V islandské Modré laguně je neustále plno. Stovky lidí si tady užívají účinky namodralé vody, vdechují páru, která z ní stoupá, a potírají se  jemným bílým bahnem, které má také léčivé účinky. Místní lázně fungují celoročně a koupání ve chvíli, když je okolí pokryté sněhem a studený vzduch štípe do tváří, veliký zážitek.

Blahodárné bíle bahno ve vodě z elektrárny

Jméno komplexu azurově modrých jezírek je v angličtině Blue Lagoon a pokud vám nevadí trochu vyšší cena (35 eur) a velká návštěvnost, rozhodně si je nenechte ujít. Jak vypadají takové „odpadní lázně“? Z nádherné, mléčně azurové vody tu stoupá horká pára a břehy jsou pokryty bílým bahnem, které působí blahodárně na kůži. Stačí prý potřít si s ním obličej a nechat deset minut působit. Vaše pleť bude krásně vypnutá a zdravá, prostě jako z reklamy.

Unikátní účinky má i voda z Mrtvého moře: Za léčivými účinky k Mrtvému moři? Tak rychle, pomalu vysychá a mizí

Lázně Myvatn najdete u komářího jezera. Láká vás to?

FOTO: Bruce McAdam

Za vulkány a gejzíry...

„Modrá laguna“ patří k nejznámějším termálním lázním světa – plavete tu totiž uprostřed lávového pole, přes mléčnou, lehce namodralou vodu o teplotě asi 38°C nevidíte na dno a vedle vás stojí geotermální elektrárna. Velkou výhodou (a možná i nevýhodou) je blízkost mezinárodního letiště v Keflavíku. Pokud Vám vadí možná už příliš "profláknutý" statut těchto lázní, na Islandu existuje ještě méně známá alternativa - nedaleko jezera Mývatn.

Island je zemí, kde najdete množství podivných přírodních útvarů.

Island je zemí, kde najdete množství podivných přírodních útvarů.

FOTO: ESO travel

Lázně komárů? Koupání 100 km od polárního kruhu

Mývatn znamená v překladu Jezero komárů a jde o 38 km² velké jezero na severovýchodě Islandu. Je poseto pseudo vulkanickými krátery a celé je umístěno v ledovcové kotlině. Od roku 2000 se kolem něj běhá maraton, mnohem slavnější jsou ale zdejší nové, nedaleko stojící přírodní lázně. Když si uvědomíte, že se koupete asi 100 km od polárního kruhu, jde o opravdu exotický zážitek. Tyto termální lázně ale s elektrárnou nemají nic společného. Jsou vyhřívané horkou vodou přímo z podzemního vřídla. Nedaleko se pak nachází sopečné pole a aktivní sopka Krafla.

Islandská příroda místy připomíná jinou planetu.

Islandská příroda místy připomíná jinou planetu.

FOTO: Chavier Losa

Voda v lázních u jezera Mývatn je plná minerálů, křemičitanů a geotermálních mikroorganismů, jejichž unikátní složení zde brání v přežití jakýchkoli bakterií. Stejně jako v Blue Lagoon, i koupel v těchto horkých lázních působí blahodárně na kožní neduhy. Pokud se vydáte do přírodních lázní Mývatn, vaší pozornosti by neměl uniknout ani nejmohutnější evropský vodopád Dettifoss plný hřmících mas šedivé jílovité vody z odtávajících ledovců nebo národní park Jökulsárgljúfur s krásnými islandskými horami, jezery a krátery. Za návštěvu rozhodně stojí i nedaleké lávové pole a samotná sopka Krafla.

A vůbec, pokud na Island zavítáte, rozhodně nezůstávejte jen u lázní. Tento unikátní ostrov toho nabízí mnohem víc. Čtěte dál v článku Letošní dovolená na Islandu bude o něco levnější.

Inzertní sdělení: Zajímavé zájezdy za sopkami, ledovci a gejzíry

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Island a dalších exotických zemí:

FOTO: ESO travel

Velký okruh Islandem

Vypravte se s námi do “země ledu a sopek”, která ve své divokosti nemá na světě obdoby. Vodopády, gejzíry, činné sopky, vřídla, termální jezera. Objevte Island!

Nový Zéland v kostce

Krásný Auckland, divoká sopečná Rutorua, tajemné jeskyně Waitomo, Queenstown nebo nádherný fjord Milford Sound. Vydejte se do jiného světa, na Nový Zéland.

FOTO: ESO travel

Plavba - Sydney a Nový Zéland

Vydejte se za gejzíry a vulkány Nového Zélandu na palubě luxusní lodi! Více než dva týdny na palubě a cesta od pobřeží Austrálie, ze slavného přístavu v Sydney, až ke břehům Zélandu.

Přečtěte si dále:

Z dalších článků nabízíme dovolenou pro ženy, to nejlepší z Alžírska nebo zapomenuté kouty Indie. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Viola Kratochvílová a Tomáš Cikán