Chile ještě nedávno rozhodně nepatřilo mezi místa, kam se jezdí na dovolenou k moři. Tím spíš, že teplota vody Tichého oceánu při pobřeží Chile jen málokdy atakuje hranici 20 stupňů. I proto přišla skupina investorů s nápadem vybudovat na pobřeží v turistickém resortu San Alfonso del Mar obrovský bazén, ve kterém bude teplota vody příjemných 26 stupňů.

A autor projektu Fernando Fischmann se rozhodně nedržel při zemi. Na dva kilometry dlouhé pláži Algarrobo nakonec vznikl bazén, který měří více než kilometr, v nejhlubším místě má hloubku 35 metrů a ve kterém se tak dá nejen plavat, ale i plachtit nebo jezdit na vodních lyžích.

Tohle si prostě na klasickém hotelovém bazénu dovolit nemůžete.

Tohle si prostě na klasickém hotelovém bazénu dovolit nemůžete.

FOTO: crystal-lagoons.com

Šest tisíc klasických bazénů

Čísla, která popisují jeho velikost, jsou ohromující: rozloha je osm hektarů a objem 250000 kubíků vody. Pro porovnání - do této obří umělé laguny by se vešlo šest tisíc tradičních hotelových bazénů o rozměrech 8x8 metrů.

O výjimečných bazénech si můžete přečíst i článek: Jak vypadají nejkrásnější bazény planety? Jsou na střeše nebo kompletně skleněné

Bazén je plněný vodou z oceánu, který od něj odděluje jen poměrně úzká pláž. Voda je ale „prohnána“ speciální technologií, která vodu vyčistí, ohřeje a dodá jí parametry vody v Karibském moři. Společně s povrchem, který bazén tvoří, tak nakonec vzniká barevný odstín, který je prý naprosto stejný jako v Karibiku.

Slunce, moře, léto... v dalších článcích:

Je vám chladno? Pak vezměte zavděk krytými „miniplážemi“, které jsou při „pobřeží“ bazénu.

FOTO: crystal-lagoons.com

Město ve městě – okolní superluxusní resort

Bazén je samozřejmě zapsaný v Guinnessově knize rekordů jako největší bazén světa s křišťálově průzračnou vodou. Zároveň je ale také (hlavní) součástí extrémně luxusního turistického resortu, který by člověk spíše čekal v Dubaji, nebo jinde v arabských zemích, ale rozhodně ne na pobřeží jihoamerického Chile.

Bazén po jedné jeho straně lemují residenční budovy s luxusními apartmány – ke každé z nich pak patří soukromá pláž s dovezeným bílým pískem a palmami, které mají evokovat atmosféru tradičních dovolenkových rájů. K apartmánům patří velké terasy a provozovatel garantuje z každého z nich výhled na bazén a zároveň na nekonečný oceán.

Při nepřízni počasí jsou tu kryté pláže

Bát se prý nemusí ani ti, kteří příliš nevěří stálosti a ideálnosti chilského počasí. Součástí jsou i kryté pláže – podle slov stavitelů jediné v celé Jižní a Střední Americe a dost možná i na celé planetě – „v nich“, pod skleněnou kopulí pyramidy, se člověk může schovat, když mu počasí venku nepřijde ideální. Voda v nich je vyhřívaná, stejně tak písek. Člověk se tu může naložit do vířivky, lehnout pod vodopád, nebo relaxovat na vodním masážním lůžku.

A takhle vypadá celý resort v noci, když se život od bazénu přesouvá do barů a restaurací.

A takhle vypadá celý resort v noci, když se život od bazénu přesouvá do barů a restaurací.

FOTO: crystal-lagoons.com

Nevšední koupání si můžete užít i na Islandu: Islandská nej: Vykoupejte se v "odpadních lázních" nebo u Jezera komárů

Navíc to vypadá, že tento projekt nezůstane osamocený. V Chile vznikají další podobné luxusní rezidenční a turistické projekty, města ve městech, které po celou dobu dovolené nemusíte opustit. A další by prý měly vzniknout třeba i v Mexiku. A pokud se vám nechce tak daleko, pak se vydejte do egyptského letoviska Sharm el-Sheikh, kde vznikla umělá laguna pod taktovkou té samé firmy, která „má na svědomí“ největší bazén planety.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Chile!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Chile:

FOTO: ESO travel

Letní lyžování v Chile

Využijte možnosti letního lyžování ve známém letovisku, kde díky kvalitnímu prašanu trénují i reprezentanti evropských lyžařských velmocí. Jiní leží na pláži, vy budete brázdit sjezdovky.

Chile – Velikonoční ostrov

Vydejte se za jedním z největších tajemství lidstva! Nejodlehlejší kout světa, tajemný Velikonoční ostrov s gigantickými kolosy, klikněte pro více informací.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Velký okruh po Chile

To nejlepší a nejzajímavější z Chile! Santiago - obklopené pětitisícovkami, Torres del Paine - jeden z nejkrásnějších NP světa, ledovce, sopky, laguny – itinerář cesty zde!

Čtěte dále:

Dále čtěte o Panamském průplavu, nejkrásnějších mrakodrapech světa nebo Ermitáži. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán