Severozápadní pobřeží Mallorky je pořádně hornaté. Pohoří Serra de Tramuntana se místy zdvíhá k hranici 1450 metrů, aby pak prudce padalo směrem k mořské hladině. Tato část ostrova je proto velmi oblíbená mezi pěšími turisty – lepší trasy pro dlouhé celodenní výpravy na Mallorce nenajdete.

Díky horské silnici MA-10, která pohoří křižuje, a zvlášť díky její odbočce do vesnice Sa Calobra, se dnes tahle část Mallorky stala i cílem milovníků adrenalinové jízdy – ač jsou důrazně varováni, že nedodržení bezpečnostních pravidel tady může mít fatální následky.

Jízda po silnici do Sa Calobra vám pořádně pohoupe žaludek.

Jízda po silnici do Sa Calobra vám pořádně pohoupe žaludek.

FOTO: Olaf Tausch

Pozor na kravatový uzel!

Slavná odbočka MA-2141 se z hlavní silnice vyděluje kousek před vesnicí Esporca a první kilometr rozhodně nedává tušit, že za pár chvil se zapotí i ti nejlepší řidiči. Pak ale přijde první ostré „esíčko“ a hned po něm slavný „kravatový uzel“ – zatáčka, která se otáčí o 270 stupňů. Silnice se tu vlastně stočí pod sebe. A jako by ostré zatáčky nestačily – cesta na třináctikilometrovém úseku klesne o téměř tisíc výškových metrů a končí téměř na úrovni mořské hladiny.

Silnice spojuje s okolním světem vesnici Sa Calobra. Mimochodem – ta měla v roce 1933, kdy se s náročnou stavbou začalo, pouhých 32 obyvatel, kteří se do civilizace nejčastěji dostávali po moři. I kvůli tomu se dnes mezi místními říká, že silnice tehdy nevznikla kvůli třem desítkám starousedlíků, ale proto, aby usnadnila cestu pašerákům. Ať už to tehdy bylo jakkoli, silnice Sa Calobra funguje dodnes a to v téměř stejné podobě, v jaké byla v roce 1939 otevřena.

Mallorca je největší a nejoblíbenější z Baleárských ostrovů.

FOTO: ESO travel

Mallorca – jedno z nejslunečnějších míst v Evropě

Drtivá většina turistů ale jezdí na Mallorku v prvé řadě na klasickou plážovou dovolenou. Ostatně Mallorca je díky své poloze jedním z nejslunečnějších míst v Evropě. V létě na Mallorce průměrné denní teploty běžně přesahují třicet stupňů. Od moře ale příjemně fouká, takže jsou i tyto vysoké teploty snesitelné. Ideální je sem vyrazit v srpnu, to je voda pěkné prohřátá a nejteplejší z celého roku.

Podobně slunečno je i v Andalusii:  Na Costa del Sol v Andalusii je celý rok "azuro". Slunce tu pálí 300 dní v roce

Další místa, která musíte na Mallorce spatřit:
  • zámeček Marivent, který je letním sídlem královské rodiny
  • hrad Bellver ze 13. století, kde spala i Alžběta II.
  • výrobnu perel v městečku Manacor, ke které patří i obrovský obchod
  • Starou čtvrť v hlavním městě Palma de Mallorca s titěrnými obchůdky
  • mys Formentor s křišťálově čistou vodou

Mallorca dnes platí za jednu z nejluxusnějších dovolenkových lokalit. Každý rok tady přibude několik moderních hotelových komplexů – investoři tak logicky reagují na zájem, který o tento ostrov je. Vždyť jen od roku 1997 se počet návštěvníků zčtyřnásobil! Na druhou stranu se ale místní zasazují o to, aby místa, která proslavil klid a romantika, taková zůstala i nadále.

Pokud vás Španělsko neláká, zkuste třeba Řecko: To nej v Řecku? Smaragdové Korfu a želvy a pašerácký vrak na plážích Zakynthosu.

Jedním z takových je třeba romantické městečko Cala Mesquida na severovýchodě ostrova. Uprostřed borovicových lesů, v romantickém zálivu leží jen několik menších hotelů a pár obchůdků. „Večerní vyžití tady zajišťují spíš hotely, venku v městečku na žádnou větší akci nenatrefíte. Pokud ale chcete na dovolené hlavně odpočívat a relaxovat, pak jste narazili na ideální místo,“ popisují atmosféru letoviska lidé, kteří v něm už na dovolené byli.

Jakou dovolenou prožijete, záleží i na tom, jaké letovisko zvolíte – Alcúdia je živější, v Cala Mesquita si užijete klid.

Jakou dovolenou prožijete, záleží i na tom, jaké letovisko zvolíte – Alcúdia je živější, v Cala Mesquita si užijete klid.

FOTO: archiv autora

Za nočním životem a zábavou do Cala Ratjada

Přesným opakem je potom Cala Ratjada – na dlouhé promenádě, která lemuje hlavní pláž, to po setmění žije. Stejně tak v okolí místního přístavu, v historickém jádru i ve čtvrti s moderními hotely.

Pořádně živo pak po setmění bývá i v letovisku Alcúdia ve stejnojmenném zálivu. Jen málokdo při pohledu na moderní hotelovou zástavbu tipne, že první osada tady vznikla už před více než 2000 lety, kdy ostrov patřil Římanům, a že ještě v 70. letech místo několik kilometrů dlouhého pásu hotelů pobřeží lemovaly jen osamocené chatky místních rybářů. Okolí Alcúdie bývalo pustinou, kterou tu a tam přerušil rybářský domek. Dnes má kapacitu pojmout naráz až 30 tisíc turistů.

Na Mallorce už před 2000 lety žili Římané, pak byl ostrov i pod nadvládou Arabů, památek je tady proto spoustu.

Na Mallorce už před 2000 lety žili Římané, pak byl ostrov i pod nadvládou Arabů. Památek je tady proto spousta.

FOTO: ESO travel

Historické jádro Alcúdie je během dne ospalé, pro Středoevropana se tu až moc pečlivě dodržuje odpolední tříhodinová siesta. Večer ale ožívá ruchem z kaváren a venkovních posezení. A pokud člověk nekouká na každé euro, pak by si neměl nechat ujít návštěvu místního vodního světa. I když upřímně – ono i „obyčejné“ relaxování na hlavní pláži Playa Gran, kterou pokrývá hebký a bílý písek, má něco do sebe.

Přečtěte si více o jednotlivých letoviscích na Mallorce v článku: Který z Baleárských ostrovů je ten nej? Podle mnohých vede Mallorca.

Inzertní sdělení: Vydejte se na Mallorku!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky pobytových zájezdů na Mallorku:

FOTO: ESO travel

Iberostar Hotel, Playa de Muro

Hotel uprostřed tropické zahrady a u nádherné pláže, s výhodnou polohou a příjemnou atmosférou. V okolí resortu si přijdou na své jak milovníci nočního života, gurmáni, tak i sportovci.

Nixe Palace, Cala Mayor

Zavedený hotel nejvyšší třídy reprezentuje zkušenost, profesionalitu a vysokou úroveň španělského pohostinství. Leží přímo u vlastní písečné pláže a z jeho teras je krásný výhled na panorama hlavního města.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Vanity Hotel Golf, Alcúdia

Tento hotel je ideální pro dospělé, kteří hledají relaxaci a komfortní dovolenou. Hotel nabízí přímý přístup na slavnou pláž a nabízí výborné zázemí. Tento hotel je exkluzivně pro dospělé, minimální věk je 18 let!

Čtěte dále:

Přečtěte si i o největším bazénu světa, Indonésii nebo o Fidži. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán