Bambino di Praga neboli Santo Niño neboli Pražské Jezulátko. Filipíny jsou jednou ze dvou katolických zemí v Asii a Pražské Jezulátko je pro Filipínce jednou z nejvýznamnějších náboženských ikon - a to i pro obyvatele ostrůvku Boracay, který na první pohled může vypadat, že na tradici rezignoval a místní pasou pouze po zisku od turistů.

Není to pravda. Ač se na Boracay v posledních deseti letech rozjíždí turistický průmysl opravdu ve velkém, ostrov prozatím nepodlehl absolutní komercializaci.

Filipínské pláže patří k těm nejkrásněším na světě.

Boracay je sice malé rozlohou, nabídka ubytování je ale pořádně široká.

FOTO: aworldtourism.com

Filipíny v kostce

Filipíny – to jsou tisíce ostrůvků v západním Pacifiku. Podle odborníků jich je přesně 7107 a rozprostírají se na ploše zhruba čtyřikrát větší, než je Česká republika. Filipíny jsou dvanáctou nejlidnatější zemí planety a také jednou ze dvou asijských zemí, kde převládá katolicismus – důsledek španělské a později americké koloniální nadvlády.

Z letadla prý Boracay některým připomíná motýla, který se právě chystá rozevřít křídla. Hlubokou zeleň deštných pralesů ve vnitrozemí lemují zlatavé a bílé pruhy pláží na okrajích – právě díky nim je v současnosti Boracay nejoblíbenější filipínské letovisko. Jinak žádné větší město, žádné ohromné neosobní hotelové komplexy, jen jedna hlavní cesta, která spojuje jednotlivé menší plážové resorty.

Klid a pohoda na White Beach

Místních deset tisíc obyvatel si tu žije klidným životem, turisté neturisté. Život na Boracay ve Visajském souostroví plyne v klidu dál. Jen posledních pár sezon je tu patrný příliv turistů z Číny a Jižní Koreje, kde Boracay jako poměrně blízkou a velmi luxusní destinaci objevily místní cestovky.

Kdo na Bílé pláži neuplácá pořádný hrad z písku, ten jako kdyby na Boracay ani nebyl!

Kdo na Bílé pláži neuplácá pořádný hrad z písku, ten jako kdyby na Boracay ani nebyl!

FOTO: megatravel.ca

Další krásnou destinací na Filipínách je Coco Beach. Přesvědčte se prostřednictvím článku: Coco Beach na Filipínách: Zažijte idylku v ráji lovců lebek 

Největším lákadlem Boracay je bezesporu White Beach, Bílá pláž, lemující v délce čtyř kilometrů západní pobřeží ostrova. Právě tady se soustředí většina resortů. Nad extrémně jemným pískem, po kterém se prý dá chodit i ve dnech, kdy slunce naplno pálí, se sklání kokosové palmy, korálový útes se táhne asi dvě stě metrů od břehu – tropická idyla vypadá právě takhle.

Tři části – tři rytmy dovolené

Oficiálně je Bílá pláž rozdělená na tři části. A už podle adresy hotelu člověk pozná, s čím má vlastně čest. Hotel s umístěním ve „Station 1“ – mimochodem číslování prý pochází ještě z doby, kdy na Bílé pláži byly tři přístavy – bude pravděpodobně hodně luxusní a hodně drahý. Právě do této zóny se soustředí ty nejlepší resorty na ostrůvku.

Další exotické ostrovy a ostrůvky:

Ne nadarmo patří Boracay mezi místa s nejkrásnějšími plážemi planety.

FOTO: ESO travel

„Station 2“ je srdcem celé pláže. Tady se vine hlavní kolonáda s obchůdky a restauracemi, ve kterých majitelé hřeší na výbornou polohu a šponují ceny, co to jde. Tady je nejvíc rušno. Klid tu nečekejte, naopak se připravte na divoké party až do rána. Na Station 2 to žije a je proto cílem hlavně mezi mladými lidmi z celého světa.

Část „Station 3“ pak patří všem, kteří nemají peněženky plné k prasknutí. Tady člověk sežene to nejlevnější ubytování, které Boracay nabízí, buď v klasickém hotýlku, nebo v menším bungalovu jen kousek od pláže.

Bulabog – mekka vodních sportů

Vodní sporty si člověk užije i na Bílé pláži, mnohem lepší podmínky jsou ale na pláži Bulabog na východním pobřeží ostrova. Od června do října tady poměrně dost fouká a ve vlnách se prohánějí desítky kiteboardistů se svými draky. Najde se tady i několik kiteboardových škol – člověk jen musí překonat prvotní strach.

Klid a pohodu si člověk užije i na dalším filipínnském ostrově: Čokoládové hory, krásné pláže a klid - to je zapomenutý filipínský ostrov Bohol 

Bílá pláž patří mezi nejkrásnější pláže planety. Leží na západě ostrova a měří přes čtyři kilometry.

Bílá pláž patří mezi nejkrásnější pláže planety. Leží na západě ostrova a měří přes čtyři kilometry.

FOTO: buuteeq.com

Mimochodem – právě teď je na Filipínách nejlépe z celého roku. V plném proudu je tady nejsušší a zároveň nejteplejší období ze tří, které tady mají. Tag-init trvá od března až do konce května a právě v tuhle část roku jsou tu ceny nejvyšší. V období Tag-ulan trvajícím od června do listopadu horko trvá, ale přibývá srážek. Ty sice mnohdy nejsou nijak prudké, ale i tak sráží ceny za ubytování o desítky procent. Zároveň s tím přibývá baťůžkářů, kterým trocha deště nevadí.

Suvenýr? Náhrdelník z puky

Člověk, který se vydá na Boracay, by si měl určitě přivézt domů jako suvenýr náramek nebo náhrdelník z mušliček puka. V nabídce je má každý plážový prodavač na ostrově (a že jich není málo). Největší naleziště těchto mušlí je na stejnojmenné pláži Puka v severním cípu ostrova.

Ostatně – těch krásných pláží je tady mnohem víc. Předchozí řádky byly jen stručným nástinem toho, co tenhle ostrůvek malý rozlohou, ale velký možnostmi, nabízí.

Inzertní sdělení: Cesty za relaxem a exotikou

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdy na Filipíny:

FOTO: ESO travel

Božský Boracay

Užijte si dovolenou bez přemíry turistů. Boracay je sice nejoblíbenější letovisko, ale přeplněností netrpí. Místní Bílá pláž patří mezi nejkrásnější pláže planety. Luxus, vodní sporty a soukromí!

To nejlepší z Filipín!

Poznávací zájezd - zvláště vhodný pro milovníky přírody. Rafting k vodopádu, návštěva nejmalebnějších rýžových teras na světě a divoká horská krajina se nezapomíná.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Coco Beach, Filipíny

Další oblíbené turistické letovisko. Užijte si exotickou dovolenou v zemi, kam mnoho Čechů nelétá. Krásné pláže, luxusní hotely, perfektní servis a neopakovatelné kouzlo „Kokosové pláže“.

Přečtěte si i další články:

Dál si přečtěte o Bhútánu, Svaté Lucii nebo Sydney. Přehled všech článků, včetně těch o unikátní Cestě kolem světa za 24 dní, najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán