Alžírsko – pro mnohé vyprahlá země, kterou z velké části pokrývá nekonečná a nudná Sahara. Omyl! Právě v Alžírsku je prý Sahara nejkrásnější a mění se s každým kilometrem, který na ní urazíte. Nicméně většina obyvatel žije na severu – a protože tomu tak bylo i v minulosti, je na severu země i většina památek, které při návštěvě Alžírska člověk musí vidět.

Starobylá Tipaza – vzpomínky na Camuse

Zárukou opravdového zážitku je značka UNESCO. Alžírsko má na jeho seznamu hned sedm památek. Jednou z nich je i město Tipaza – bývalé centrum obchodu na březích Středozemního moře, které dobyli Římané a používali ho jako základnu při dobývaní Mauretánie. Mezi troskami z dob Féničanů, Kartaginců, Římanů nebo Byzantské říše leží i monument královského mauzolea Mauretánie Kbor er Roumia. Atmosféru starobylé Tipazy si zamiloval i Albert Camus.

Podobně zapomenutý jako Alžírsko je i Súdán - ač jsou tu unikátní pyramidy. Kam na pyramidy bez turistů? V Súdánu jsou jich stovky, právě tam začíná sezóna

Kdo byl Albert Camus?

Slavný spisovatel, který byl oceněn i Nobelovou cenou za literaturu, už možná svou slávou předčil i zemi, odkud pochází. Tou zemí je právě Alžírsko. Kvůli své novinářské činnosti byl však z rodného státu vyhoštěn. Zemřel ve Francii při autonehodě.

Annaba – vyhlášená svou kuchyní

Annaba leží blízko hranice s Tuniskem a turisté sem jezdí obdivovat koloniální a islámskou architekturu. Prohlídka zříceniny římské královské rezidence Hippo Regius ale není jediným zážitkem. Annaba je totiž vyhlášená pro svou kuchyni, která spojuje arabské i evropské chutě a proto sem míří hlavně mlsné jazýčky. Ceny za hlavní jídlo v hotelech střední a vyšší kategorie se pohybují mezi pěti až deseti dolary.

Cirta - město tesané do skály

Na severu Alžírska leží město, které je zvláštní svou polohou. Založili ho Féničané pod jménem Cirta – „město vytesané do skály“, dnes ale hledejte město Konstantina. Jeho středem totiž vede až 140 metrů hluboká skalnatá soutěska, na jejímž dně teče říčka. Město je rozděleno na dvě části, které spojují čtyři mosty a tvoří tak nezapomenutelná panoramata. Konstantina je proto dalším alžírským městem, které stojí za to navštívit.

I Maroko - další severoafrická země má co nabídnout! Osm nej, která v Maroku nesmíte vynechat

Djémila – římské město na severu Afriky

Vesnička schovaná v horách a lesích severního Alžírska je také na seznamu Světového kulturního dědictví. Díky své izolovanosti jsou tu k vidění zachovalé pozůstatky římského města Cuicul, ve kterých poznáte baziliky, chrámy nebo i lázně. Djémila proto patří k nejkrásnějším římským městům na severu celé Afriky. Leží také nedaleko města Sétif, kam se vyplatí zajet do zábavního parku s malou zoo, uměle vytvořeným jezerem a krásnými fontánami, které svou elegancí připomínají Francii.

Káva na alžírský způsob

Káva je populární po celém světě a leckdo si bez ní nedokáže představit ani jeden den. Někdo ji má rád se šlehačkou jako vídeňskou, jiný s whiskey jako v Irsku, někdo pije „turka“ a někdo zas rád italské variace jako je třeba capuccino. Káva se dá ale pít i po alžírsku – s vaječným koňakem a šlehačkou.

Alžír - Paříž Afriky

Ke jménu hlavního města se někdy přidává přívlastek bílý, kvůli fasádě domů, které se táhnou z vršků v okolí města až ke břehům Středozemního moře. Při kolonizaci Francií se tady spojily rozdílné kultury a daly Alžíru dvě tváře – první svými křivolakými a spletitými uličkami odkazuje na islámskou historii města.

Druhá se díky širokým bulvárům a koloniálním domům podobá francouzské metropoli. Alžíru se proto také někdy přezdívá „Paříž Afriky“.

Aby byl výlet k jižním břehům Středozemního moře úplný, navštivte v Alžíru také krásnou pláž Sidi Fredj a odpočiňte si na závěr na vyhřátém písku. Skvělé zakončení cesty.

Další místa, která musíte vidět!

Guelma

Městečko vzdálené 40 kilometrů od pobřeží Středozemního moře se pyšní římským divadlem i nejstaršími termálními lázněmi. Nedaleko odtud totiž pramení ze země horká voda.

Tizi Ouzou

Hlavní město oblasti, která se jmenuje Kabylia a je kulturním regionem severního Alžírska. Dodnes tady žije původní populace Berberů.

Bejaia

Největší rozkvět zaznamenala Bejaia v 11. století a pamatuje ho starobylá část města. Lákadlem je ale také pevnost Moussa, která je o pět století mladší.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o mystických místech Sibiře, Středu světa nebo o nejslavnějších sportovních stavbách planety.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do severní Afriky

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Alžírska a okolí:

Okruh severním Alžírskem

Výjimečné putování z "Paříže Afriky" po památkách UNESCO. Budete překvapeni, kolik nádherných míst Alžírsko nabízí. Devět nocí pod africkým nebem.

Alžírsko - putování Saharou

Jedenáct dní na severu Afriky. V Alžírsku, pod žhavým sluncem a na rozpálených píscích Sahary. Unikátní program unikátního poznávacího  zájezdu.

Súdán - země černých faraonů

Objevte zemi černých faraonů, opuštěné pyramidy v poušti, archeologické klenoty, které stále čekají na své objevení v nekonečné nubijské poušti.

Autor: Petra Novotná & ESO travel