11. listopadu 2011 mohli Filipínci slavit. Umístění krasové podzemní řeky Puerto Princesa v sedmičce přírodních divů planety totiž udělalo z ostrova Palawan turistickou destinaci první třídy. Dvanáct let po zápisu na seznam světového dědictví UNESCO se toto unikátní místo dočkalo další pocty.

A to, že k hlasování vyzýval prezident Noynoy Aquino Filipínce víc, než by se na státníka slušelo, a navíc s dovětkem, že se jim to všem vyplatí, už dnes nikoho netrápí. Ale abychom Filipíncům nekřivdili – Puerto Princesa je fascinující řekou a na seznam přírodních divů bezesporu patří.

Držela světový primát

Řeka vstupuje do podzemí v tyrkysové laguně kousek od městečka Sabang a zpět na povrchu se její tok objevuje po více než osmi kilometrech v podzemí. Její vody navíc ústí přímo do Jihočínského moře. Do roku 2007 tak byla Puerto Princesa (kterou můžete na místních mapách najít i pod označením řeka Sv. Pavla) i nejdelší podzemní řekou svého druhu na planetě. Dnes vědci ale předpokládají, že mnohem větší říční systém tohoto typu ukrývá mexický poloostrov Yucatán.

Ostrov Palawan se díky podzemní řece stal vyhledávanou turistickou destinací.

Ostrov Palawan se díky podzemní řece stal vyhledávanou turistickou destinací.

FOTO: Moody 75

Ostrov Palawan

Podzemní řeka Sv. Pavla je největším tahákem filipínského ostrova Palawan, který leží na hranici mezi Jihočínským a Suluským mořem. Ostrov Palawan není žádný drobeček – na délku má více než 450 kilometrů, šířka je pak v průměru 40 kilometrů. Nejdůležitějším městem je město Puerto Princesa, z něj je to pak jen 50 kilometrů ke vstupu do slavné podzemní řeky.

Pokud se člověk rozhodne vydat na výpravu po podzemní řece, musí se obrnit notnou dávkou trpělivosti. Občas totiž přístavní mola v městečku Sabang, ze kterého většina turistů na plavbu vyráží, připomínají obří lidské mraveniště.

Do podzemí – v záchranné vestě a s helmou

Ti, kteří se množstvím lidí nenechají odradit, nafasují po zaplacení vstupního poplatku záchranné vesty a přilby – povrch jeskynní je zvrásněný, plný výstupků a není žádné umění bouchnout se do hlavy už po pár metrech v podzemí, vysvětluje člověk, který je zodpovědný za jednu z lodiček a zároveň za její pohon pomocí dvou vesel.

Z modré laguny do nitra temnoty. V podzemí je řeka dlouhá asi osm kilometrů.

Z modré laguny do nitra temnoty. V podzemí je řeka dlouhá asi osm kilometrů.

FOTO: new7wonders.com

K samotnému vstupu do podzemí je to z městečka zhruba čtvrthodina plavby, široká laguna lemovaná hustým porostem končí tmavými ústy, za kterými se člověk bez silné baterie neobejde. Radši ani nedomýšlet, jak by se z labyrintu chodeb a krápníků vymotal bez světla.

Ještě více o Filipínách!

Do nitra krasu a zpět

Turistům není přístupný celý osmikilometrový úsek, loďky plují zhruba dva kilometry do nitra podzemního říčního labyrintu a pak se vracejí zpátky. I to ale stačí k tomu, aby člověk zažil absolutně neznámé pocity v místech, kde se úplně jinak nese zvuk a kužel baterky vykresluje po hrbolatých stěnách děsivé stíny.

Bez přilby a záchranné vesty to nejde.

Bez přilby a záchranné vesty to nejde.

FOTO: new7wonders.com

A za několik hodin času rozhodně stojí i okolí podzemní říčky, které společně s ní spadá pod stejnojmenný národní park. Při procházce po značených stezkách v pralese člověk jen žasne nad pestrostí rostlin, barevností ptáků a drzostí opic, které se tu prohánějí a číhají na to, až nepozorný turista odloží batoh s jídlem.

Inzertní sdělení: Vydejte se na Filipíny, za poznáním i plážemi!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Filipíny:

Na Filipíny, na Boracay!

Maličký ostrůvek ve Visajském souostroví je synonymem dovolené v pravém tropickém ráji. Hebký korálový písek, kokosové palmy a tyrkysově prů­zračné moře. Boracay je synonymum pro dovolenou v ráji!

 

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

To nejlepší z Filipín!

Rafting k vodopádu, návštěva nejmalebnějších rýžových teras na světě a divoká horská krajina se nezapomíná. Vydejte se na čtrnáctidenní poznávací zájezd – itinerář cesty zde!

Coco Beach!

Panenské pláže, bílý písek, průzračná voda a zázemí luxusních resortů – i tak může vypadat dovolená u moře. Poznejte Filipíny a zkombinujte výhody poznávacího zájezdu s relaxem na plážích.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o slavných sportovních stavbách, o Zlatém trojúhelníkuo tipech na zářijovou dovolenou. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán