Batoh je s každým metrem těžší, slunce pálí a kolem vás jsou jen nekonečné štíty hor. Je vám horko, ale to je ta lepší varianta – jít tudy v dešti nebo dokonce během sněhové přeháňky by vám sebralo dvakrát tolik sil. To, že na počasí se nemůžete spolehnout, je to jediné, na co se můžete spolehnout.

Overland Trek – Austrálie (Tasmánie)

Australská Tasmánie ukrývá kromě nevyzpytatelného počasí i 80 km dlouhý trek, zřejmě nejoblíbenější na celém kontinentu. Putuje se přes sněžná pole, kolem průzračných horských jezer, vodopádů a ledovců, divokých rašelinišť a nádherných, lesy pokrytých hor. Tuhle jedinečnou podívanou hostí národní park Cradle Mountain a okolí jezera St. Clair.

Ve zkratce: 5 – 9 dní ideálně v prosinci až březnu. Stačí vám běžné vybavení, chaty po cestě je nutné rezervovat předem, stejně jako samotný trek. Platí se trekingové povolení.

Austrálie, to nejsou jenom klokani – takovýto prales najdete v Tasmánii.

Austrálie, to nejsou jenom klokani – takovýto prales najdete v Tasmánii.

FOTO: ESO travel

Trek – základní informace
  • Téměř všude platí zákaz zakládání otevřeného ohně
  • Stejně tak zákaz stanování mimo vyhrazená stanoviště je velmi častý
  • Treky jsou rozplánované tak, že každý den je třeba jít asi 6 hodin
  • Zjistěte si, jestli se dá po cestě koupit jídlo a voda

Cesta Inků – Peru (Machu Picchu)

Nejoblíbenější trek na světě – tímhle přívlastkem se chlubí bájná cesta Inků – Inca Trail. Jde o čtyřdenní túru po Andách, která končí u magického města Machu Picchu. Cestou se vám budou otevírat úžasné výhledy a samotné Machu Picchu bude jen třešničkou na dortu – původní stavby Inků jsou tady totiž všude. Trek má asi 30 km a patří mezi ty lehčí.

Ve zkratce: 4 dny ideálně od června do srpna. Stačí vám běžné vybavení, musíte zaplatit poplatek několik desítek dolarů. Podle nových regulí sem nesmíte bez průvodce nebo skupiny.

Na bájnou Inca Trail k Machu Pichu se ročně vydá asi 13000 turistů.

Na bájnou Inca Trail k Machu Pichu se ročně vydá asi 13000 turistů.

FOTO: ESO travel

Santa Cruz Trek – Peru (Cordilera Blanca)

V Peru najdete i další slavný trek – 50 km dlouhá trasa vede kolem sněhem pocukrovaných šestitisícovek Cordilera Blanca, kolem azurových jezer a prostě dokonale krásnou přírodou, ze které vám bude přecházet zrak. Trek není náročný, jen je třeba dát si pozor na vysokohorskou nemoc. Více o Peru v článku Peru a Ekvádor: Poznejte tajuplné Machu Picchu a plovoucí ostrovy

Ve zkratce: 4 dny ideálně od června do září. Stačí vám běžné vybavení a jídlo. Potřebujete také povolení na treking v parku Huascarán, ale to je vše. Stanovat se dá téměř kdekoli.

Čtěte další články o unikátních destinacích:

Annapurna Circuit – Nepál (Himaláje)

Pomyslný vrchol mezi treky – Annapurna Circuit je 300 km dlouhý okruh okolo himalájské Annapurny a byl zvolen nejlepším trekem světa. Jde o středně obtížný trek především proto, že se jde 17 až 25 dnů. Říká se, že právě tady uvidíte to nejlepší z Nepálu – malé vesničky mezi rýžovými poli, přechod z tropů až do vysokohorských lesů. Annapurna Circuit je levnější variantou himalájského treku – můžete se totiž vydat i kolem Mount Everestu (Everest Base Camp). Jak se dostat do Tibetu? Zkuste třeba vlakem: Super výlet vlakem: Z Pekingu do Tibetu nejvýše položenou železnicí světa

Ve zkratce: Asi 20 dní ideálně v říjnu, listopadu, dubnu a květnu. Nepotřebujete speciální vybavení, nutné je mít povolení. Můžete vyrazit sami. Stan není třeba – všude jsou ubytovny.

Nádherná krajina plná nezapomenutelných výhledů – takové jsou treky Nepálem.

Nádherná krajina plná nezapomenutelných výhledů – takové jsou treky Nepálem.

FOTO: archiv autora

W trek – Chile (Torres del Paine)

W trek – tak se jmenuje slavný trek v chilské Patagonii, který vede po národním parku Torres del Paine. „W“ se mu říká proto, že přesně takhle zdejší krajina vypadá – vysoké hory střídají strmá údolí. Úžasnou krajinu ledovců, jezer a špičatých vrcholků hor je možné zdolat jen s běžným vybavením, ale není to žádná lehká procházka – terén je náročný a důležitou roli hraje i proměnlivé patagonské počasí. Pokud se rozhodnete pro nocování v ubytovnách, je nutné je dopředu rezervovat. Více o Patagonii čtěte v článku Tam, kde Země končí, začíná Patagonie: Zdolejte hory a vykoupejte se s tučňáky.

Ve zkratce: 4 – 6 dní ideálně od listopadu do dubna. Přísný zákaz stanování mimo vyhrazená místa, bydlet se dá v ubytovnách. Jídlo mějte s sebou, vodu lze pít z potoků. Platí se vstupné.

Ledovce jsou největším lákadlem NP Torres del Paine.

Ledovce jsou největším lákadlem NP Torres del Paine.

FOTO: ESO travel

Kilimandžáro – Tanzánie

Vylézt na střechu Afriky chce každý. S turisty se tady roztrhl pytel a podle toho to na překrásném treku na Kilimandžáro vypadá. Ubytování po cestě je nadstandardní a samoty si tu opravdu neužijete. Asi 75 km vás ovšem provede úžasnou krajinou od tropů, přes horské louky a kamenité pouště až ke sněžnému vrcholku. Více informací o cestě na Kilimandžáro se dočtete v článku Sníh v Africe? Vystoupejte na Kilimandžáro a uvidíte ledovce i tropické pláže.

Ve zkratce: 5 dní ideálně od ledna do května. Stačí běžné vybavení, bydlet se dá v komfortních noclehárnách. Je nutné zaplatit povolení a najmout si nosiče a kuchaře.

John Muir Trail – USA (národní parky)

340 km dlouhý trek v pohoří Sierra Nevada křižuje nejkrásnější americké národní parky a vy tak během necelého měsíce uvidíte obrovské sekvoje v Sequoia NP, úžasná oranžová údolí v Kings Canyon a pohlednicové horské scenérie v Yosemite NP. Tzv. Kalifornská stezka má převýšení asi 2400 m a jejím nejvyšším bodem je Forester Pass ve 4000 m. Info o dalších národních parcích USA v článku  Pět nejkrásnějších národních parků USA: Yellowstone, Sequoia, Yosemite a další.

Ve zkratce: 15 – 21 dní ideálně od července do září. Potřebujete různá povolení, jde o středně obtížnou až náročnou trasu. Je třeba dávat pozor na tající sníh. Kempů po cestě je dostatek.

Inzertní sdělení: Vybírejte z nabídky unikátních poznávacích zájezdů

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Americký západ - zlatý okruh

Vysoká horstva, strhující krajina rudých skal či třpytivá velkoměsta pobřeží Pacifiku. Uvidíte skvostné parky Grand Canyon, Monument Valley, Bryce Canyon, Zion, Údolí smrti i Yosemite.

Okruh po Peru

Okruh bájnou zemí Inků s posvátným Machu Picchu a poznáním indiánského života ve starém Cuscu. Prozkoumáme úžasné Svaté údolí, jezero Titicaca nebo tajemnou planinu Nazca.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Austrálie - pouští a pralesem

Vydejte se na dobrodružnou cestu divočinou Austrálie! Navštívíte Ayers Rock i Alice Springs, a poplujete po řece Billabong kolem obřích krokodýlů nebo starověkých maleb na skalách.

Přečtěte si dále:

Z dalších článků nabízíme povídání o Svaté Lucii, ostrově kanibalů Fidži nebo o Velikonočním ostrově. Výpis všech článků (včetně článků o Cestě kolem světa) najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Viola Kratochvílová & Tomáš Cikán