Dominikánská republika je zimní exotickou stálicí. Ostrov, který objevil Kryštof Kolumbus a označil ho za ráj na zemi, láká každou zimu statisíce turistů. Samozřejmě, že hlavně na pláže, které se pyšní titulem nejkrásnějších pláží planety – titul jim udělila sama organizace UNESCO. V neposlední řadě se sem jezdí ale i za golfem, potápěním a šnorchlováním.

A stále častěji se jezdí i do méně známých letovisek. Ta jsou obvykle klidnější, levnější, více orientovaná na rodinné dovolené. A i pro ně platí, že jejich pláže berou dech a vypadají jako pláže z prospektů cestovních kanceláří.

„Dětská vanička“ u letoviska Boca Chica

Dřív tu bývaly cukrové plantáže. V polovině 50. let je ale vystřídaly první hotely a domy zbohatlíků a od 70. let má Boca Chica čistě turistický ráz. Poloha na jižním pobřeží a blízkost hlavního města – do Santo Domingo je to pouhých 30 kilometrů – z ní dělá oblíbené, ale rozhodně ne přelidněné letovisko.

Hotel Hamaca je ikonou letoviska Boca Chica. Postavit ho nechal diktátor Rafael Trujillo a po útěku z Kuby v něm bydlel Batista.

Hotel Hamaca je ikonou letoviska Boca Chica. Postavit ho nechal diktátor Rafael Trujillo a po útěku z Kuby v něm bydlel Batista.

FOTO: ESO travel

Boca Chica leží v zálivu Andrés, který lemuje rozsáhlý korálový útes. Ten nedovolí, aby na pláž s bílým prachovým pískem dorážely vlny, hladina je až abnormálně klidná, vstup do moře pozvolný, teplota vody okolo 30 stupňů a hloubka až k samotnému korálovému útesu maximálně jeden a půl metru. Není proto divu, že se zálivu občas s trochou nadsázky přezdívá „dětská vanička“. Na druhou stranu jde ale o ideální místo pro strávení dovolené s malými dětmi.

Samotná pláž Playa Boca Chica je dlouhá zhruba kilometr a půl a vyloženě „katalogově“ se nad ní sklání kokosové palmy. Minusem je nicméně v některých místech její malá šířka a fakt, že některé úseky si pro sebe a své klienty uzurpovaly velké hotely.

Boca Chica je rodinné letovisko – nicméně centrum města s bary a restauracemi po setmění žije, podle některých až moc. Vyplatí se tu ale posedět, dát si k večeři něco z darů moře, zaposlouchat se do karibských tonů a chvíli pozorovat tanečníky merengue.

V méně známých letoviscích jsou pláže volnější a je tu větší klid.

V méně známých letoviscích jsou pláže volnější a je tu větší klid.

FOTO: archiv autora

Z Boca Chica do Santo Domingo

Z Boca Chica je to do hlavního města jen třicet kilometrů, i proto byste toho měli využít a vydat se na jeho průzkum. Město má skoro čtyři miliony obyvatel a je kulturním i politickým centrem země. Mezi památky, které člověk opravdu musí vidět, patří pomník Kryštofa Kolumba, dům jeho rodiny nebo ruiny vůbec nejstarší nemocnice v Americe.

Od otroků ke keporkakům – Las Terranas

Letovisko Las Terranas leží na poloostrově Samaná a už v 17. století patřilo k obchodním centrům, kde se obchodovalo s otroky – ostatně patrné je to ještě dnes na složení místních obyvatel, které je velmi různorodé.

Las Terranas je prý klasickým panenským karibským rájem – vždyť samotné městečko má pouhých deset tisíc obyvatel, rybářskou historii a jeho hlavní třída končí na břehu moře. Turistů tady ale přibývá – zvláště po dokončení dálničního tahu, který poloostrov Samaná spojuje s hlavním městem – člověk sem teď dojede za necelé tři hodinky jízdy. Z malé rybářské vesničky se tak pomalu, ale jistě stává živé turistické letovisko.

Pláže v Dominikánské republice jsou podle UNESCO ty nejkrásnější na světě.

Pláže v Dominikánské republice jsou podle UNESCO ty nejkrásnější na světě.

FOTO: ESO travel

Na dovolenou sem stále častěji jezdí i lidé z hlavního města – i proto turističtí průvodci radí: „Pokud se na poloostrov Samaná chystáte jen na jeden nebo dva dni, vydejte se sem mimo víkend, kdy jsou zdejší pláže plné k prasknutí.“

Ještě více článků o Dominikánské republice:

Na sklonku „zimy“ (uvozovky jsou na místě, protože i v zimě je tady třicet stupňů ve stínu) pak zdejší pobřežní vody brázdí desítky a desítky výletních lodí – kolem poloostrova Samaná totiž proplouvají obrovští keporkaci a každý, kdo je v tu dobu na severu Dominikánské republiky, je chce vidět.

Bayahibe – pod vodu a do národního parku

I Bayahibe bývalo ospalou rybářskou vesničkou. A i tady vyrostly luxusní hotelové komplexy. Je jich ale jen pár – okolí letoviska totiž spadá do přírodní rezervace Del Este a masívní výstavba by mohla poškodit její ráz. Hotelů je tedy pomálu, o to luxusnější ale jsou.

 V Dominikáně zimu neznají – celý rok je tu okolo příjemných třiceti stupňů.

V Dominikáně zimu neznají – celý rok je tu okolo příjemných třiceti stupňů.

FOTO: ESO travel

Zdejší pláže patří – podobně jako většina pláží v Dominikáně – k absolutní karibské špičce. Písek je až prachově jemný. Ještě krásnější je to prý ale v okolí Bayahibe pod mořskou hladinou. Světově vyhlášených potápěčských lokalit jsou tu desítky, v blízkém okolí jsou pod vodou i tři turisticky velmi vděčné vraky lodí. A komu by to bylo málo, může se vydat na ostrůvky SaonaCatalina – z nichž ten druhý jmenovaný je i oblíbenou zastávkou velkých zámořských lodí.

Inzertní sdělení: Prozkoumejte exotický Karibik!

Cestovní kancelář ESO travel, jednička na zájezdy za exotikou (Thajsko, Kuba, Maledivy, Keňa, Mexiko a další země) doporučuje tyto zájezdy do Dominikány:

Plavba Karibikem

Nemůžete si vybrat jaký z ostrovů zvolit, jakým způsobem strávit Vaše nejkrásnější dny v roce? Máme pro Vás řešení – sedmidenní plavbu na luxusní zaoceánské lodi. Mrkněte na itinerář plavby!

FOTO: ESO travel

Punta Cana

Romantická dovolená na jedné z perel Karibiku. Najdete zde překrásné písčité pláže, blankytně modré teplé moře a příjemné tropické podnebí s nádhernou přírodou.

FOTO: ESO travel

Pohodové Juan Dolio

Poznejte klidné a příjemné letovisko Juan Dolio – s krásnými korálovými zahradami, které se táhnou až téměř k plážím. Mimochodem - ty jsou bílé a s jemným prachovým pískem.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o podzemní řece Puerto Princesa, o ikonách USA nebo o obřích ruských kolech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán