Cesta z Caracasu sem letadlem trvá půl hodinky letu. Pevninu na krátkou chvíli vystřídá zářivá modř a než se člověk naděje už se před ním začne rýsovat obrys nejoblíbenějšího venezuelského ostrova. Isla Margarita je oblíbeným místem jak Jihoameričanů, tak turistů z Evropy. Je to místo, kde se zapomíná na stres. Tady platí jiná pravidla: Nepospíchej, nakupuj, opaluj se!

Pravidlo první: Nepospíchej!

Velmi rychle vám dojde, že čas tady nehraje skoro žádnou roli. Zlaté pravidlo totiž zní: Nespěchat. Má-li obchod otevřít v devět, rovnou si odsuňte váš nákupní plán až na desátou. Zároveň si ale dejte pozor – zavírací hodiny se tu dodržují naopak docela přesně.

Moře je modré a písek bílý. A dohromady je to nejkrásnější kombinace na světě.

Moře je modré a písek bílý. A dohromady je to nejkrásnější kombinace na světě.

FOTO: Gabriel Bulla

Kam jinam za teplem?

V případě místních obyvatel, kteří jsou velmi milí a přátelští, ale nejde jen o karibskou poklidnost. Zdejší lidé jsou prostě neskutečně líní. Celý ostrůvek má 1000 km², ale pěšky tu skoro nikdo nechodí. Extrémně levný benzín v kombinaci s leností místních lidí způsobuje, že na každém rohu parkují zástupy starých „amerik“.

Pravidlo druhé: Nakupuj!

Ostrůvek Isla Margarita je oblíbený z mnoha důvodů. Tím prvním jsou pláže, slunečné počasí a možnost prožít nádhernou dovolenou v Karibiku prakticky kdykoli během roku. Jedním z dalších důvodů je ale také to, že celý ostrov je součástí duty free zóny. A to znamená jediné – nákupy jsou tu téměř povinností. Velká nákupní centra najdete ve všech větších městech, hlavně v Polamaru, největším městě ostrova, a v Pampataru.

Na ostrově se snoubí tropická vegetace a kaktusy a bílým pískem.

FOTO: Gabriel Bulla

Kromě nákupních středisek se v Pamapataru zaměřte na hrad San Carlos of Boromeo, nejlépe dochovaný koloniální hrad celého ostrova. Obdivovat můžete jeho sklepení, padací most a kanóny – to vše s neuvěřitelným výhledem na azurové moře a pláže Karibiku. Zřejmě nejkrásnější místo Isla Margarity máte ale ještě před sebou, čeká vás totiž cesta do národního parku La Restinga.

Pravidlo třetí: Opaluj se!

La Restinga je nádherný kus ostrova, tvořen lagunou s překrásnými plážemi, mangrovovými porosty a pouštními oblastmi. Můžete se sem vydat lodí a proplétat se mezi mangrovy a možná uvidíte i 4 druhy ohrožených želv a vzácné barevné papoušky. Vašemu zraku určitě neuniknou dva kopečky jménem Las Tetas de Maria Guevara, což v překladu znamená „Prsa Marie Guevary“, oblíbenkyně místních rybářů.

Potopte se k trajektu

Na ostrov Isla Margarita se jezdí také za nádherným potápěním. Nejlepší zdejší lokality jsou kolem přilehlých ostrůvků Los Frailes, které jsou prakticky neobydlené. Pod mořem tady můžete prozkoumat kaňony, jeskyně i vraky potopených lodí. U ostrova Isla Cubagua je dokonce vrak trajektu s ještě zachovalými auty.

Slunečný den na pláži Playa de Agua, jedné z nejznámějších z celého ostrova.

Slunečný den na pláži Playa de Agua, jedné z nejznámějších z celého ostrova.

FOTO: Stefkuh

Národní park Restinga je předělem mezi hustě osídlenou a hojně navštěvovanou východní částí ostrova a vyprahlou západní částí, poloostrovem Macanao. Na východě se na severním a východním (a údajně nejkrásnějším) pobřeží staví většina hotelů, na poloostrově Macanao rybáři loví ryby na prázdných a krásných plážích, jakou je třeba pláž Punta Arenas s bělostným pískem. Určitě navštivte obě dvě končiny, jinak by Váš dojem z Margarity nebyl úplný.

Ostrovu Isla Margarita se říká „Perla Karibiku“ a místní vás budou hlava nehlava přesvědčovat, že právě jejich ostrov je ten, který si tuhle přezdívku, v Karibiku tak populární, zaslouží. Jméno Margarita prý odkazuje k řeckému slovu „perla“ a právě tohle místo prý bylo zaručeně tím prvním centrem obchodu s perlami v Karibiku. Asi nikdy nezjistíme, jaký karibský ostrov je opravdovou perlou Karibiku, můžeme se o to ale snažit!

Přečtěte si i o dalším krásném místě ve Venezuele:  Do Venezuely za nejvyšším vodopádem světa Salto Angel

Inzertní sdělení: Tipy na dovolenou v Karibiku

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Karibiku:

Isla Margarita – Zkuste luxus v tropech

Venezuelský ráj a perla Karibiku – to je Isla Margarita, ostrov s božskými plážemi, kde si odpočine úplně každý.Rozmazlete se v luxusních tropech!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Kuba – klasická dovolená v Karibiku

20 km dlouhá pláž s jemným,prachovým bílým pískem a pozvolným vstupem do průzračného moře. Na klasický Karibik jeďte na Kubu do letoviska Varadero.

Mexiko, Guatemala, Belize – sexy Amerika!

Objevit archeologické perly Střední Ameriky a pak si užít pláží a romantiky na korálovém ostrůvku Ambergris Caye. Zkuste cesty po sexy Střední Americe!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o jezeře Bajkal, o podzemní řece Puerto Princesa nebo o ikonách USA. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Viola Kratochvílová a Tomáš Cikán