Ermitáž – pojem, který rozechvěje každého milovníka umění. Statisíce obrazů, grafik, soch, rytin… celkem se počet všech exponátů odhaduje na tři miliony. Vystavit je naráz je nemožné – k vidění je tak současně vždy jen malý zlomek – ve stálých expozicích a v časově omezených výstavách. I tak je to ale fascinující cesta do epicentra umění.

Čtyři hodiny jsou minimum

Říká se, že na prohlídku toho nejznámějšího stěží stačí čtyři hodiny – to ale člověk těmi neslavnějšími sály skutečně jen „proběhne“. Veřejnosti přístupné sbírky jsou pak rozmístěné celkem v deseti budovách, mezi něž patří třeba slavný Zimní palác, Malá, StaráNová Ermitáž nebo Rezervní dům. Sálů, které jsou přístupné, je okolo tří stovek.

Některé z interiérů berou dech. Uměleckými díly jsou už samotné budovy, ve kterých Ermitáž sídlí.

Některé z interiérů berou dech. Uměleckými díly jsou už samotné budovy, ve kterých Ermitáž sídlí.

FOTO: justrenn

Desítky koček v podzemí

Kočky jsou nedílnou součástí Ermitáže už několik staletí. „Povolány“ byly z Kazaně zvláštním carským dekretem a jejich úkol byl jasný – lovit myši. Dnes za ně tuto práci obstarávají pastičky a jedy, kočky ale v prostorách Ermitáže žijí dodnes. Je jich několik desítek, všechny jsou pečlivě registrované, mají jména a každý rok mají dokonce svůj den, kdy se vybírají peníze na jejich péči.

Historie Ermitáže se začala psát roku 1764. Tehdy Kateřina II. odkoupila od německého kupce ohromné sbírky holandského a vlámského malířství – a právě ty jsou prazákladem současných obrovských sbírek. Chtěla je mít nadosah – proto je umístila přímo do Zimního paláce, už tehdy oficiální rezidence ruských panovníků.

Poznejte Petrohrad ještě blíž: V Petrohradu navštivte Jantarovou komnatu nebo Ermitáž se sbírkou 3 miliónů uměleckých děl

Zimní palác – carský skvost

A ve slavném Zimním paláci je část sbírek dodnes. Zimní palác je největší a nejnavštěvovanější ze všech deseti budov Ermitáže – dílem díky tomu, že sám je úchvatným architektonickým skvostem, dílem také pro sbírky, které v něm jsou.

Zimní palác leží na nábřeží řeky Něvy. Útokem na něj začala říjnová revoluce.

Zimní palác leží na nábřeží řeky Něvy. Útokem na něj začala říjnová revoluce.

FOTO: people.hsc.edu

Zimní palác, který vznikal šest let a od roku 1762 v něm žili ruští carové, má tři podlaží a údajně přes tisícovku místností – během první světové války v části z nich sídlila dokonce i nemocnice. Útokem na tento ohromný komplex pak začala říjnová revoluce, nicméně interiéry téměř neutrpěly a turisté mohou dodnes obdivovat třeba Zlatý salón nebo Velký trůnní sál. Další zajímavosti o Rusku čtěte v článku Rusko netradičně – zažijte romantickou plavbu z Moskvy do Petrohradu

Útok na Danae

15. červen 1985 byl pro Ermitáž černým dnem. Osmačtyřicetiletý muž tehdy pronesl do výstavních prostor lahev s kyselinou sírovou, stoupl si před Rembrandtovu Danae, vytáhl nůž a během několika vteřin dvěma řezy a několika stříknutími z lahve téměř zničil slavné dílo. Prý byl frustrovaný z poměrů v tehdejším SSSR. Se záchranou obrazu se začalo ještě v ten samý den, dokončena byla až o 12 let později. Od roku 1997 Danae opět visí na svém místě.

Podle odborníků je tou vůbec nejcennější sbírkou sbírka západoevropského umění – patří jí celkem 120 sálů ve 4 budovách, jen italskému malířství je vymezeno třicet místností. „Ve vší úctě k Louvru, madridskému Pradu nebo milánské Pinakotéce, ale Ermitáž na mě udělala největší dojem,“ říká jedna z turistek ve druhém patře Zimního paláce, kde se o prostory dělí právě sbírky západoevropského umění s uměním typicky ruským.

Tisíce turistů procházejí každý den stovkami sálů a obdivují jednu z největších sbírek umění na světě.

Tisíce turistů procházejí každý den stovkami sálů a obdivují jednu z největších sbírek umění na světě.

FOTO: asergeev.com

V poslední době se prý do Ermitáže „jezdí na Picassa“, ale i výčet další slavných autorů a děl je fascinující – da Vinciho Madona s dítětem, Sejmutí z kříže od Rubense, Rafaelova Svatá rodina nebo Tiziánův Svatý Sebastian. Vstupné je 350 rublů, děti a studenti neplatí nic. Otevřeno je každý den kromě pondělí a stejně jako v Louvrumagická a romantická atmosféra vtáhne i ty, kteří se o umění jinak příliš nezajímají.

Láká vás spíš Moskva? Přečtěte si článek: Jak dobře znáte Moskvu? Mění se doslova před očima 

Inzertní sdělení: Vydejte se do Ruska. Nejen za uměním!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Ruska:

FOTO: ESO travel

To nejlepší z Petrohradu!

Výkladní skříň ruského národa. Zde se psaly dějiny. Ermitáž, Zimní palác, katedrála svatého Izáka, kopie Jantarové komnaty a další památky určitě stojí za návštěvu.

Plavba z Moskvy do Petrohradu

Unikátní dvanáctidenní zájezd. Průřez životem “matičky Rusi” umožňuje poznat lodní cestou některé z klenotů ruské architektury a milníků ruské historie.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Transibiřská magistrála

Vydejte se na unikátní cestu napříč Ruskem do Číny přes nekonečnou Sibiří! Moskva. Jekatěrinburg. Bajkal. Ulanbátar. Peking. Dovolená v legendárním vlaku!

Čtěte dále:

Přečtěte si i článek o městě duchů v Cancúnu, chrámu Angkor Wat nebo o Britských panenských ostrovech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán