Vánoce klepou na dveře, a pokud vás už plné obchodní domy a fronty u pokladen děsí, na pár chvil vypněte přečtěte si o tom, jak slaví Vánoce jinde ve světě. Čtení je to bezesporu zajímavé.

Vánoce v USA – bez Coca Coly by nebylo Santa Clause

„Americké“ Vánoce jsou nám díky americkým filmům a seriálům dobře známé. Víte ale, kde má původ Santa Claus a jak se slaví na Havaji?

Pozor na to, že spousta obchodů má ve Státech zavřeno už 24. prosince – i přesto, že ty pravé oslavy naplno propukají až večer a hlavně dopoledne 25. prosince. Američané si také potrpí na opulentní výzdobu a neméně bohatou štědrovečerní večeři.

Santa Claus prý žije v Grónsku a do této poštovní schránky mu chodí přání dětí z celého světa.

Santa Claus prý žije v Grónsku a do této poštovní schránky mu chodí přání dětí z celého světa.

FOTO: lovstromp

Dárky ve Spojených státech nosí Santa Claus. Do Nového světa ho prý přivezli holandští osadníci už v 17. století. Tehdy ale šlo o variantu svatého Nikolase, našeho svatého Mikuláše, kterému říkali Sintaklaas. Ke jménu Santa Claus od něj ale není příliš daleko.

Nicméně podobu silného, růžolícího staříka v typickém červeném oblečení dostal až v 60. letech 19. století, popularitu této podobě pak zajistila firma Coca Cola, která v roce 1931 Santu poprvé obsadila do své vánoční reklamy.

Vánoce na havajský způsob – a s prezidentem!

I na Havaji se zdobí stromky – i když je tam v době vánočních svátků třicet stupňů ve stínu. Místní markety jsou plné jehličnanů, které si místní odnesou domů a klasicky nazdobí. Tradicí je také pořízení akvária s ostencem běloskvrným. A pak už se jen čeká. Na co? Na připlutí „vánoční lodi“, alternativy klasického sobího spřežení.

Mimochodem – Vánoce na Havaji tráví i americký prezident Obama. Někomu se sice může zdát potápění a surfování na Boží hod zvláštní, ale teplé sluneční paprsky turisty obvykle rychle přesvědčí, že to není zas tak špatná alternativa klasických Vánoc.

Vánoce na Havaji jsou ve znamení surfování a opalování na nekonečných pláží.

Vánoce na Havaji jsou ve znamení surfování a opalování na nekonečných pláží.

FOTO: ESO travel

Brazilský Otec Vánoc  obléká jen lehkou košili

Jihoamerické státy mají silnou katolickou tradici. Vánoce jsou proto pro místní velmi důležité a náležitě, věrni svému temperamentu, je oslavují. Výzdobou a bujarostí si v ničem nezadají s karnevalovou atmosférou.

Dárky v Jižní Americe nenosí Santa Claus, ani „náš“ Ježíšek, nýbrž Otec Vánoc, který do domů vstupuje okny, která proto musejí zůstat otevřená. Na Jamajce znění koledy v reggae stylu, v Brazílii zase ti movitější večeří nadívaného páva.

Mimochodem Otec Vánoc, v Brazílii nazývaný Papai Noel, do Jižní Ameriky přijíždí také z Grónska, stejně jako Santa Claus. Vzhledem k místnímu klimatu ale vyměnil silný oblek za lehkou košili. Místní Vánoce jsou tedy bez sněhu – místní si nicméně „sněhovou atmosféru“ suplují chomáčky nečesané bavlny, kterou zdobí stromky.

Brazílie je silně katolicky založená země, Vánoce jsou tady jedním z nejvýznamnějších svátků roku.

Brazílie je silně katolicky založená země, Vánoce jsou tady jedním z nejvýznamnějších svátků roku.

FOTO: ESO travel

V Číně se Vánoc nedočkáte

V nejlidnatější zemi planety se „klasické“ Vánoce neslaví. Mnohem důležitější jsou pro Číňany oslavy čínského Nového roku, který může připadnout na jakékoli datum mezi 21. lednem a 21. únorem. Štědrý den a stejně tak 25. a 26. prosinec jsou tady běžné pracovní dny.

I do Číny ale dorazil západoevropský konzum a kalkul – narazíte tady proto ve větších městech a v obchodech na výzdobu ve stylu Santy Clause a v některých rodinách se dětem dávají i dárky.

Japonský duch s očima na zádech

Podobná situace je i v Japonsku. Ani tady Vánoce nemají oporu v křesťanské tradici, křesťanů je tady minimum. Na druhou stranu do Japonska pronikla komerční podoba Vánoc. I tady tedy můžete narazit na „santaclausovskou“ výzdobu a na dárky pro děti. Ty tady nosí duch Hoteisho, který má oči i vzadu – aby měl stále na očích případné hříšníky a zlobivce.

Zatímco na severní polokouli jsou Vánoce ve znamení sněhu a zimy, na té jižní vrcholí léto.

Zatímco na severní polokouli jsou Vánoce ve znamení sněhu a zimy, na té jižní vrcholí léto.

FOTO: ESO travel

Vánoce v Africe

Do Afriky Vánoce dorazí v polovině místních letních prázdnin. Vánoční svátky jsou místními křesťany chápány převážně jen z církevního hlediska. Dárky se dávají minimálně a když – tak hlavně dětem a praktické – jako jsou školní pomůcky nebo oblečení. Sváteční večeře tady často probíhá pod širým nebem a servíruje se rýže, vařené maso a ovoce.

Inzertní sdělení: Tipy na vánoční a novoroční zájezdy

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky last minute zájezdů:

Silvestr na Zanzibaru!

Last minute slevy srážejí ceny o desítky tisíc! Oslavte Silvestr na Zanzibaru, v destinaci, která se stává novým cílem luxusních dovolených.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Dominikána – utečte před zimou!

Juan Dolio je nejluxusnějším letoviskem Dominikány. Hotel Talanguera Beach Resort leží přímo na pláži a je ideálním místem pro potápění a slunění.

Teplo a slunce na Kubě

Vydejte se do jedné z nejoblíbenějších destinací Čechů pro zimní dovolenou! Luxusní Varadero, nejoblíbenější kubánské letovisko čeká jen na vás!

 

FOTO: ESO travel

Zkraťte si čekání na Ježíška u dalších článků:

Z dalších článků vybíráme pravé africké safari, jezero Bajkal nebo Šibam hadramautský. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel