není synonymum pro nedostatek příležitostí, co podniknout. Naopak – Playa je ideálním místem pro kombinaci odpočinkové a aktivní dovolené. Místní vody patří k nejlepším potápěčským lokalitám planety, navíc odtud pravidelně vyplouvá trajekt na ostrov Cozumel, kde jsou podmínky pro potápění ještě lepší. Pokud vás více zajímá právě ostrov Cozumel, podívejte se na článek Ostrovní ráj Cozumel láká na mayské památky, nádherné pláže a potápění.

Ponořte se v moři nebo v jeskyni

Ve vnitrozemí je pak možné zamířit pod hladinu v některé z místních jeskyní, takzvaných canotes. Nicméně pro nezkušeného a začínajícího potápěče je lepší variantou potápění v mělkých a průzračných vodách Karibiku, než v některé z temných jeskyní.

Playa del Carmen zažila v posledních letech boom turismu.

FOTO: ESO travel

V místních půjčovnách sportovního vybavení vás ochotně zasvětí i do tajů vodního lyžování nebo windsurfingu. Pro méně akční se pak nabízí cesta za tajemstvím Mayů – vždyť poloostrov Yucatán je přímo prošpikovaný místy, kde se psala tajemná historie snad ještě tajemnějšího národa, jehož dávné proroctví mnozí interpretují jako poselství o konci světa.

Inzertní sdělení: Tipy na pobytové zájezdy do tepla a za sluncem

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdy do Mexika:

FOTO: ESO travel

Playa del Carmen

Vyberte si z některého z hotelů v tomto mexickém letovisku, které proslulo svými plážemi a blízkostí tajemných mayských památek. Vyzkoušejte místní kuchyni, projděte se po Quintě!

Vydejte se do Dominikány!

Využijte výhodnou last minute nabídku a odleťte do Dominikánské republiky! Podle UNESCO tu jsou nejkrásnější pláže planety! My k nim přihazujeme skvělou cenu a luxusní zázemí zdejších resortů!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

V rytmu Kuby!

Salsa, mojito, doutníky, rum… a pak pláže letoviska Varadero, ideální podmínky pro potápění, slunce, příjemné teplo. Tohle všechno za last minute cenu, která se letos už nebude opakovat.

Čtěte dále, aktuálně vyšlo:

Přečtěte si také o exotických lyžařských destinacích, o Hooverově přehradě nebo o emirátu Sharjah. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán