Přitom ještě v 19. století si tady nikdo nemohl být jistý svým životem. Místní obyvatelé měli velmi zvláštní zvyky a tradice, mezi které patřil i kanibalismus. V roce 1867 tak na talíři skončil i misionář Thomas Baker, neprojevil prý tehdy dostatečnou úctu náčelníkovi jedné místní vesnice. To jediné, co z něho zůstalo, byly boty – které jsou mimochodem dodnes ke spatření v muzeu v hlavním městě.

Poslední tečku za touto událostí udělali domorodci až před několika lety. Pozvali potomky Thomase Bakera a uspořádali pro ně usmiřovací taneční rituál. Tím se temná kapitola souostroví Fidži definitivně uzavřela.

Kanibalismus je minulostí

Dnes se ale při cestě na Fidži není čeho bát, s kanibalismem tady skoncovali na konci 19. století. Je sice pravda, že i dnes platí při návštěvě místních vesnic poměrně striktní pravidla, ale při jejich dodržení jsou místní jedněmi z nejpříjemnějších a nejvlídnějších hostitelů.

Na Fidži byla i jedna ze zastávek Cesty kolem světa: Cesta kolem světa, díl šestý: „Ztroskotání“ na Fidži, ostrově kanibalů

A v samotných turistických letoviscích – kterých mimochodem na Fidži rok od roku přibývá – se nosí pro našince běžný, tedy západní styl života.

Fidži je od nejbližšího souseda, Tongy, vzdálené asi 500 kilometrů vzdušnou čarou.

Fidži je od nejbližšího souseda, Tongy, vzdálené asi 500 kilometrů vzdušnou čarou.

FOTO: archiv autora

Fidži ve zkratce

Souostroví Fidži leží v Tichém oceánu západně od pobřeží Austrálie. Patří do oblasti Melanésie. Souostroví tvoří přes tři sta ostrovů a ostrůvků, jejichž rozloha se rovná zhruba čtvrtině ČR. Většina ze zhruba 850 tisíc obyvatel žije na dvou největších – na ostrovech Viti Levu Vanua Levu. Na prvním jmenovaném pak leží hlavní město souostroví – Suva – které je zároveň i hlavním přístavem země.

Melanéské souostroví Fidži v jihozápadní části Pacifiku dnes platí za jedno z nejromantičtějších míst na planetě. Ostatně posuďte sami – pláže tu pokrývá jemný korálový písek, moře je tyrkysové a stín poskytují kokosové palmy, z jejichž plodů místní vyrábějí kopru, jeden z hlavních vývozních artiklů Fidži. Fanoušci Červeného trpaslíka pak určitě ví, že právě Fidži je pro Davea Listera vysněným rájem.

Více o Fidži najdete také v článku Na Fidži vyrůstá unikátní podmořský rezort Poseidon

Žádné velké hotely, jen drobné a luxusní apartmány

Ubytování na Fidži zajišťují takzvané „bure“, bungalovy v místním stylu z přírodních materiálů. Vybrat si tady člověk může od těch nejjednodušších, až po bungalovy, které si nezadají s luxusními hotelovými apartmány. Luxusními plážovými bungalovy proslul třeba ostrůvek Matamanoa.

Na Fidži turisté bydlí v takzvaných „bure“ prostorných bungalovech z přírodních materiálů.

Na Fidži turisté bydlí v takzvaných „bure“ prostorných bungalovech z přírodních materiálů.

FOTO: archiv autora

Ten leží uprostřed mělké tyrkysové laguny, daleko od hluku civilizace. Ideální místo pro strávení romantických líbánek. Zvlášť, když je výhled z ložnice přímo na tyrkysovou hladinu moře. Oblíbeným místem pro dovolenou je i pobřeží Coral Coast na jihu hlavního ostrova Viti Levu. Součástí místních resortů jsou často i svatební pavilony. Kdekoho tady totiž napadne, že provdat se bosky na pláži není zase tak špatný nápad…

Láká vás exotická svatba? Přečtěte si inspirující článek Nejlepší svatební lokality: luxusní Maledivy, bláznivé Las Vegas nebo Tahiti

Fidži – souostroví zamilovaných

Hoteliéři jsou si dobře vědomí puncu romantiky, který Fidži má, a umocňují ho i dalšími službami. Večeře při svíčkách na pláži? Bez problému. Novomanželské slevy? Velmi časté. Na soukromém ostrově Nakubati je dokonce jen sedm bungalovů s vyloučením dětí do 12 let – to, aby bylo soukromí opravdu maximální.

Romantické chvilky ve dvou – k těm je Fidži jako stvořené. Patří k nejromantičtějším místům planety.

Romantické chvilky ve dvou – k těm je Fidži jako stvořené. Patří k nejromantičtějším místům planety.

FOTO: ESO travel

Západně od hlavního ostrova Viti Levu leží souostroví Mamanuca, prý jedno z nejkrásnějších míst Fidži. Pláže zhruba dvaceti ostrůvků jako kdyby vypadly z prospektů cestovek, bohatý je i život pod vodní hladinou. Mamanuca navíc patří k místům, kde prší minimálně i v období dešťů, proto se sem dá vyrazit téměř po celý rok.

Kde se točila slavná Modrá laguna?

Krás Fidži několikrát využili i filmaři. Místní pláže se objevily třeba v romantickém kýči Modrá laguna. Mimochodem – za výkon v tomto filmu dostala Brooke Shieldsová Zlatou malinu za nejhorší herecký výkon roku 1980. A kritici se shodují, že tichomořské reálie jsou jedinou věcí, pro kterou se dá na tento film dívat.

Přečtěte si o dalších blízkých i vzdálených ostrovech!

Nicméně o deset let později vzniklo pokračování – a opět se natáčelo na Fidži. Tentokrát konkrétně na ostrůvku Taveuni. V roce 2000 se pak filmový štáb objevil na ostrově Monuriki, aby natočil Trosečníka s Tomem Hanksem – od té doby Monuriki neřekne nikdo jinak než Trosečníkův ostrov.

Více o místech, kde se natáčely slavné filmy, nabízí článek Slavné filmové lokality: Kde vznikal Trosečník a kde leží Jurský park

Na ostrůvku Matamanoa zažijete odloučení od civilizace.

Na ostrůvku Matamanoa zažijete odloučení od civilizace.

FOTO: ESO travel

Tady naštěstí neplatilo, že tím jediným, na co se dalo dívat, byly exteriéry. I když i ty samozřejmě stály za to. Na závěr snad jen poslední perlička – Fidži bylo obydlené už před třemi tisíci let, nicméně kromě člověka se sem další savci dostali až s prvními kolonizátory v 17. století. Do té doby ostrovy patřily hlavně ptákům a plazům.

Inzertní sdělení: Vydejte se na Fidži!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Fidži:

FOTO: ESO travel

Luxus na Nakubati

Užijte si luxus v resortu přímo na krásné pláži s bílým korálovým pískem. Stín kokosových palem, masáže, sauna, pět restaurací, čtyři bazény nebo třeba i svatební pavilon. Dovolená v ráji!

Vomo Island Resort, Mamanuca

Luxusní resort se nachází na ostrově patřící k souostroví Mamanuca. Nabízí naprosté soukromí a možnost úžasného potápění či šnorchlování. Bazén, tenisové kurty, golfové hřiště, let helikoptérou…

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Okruh Samoa – Tonga – Fidži

Polynésie a Melanésie – to je hebká krása korálových ostrovů a pekelná krajina vulkánů. Svůdný tanec Polynésanek a rej melanéských kanibalů. Žádná šeď, ale svět v ryzí podobě.

Čtěte dále:

Dále si přečtěte o islandských odpadních lázních, Sicílii nebo hotelech s nejlepším servisem na světě. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

 Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán