Let ze Svaté Lucie trvá jen pár hodin. Průzračné vody Karibiku střídá po chvíli nekonečná zeleň Amazonie. Někde tam pod sebou člověk tuší Amazonku, místa, kam ještě nevstoupila lidská noha. Přistává se v milionové brazilské metropoli Foz do Iguacu a ač je něco po čtvrté, obloha je jako vymetená a slunce naplno svítí.

Chcete vědět, jak celé dobrodružství začalo? Přečtěte si o první zastávce na romantickém ostrově Svatá Lucie: Unikátní cesta kolem světa za 24 dní začíná: První zastávka - Svatá Lucie.

Lepší období pro poznání vodopádů Iguacu není. Právě na přelomu března a dubna jsou prý nejkrásnější. Dílem díky počasí, dílem také kvůli tomu, že masy vody jsou v tomto období dosti mohutné. Ostatně když člověk večer na terase hotelu Das Cataratas ztichne a důkladně se zaposlouchá, zaslechne vzdálené zlověstné dunění vody, která padá do téměř osmdesátimetrové propasti.

Po kilometr dlouhé lávce člověk dojde až k Ďáblovu chřtánu, nejznámější části vodopádů.

Po kilometr dlouhé lávce člověk dojde až k Ďáblovu chřtánu, nejznámější části vodopádů.

FOTO: ESO travel

Hotel přímo nad vodopády

Hotel Das Cataratas, který pro dvoudenní pobyt u vodopádů v rámci Cesty kolem světa organizátoři vybrali, je svou polohou proslulý. Leží v tropickém pralese přímo nad vodopády a jde o jediný hotel v brazilské části Národního parku Iguacu.

Člověk by myslel, že hotelový komplex uprostřed tropického pralesa nemůže dosáhnout na pět hvězdiček, ale opak je pravdou. Žádné kompromisy, žádné výmluvy na přítomnost divoké přírody. Všechno je dotažené do posledního detailu.

Velký bazén, sluneční terasa, ze které je možné za nocí poslouchat zvuky džungle, včetně hukotu vody, obrovská exotická zahrada, ve které voní orchideje. Bez nadsázky je tento hotel asi tím nejlepším a nejluxusnějším, co lze na hranicích Paraguaye, Brazílie a Argentiny potkat.

Velikost a množství vodopádů se mění v závislosti na množství vody. Nejvíce jí je v korytě řeky od dubna.

Velikost a množství vodopádů se mění v závislosti na množství vody. Nejvíce jí je v korytě řeky od dubna.

FOTO: archiv autora

Nezapomeňte pas a pláštěnku!

Druhý den se vstává časně. Cesta k vodopádům není dlouhá, ale vyplatí se u nich být dřív, předtím, než dorazí stovky výprav a lidé se začnou překřikovat. „Hlavně si tady nenechte pas a pláštěnku,“ upozorňuje po komunikaci s místním domorodcem český průvodce, který společně se třemi dalšími kolegy absolvuje celou cestu společně s cestovateli.

Proč pas, to dojde většině skupiny záhy. Dopoledne patří argentinské straně vodopádů, na brazilskou část se skupina přesune až po obědě v odpoledních hodinách.

Vodopády jsou jednou z největších atrakcí Brazílie. Není divu - jde o jednu z největších soustav vodopádů na planetě.

Vodopády jsou jednou z největších atrakcí Brazílie. Není divu - jde o jednu z největších soustav vodopádů na planetě.

FOTO: ESO travel

Vidět Iguacu na vlastní oči!

„Žádná fotografie, ani video nedokážou zachytit skutečnou podobu vodopádů!“ na tom se po několika minutách fascinovaného mlčení shodnou všichni účastníci. I když je pohled na vodopády prý z brazilské strany ještě krásnější, i ta argentinská má co nabídnout. Desítky lávek, vyhlídkových plošin, vodní tříšť, která skrz naskrz pronikne vším, co není přikryté pláštěnkou. Včetně fotoaparátů.

Těmto vodopádům jsme se už podrobně věnovali v článku Tam, kde hřmí Ďáblův chřtán a vlaky jezdí do nebes

Nikdo si nenechá ujít cestu po téměř kilometr dlouhé lávce k Ďáblovu chřtánu, nejslavnější části vodopádů Iguacu. Voda tady padá do kaňonu, který má tvar písmene U. Skrz vodní tříšť není jeho dno vidět – není divu, že indiáni věřili, že právě tady se vchází do pekla. Ono to peklo skutečně je!

Některým se zdál celý den na prohlídku „pouhých“ vodopádů původně dlouhý, nicméně téměř tři kilometry široká podívaná s třemi sty vodopády se neokouká ani po několika hodinách. Na konci dne u večeře to přizná většina z cestovatelů.

Druhá noc v hotelu Das Cataratas je zároveň poslední. Ráno čeká celou skupinu dobrodruhů přelet do další destinace. I tady bude hrát významnou roli voda. Tentokrát v pevném skupenství. Letí se totiž do Patagonie, země ledovců. Těšte se tedy na příští díl...

Předchozí zastávka Cesty kolem světa:

Inzertní sdělení: Unikátní vánoční Cesta kolem světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku představuje unikátní Cestu kolem světa:

Vánoční Cesta kolem světa!

Prožijte Vánoce a Silvestr netradičně! Vydejte se na unikátní Cestu kolem světa. I tato startuje na Svaté Lucii. Mezi dalšími zastávkami jsou třeba KostarikaPalauBorneo nebo Hongkong. Spojení luxusugolfu a poznávání. Neváhejte, zájem je obrovský!

FOTO: ESO travel

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel