Zakynthos – to je Navagio. Tenhle kus země ze tří stran obehnaný až dvě stě metrů vysokými útesy je symbolem celého ostrova. Jako by nestačilo, že kontrast zářivě bílého písku a tyrkysové hladiny moře je tak velký, že má člověk nutně pocit, že sleduje digitálně upravenou fotografii – v roce 1980 sem vlny vyvrhly ztroskotanou pašeráckou loď. Ta se okamžitě stala ohromnou atrakcí.

Převážela prý alkohol a cigarety a řecké úřady ji nechaly na pláži Navagio napospas svému osudu. V rozpáleném písku tu trůní dodnes a turisté, kteří po stovkách každý den připlouvají, hledají v jejím stínu únik před bodavými slunečními paprsky. Do vody se spoustě z nich nechce – dno tady poměrně rychle klesá a voda je mnohdy studená víc, než by si člověk uprostřed parného léta myslel.

Přírodní scenérie Zakynthosu berou dech. Na fotografii jeskyně Agios Nikolaos.

Přírodní scenérie Zakynthosu berou dech. Na fotografii jeskyně Agios Nikolaos.

FOTO: ESO travel

Karety na plážích Zakynthosu

Zakynthos je nejjižnější z Jónských ostrovů a kromě pláže Navagio ho proslavily typicky řecké horské vísky, tyrkysová barva moře při jeho pobřeží a želvy, které každý rok připlouvají na pláž Laganas táhnoucí se podél stejnojmenného nejznámějšího letoviska ostrova.

Když se v květnu objeví první karety, ochránci přírody vyhlásí pohotovost. Na pláži se objeví první trojnožky, které označují místa s nakladenými vajíčky, přibudou varovné cedule a turisté mají zakázáno vyrazit na pláž po setmění. A v srpnu se pak člověku může stát, že mu přes deku „přeběhne“ malá želva při své první cestě do mořských vln.

Posaďte se do taverny v některé z vesniček na Zakynthosu a dejte si ledovou kávu.

Posaďte se do taverny v některé z vesniček na Zakynthosu a dejte si ledovou kávu.

FOTO: ESO travel

Kam v létě k moři?

Menším, ale rozhodně ne ospalým letoviskem je Tsilivi na východním pobřeží. Tady už člověk na želvy a s nimi spojená omezení nenarazí. Hotely jsou tu jen kousek od písečných pláží – mnohdy ukryté ve stínu olivovníků, kterých jsou na Zakynthosu sta tisíce.

Korfu – zelený smaragd Středomoří

To na Korfu se počet olivovníků udává už v řádech milionů. Korfu je nejsevernější a zároveň i nejzelenější ostrov celého souostroví. Když se člověk rozhlédne po nekonečných lesích, hájích pomerančovníků a olivovníků, pochopí, proč se Korfu přezdívá „Smaragd Středomoří“.

I na Korfu a na Zakynthosu je možné zažít luxus v pětihvězdičkových hotelech.

I na Korfu a na Zakynthosu je možné zažít luxus v pětihvězdičkových hotelech.

FOTO: archiv autora

Místní občas s nadsázkou říkají, že Korfu není Řeckem. Klima je tady mírnější – v létě se teploty drží na hranici třicítky a výš jdou jen málokdy. Příjemné proudění celý ostrov ochlazuje a jen málokdy si tady člověk řekne, že už má horka plné zuby. Když k tomu člověk přidá téměř tři sta slunečních dní v roce, není divu, že sezona tady začíná už na začátku dubna a poslední turisté opouštějí pláže až na konci října.

Ostrov císařovny Sissi

Korfu si kdysi zamilovala i císařovna Sissi. Do místního zámku Achilleion utíkala před pomluvami a intrikami císařského dvora, i před svým nevěrným manželem. Zámeček stojí uprostřed zeleně dodnes a ročně ho navštíví tisíce turistů. Jde o příjemné zpestření dnů, které obvykle celé stráví na místních plážích.

Těch jsou tady desítky kilometrů – nicméně v některých částech se člověk k vodě dostává jen těžko. Pro Korfu totiž nejsou typické jen hluboké lesy, ale i vysoké útesy na pobřeží. Ideální vstup do vody je tady hlavně na jihu ostrova, na severozápadě pak člověk musí počítat s tím, že vstup do vody bude komplikovanější – na druhou stranu tu ale útesy vytvářejí veliké množství malých plážiček, kde člověk může být celé dny sám.

Klášter Vlacherna je nejslavnější a nejfotografovanější stavbou na Korfu.

Klášter Vlacherna je nejslavnější a nejfotografovanější stavbou na Korfu.

FOTO: Michael A. Stecker

Kam na Korfu za luxusem?

Ti, kteří si chtějí užít na Korfu dovolenou v hotelech vyšší kategorie, často vyrážejí na východní pobřeží do letoviska Nissaki. Wellness a spa služby v místních resortech jsou proslulé svou úrovní. Ubytování podobného rázu může nabídnout i Pelekas na jihozápadním pobřeží.

Samotné městečko Pelekas leží na skalnatém masivu. Domky tady z dálky působí, jako kdyby ležely jeden na druhém. Ve skutečnosti jsou mezi nimi úzké uličky, které vybízejí k romantickým procházkách. Část z nich potom vede na vyhlídku „Císařský trůn“, kde prý skutečně sedával císař Vilém II. a pozoroval odtud západy slunce. Teď tu stojí luxusní hotel s obrovskou sluneční terasou, která je každý večer obsypaná turisty.

Posledním místem, které na Korfu nesmí nikdo minout, je klášter Vlacherna na malém ostrůvku při pobřeží. A rozhodně se nevyplatí zapomenout si fotoaparát! Drobná stavba, ke které vede jen úzké molo, je nejfotografovanějším místem celého ostrova.

Inzertní sdělení: Vybírejte, kde strávíte letní dovolenou

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky pobytových zájezdů nejen do Řecka:

FOTO: ESO travel

Mezi želvami na Zakynthosu!

Vyberte si z nabídky luxusních hotelů na ostrově Zakynthos. V nabídce je světoznámé „želví“ letovisko Laganas s nádhernou pláží, nebo malé, ale živé letovisko Tsilivi.

Korfu – smaragd Středozemí

Stálezelené Korfu je právem označováno za jeden z nejkrásnějších ostrovů Evropy. Vydejte se na jeho pláže. Do letovisek Pelekas, Kontokali… do nejluxusnějších hotelů, které na ostrově Korfu jsou.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Luxus na Santorini

Vydejte se na nejlepší letní adresu v Evropě! Santorini je rájem milovníků luxusu i romantiky. Hotely na vysokých útesech, bazény zabudované ve skále a panoramatický výtah na pláž.

Přečtěte si dále:

V dalších článcích zjistíte, kam v červenci výhodně k moři, zajímavosti o odpadních lázních na Islandu nebo dovolené pod Etnou. Více najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel