Zatímco většina z nás se třetího dubna vydala do práce jako každý jiný den, asi šedesát cestovatelů přistálo takřka na konci světa. Pokračuje tak jejich životní výprava za deseti unikátními destinacemi planety, za exotickými jídly, netradičními činnostmi a unikátními zážitky. Teď je tady nejmrazivější část výpravy! Patagonie je třetí zastávkou ojedinělé Cesty kolem světa (viz. bližší podrobnosti v bočním sloupci).

Jak to všechno začalo se dozvíte v článku Unikátní cesta kolem světa za 24 dní začíná: První zastávka - Svatá Lucie.

Drsná krajina Patagonie láká hlavně milovníky dobrodružného cestování.

Drsná krajina Patagonie láká hlavně milovníky dobrodružného cestování.

FOTO: ESO travel

Kolem světa? Za ledovou krásou Patagonie

Právě v Patagonii, drsné a exotické krajině jihoamerických velehor, se cestovatelé seznámí nejen s nepředvídatelným počasím a vysokými štíty zasněžených hor, ale i s ledově modrou barvou největších ledovců světa.

Perito Moreno, to je jméno, které rezonuje v hlavě každému už v letadle nad neznámou krajinou. Jde o přírodní skvost národního parku Los Glacieres, který ve výšce asi 3000 m postupně klesá až do jezera Lago Argentina. „Zítra se ho dotkneme,“ doufá část z lidí na palubě, zatímco letadlo přistává mezi vysokými štíty hor.

Jak vypadá ubytování v Patagonii?

I když je Patagonie destinací spíše dobrodružnou, nepočítejte s tím, že by šedesátka cestovatelů bydlela ve stanech. K dispozici jim bude unikátní boutiqe hotel Los Sauces Casas Patagonicas s 38 stylovými suitami, zahradami, spa i gurmánskými restauracemi.

Když se odlomí kus ledu, je životu nebezpečné být na loďce vedle ledové stěny.

FOTO: ESO travel

 Když se lámou ledy na konci světa

Po noci v luxusním hotelu se nikomu nechce z tepla ven. Venku je slabých 10°C a z představy obrovských ledovců běhá mráz po zádech. Nakonec ale všichni obléknou teplé bundy a pohorky a vyráží ven - nadechnout se vzduchu, který voní koncem světa. Po cestě z vesničky El Calafate k národnímu parku Los Glacieres už všichni ožívají – v nadpozemsky krásných panoramatech se otevírá výhled na neskutečně modrý ledovec Perito Moreno.

Z 55 m dlouhé ledové stěny, která se noří do studených vod jezera, se každou chvílí za ohlušujícího rachotu odlomí kus ledu. Pozorovat tuhle přírodní podívanou kdysi bylo možné i z loďky na jezeře, po několika smrtelných úrazech už dnes ale většina turistů volí bezpečnější vzdálenost. Česká výprava se i přesto vydává na plavbu lodí. Ledovec je vzdálený sice několik desítek metrů, adrenalin i přesto stoupá.

Další zajímavosti z Patagonie se dočtete v článku Tam, kde Země končí, začíná Patagonie: Zdolejte hory a vykoupejte se s tučňáky.

Rozmrzání v luxusních lázních

Když ticho přehluší hluboký zvuk pracujícího ledu, na lodi to jen zašumí. Až teprve večer, kdy většina z cestovatelů relaxuje v luxusním hotelovém spa centru, uvolňují se do té doby zamrzlé emoce. A to jsme ještě pořád na začátku cesty kolem světa, která bude podobných míst plná.

Vysoké štíty hor a modré nebe - i takto může člověka přivítat Patagonie.

Vysoké štíty hor a modré nebe - i takto může člověka přivítat Patagonie.

FOTO: archiv autora

I když tenhle organizací UNESCO chráněný park patří k tomu nejlepšímu, co lze v Patagonii vidět, pořád bude tahle dvoudenní zastávka jen malou ochutnávkou z krás konce světa.

Nedaleko odsud leží třeba bájná Ohňová země, rozprostírají se tu dlouhé pampy, na kterých se prohánějí jihoameričtí gaučové na koních, nebo tu lze vidět veliké kolonie tučňáků. To by ale bylo na mnohem delší zastávku. Poznejte více alespoň v článku o Ohňové zemi Jak vypadá konec světa? Navštivte Ohňovou zemi a nejjižnější město planety.

5. dubna se znovu roztáčí motory jen pro tuto výpravu vyhrazeného Boeingu 737 ve speciální úpravě a obří stroj se vznese do modrého nebe. Tentokrát letí nad tajemný Velikonoční ostrov, kde stojí na divokých plážích mohutné kamenné sochy neuvěřitelných velikostí. Co všechno tady čeká na šedesátku dobrodruhů? To se dozvíte v dalším díle Cesty kolem světa za 24 dní!

Inzertní sdělení: Cesta kolem světa a další unikátní zájezdy

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

 

FOTO: ESO travel

Cesta kolem světa - Vánoce 2012

Vydejte se na přelomu roku na životní dovolenou. Deset unikátních zastávek a jako dárek bonus za rychlé objednání - 5* prodloužený víkend v Dubaji!

Velký okruh Patagonií!

Ostré štíty velehor, telící se ledovce, velryby, pampa v kombinaci s návštěvou nejjižněji položeného města planety - úchvatné zážitky na celý život.

FOTO: ESO travel

 

FOTO: ESO travel

Plavba kolem světa za 101 dní!

Cesta kolem světa je snem každého, kdo jednou propadl kouzlu cestování a objevování nových míst. Plavba na lodi Costa Deliziosa vám tento sen splní.

Přečtěte si další díly seriálu o Cestě kolem světa za 24 dnů:

Z dalších článků nabízíme třeba Japonsko, Dračí zátoku ve Vietnamu nebo pláže Fidži. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel