Bhútán se vždy tak trochu stranil okolnímu světu. Až v roce 2011 navázal styky s řadou zemí, mezi kterými byla i Česká republika. Do té doby se země diplomaticky stýkala pouze s hrstkou ostatních států světa. V historii Bhútánu svou roli sehrál Tibet, Čína, legendární Východoindická společnost, Velká Británie i Indie. Jistou uzavřenost vůči ostatním zemím tak Bhútánu nelze příliš vyčítat.

Zatímco jeho dávná historie se psala v duchu nejrůznějších tahanic, ta novodobá se nese ve znamení zvláštností – třeba otroctví zde bylo zrušeno až v šedesátých letech minulého století, zahraniční pořady smí Bhútánci v televizi sledovat teprve třináct let a v roce 2008 se stalo nevídané – oblíbený král se dobrovolně vzdal moci a předal ji parlamentu.

Raději byste vyrazili na cestu kolem světa? Jedna expedice zrovna začala. Více čtěte v článku Unikátní cesta kolem světa za 24 dní začíná: První zastávka - Svatá Lucie.

Jako mnoho asijských zemí i Bhútán hraje všemi barvami.

Jako mnoho asijských zemí i Bhútán hraje všemi barvami.

FOTO: LeRoy

Pro zemi, která z jedné strany sousedí s obrovskou Čínou a z druhé s lidnatou Indií, má velký potenciál k zlepšení životní úrovně (a i k jistému sebeprosazení) turismus. Místní vláda si proto vytyčila nesnadný úkol – přivítat v zemi větší počet cestovatelů a zároveň uchránit její globalizací nedotčený ráz, který je sem všechny láká.

Bhútán vs. svět – 3:0

Zatímco v ostatních zemích je nejoblíbenějším sportem fotbal, hokej nebo basketbal, v Bhútánu si rádi zastřílí z luku. Zatímco jinde se na prodeji tabáku a cigaret vydělávají nekřesťanské peníze, v Bhútánu je jejich prodej přísně zakázán a i když se v ostatních zemích světa měří bohatství v hrubém domácím produktu, v Bhútánu raději počítají hrubé domácí štěstí.

Mnoho skeptiků se ale domnívá, že je to úkol nesnadný, ne-li zcela nesplnitelný. Proto by bylo nejlépe vyrazit do Bhútánu co nejdřív, a poznat tak dosud netknuté vesničky a městečka zasazené do horských údolí i zachovalé tradice pevně zakořeněné v každodenním životě místních.

Mnoho bhútánských zákoutí připomíná filmové kulisy.

Mnoho bhútánských zákoutí připomíná filmové kulisy.

FOTO: laihiu

Pevnost jako škola i tradiční lékařství

Na cestě po Bhútánu nesmí nikdo minout jeho metropoli Thimphu, sympatické městečko, které se krčí v jednom z mnoha bhútánských údolí. Nikdo tady nikam nespěchá, místní jsou přátelští a pohostinní.

Turisty tady zajímá především Národní knihovna s ojedinělou sbírkou tradičních rukopisů na palmových listech, lékařský ústav, kde se dodnes učí tradiční metody nebo školu malířství buddhistických thangk. Nedaleko Thimphu leží i jedna z nejstarších pevností, Simthoka Dzong, jejíž historická budova dnes jako univerzita slouží akademickým účelům.

Vydejte se za exotikou prostřednictvím dalších článků:

Paro s dřevěnými domky

Zhruba hodinu cesty na západ od Thimphu leží kouzelné městečko Paro. Místní malebné dřevěné domky s obchody nebo hospůdkami začíná doplňovat moderní zástavba. Nicméně tenhle kontrast není to nejdůležitější, co sem cestovatele láká. Jejich cílem je spíše slavné údolí Paro, které patří k nejkrásnějším v celém Bhútánu.

Okouzlující směs krásné architektury a nedotčené přírody je Bhútánskou specialitou.

Okouzlující směs krásné architektury a nedotčené přírody je Bhútánskou specialitou.

FOTO: Babasteve

Terasovitá pole, jabloňové sady, vrby lemující cesty k malým farmám nebo chrámům jsou jako z jiného světa. Údolí Paro je bhútánskou zemědělskou zásobárnou, a místní si proto žijí lépe než v jiných koutech země. Pozná se to mimo jiné i tak, že vyměnili dřevěné střechy za kovové. Díky jedinečné přírodě sem každoročně jezdí i mnoho nadšenců pro trekking – Paro je totiž startovním místem pro mnoho zajímavých túr různých obtížností.

Ať už Bhútán navštívíte jen jako zastávku na delší cestě po Asii nebo bude země hřmícího draka vaším jediným cílem, určitě vás v ničem nezklame. Je to pohádkové království, které se snaží spojit to nejlepší ze současnosti i z minulosti – vzdělanost a rostoucí prosperitu s tradicemi a jedinečnou kulturou. Jestli se to může někomu podařit, tak právě Bhútáncům.

Čtěte dále v rubrice Exotika:

Přečtěte si také o nádherné Dračí zátoce, romantice na Fidži nebo unikátních Čokoládových horách. Přehled všech doposud vydaných článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Vydejte se do Bhútánu!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

 

FOTO: ESO travel

Nepál-Sikkim-Bhútán

Vydejte se na cestu po asijských zemích, které se mohou chlubit nedotčeným kulturním dědictvím a poznejte na vlastní kůži, jak čas zpomalí.

Malý okruh Čínou + Tibet

Na jedné cestě poznáte dvě rozdílné země a jejich kontrasty. Navštivte Peking, Velkou čínskou zeď, hrobky dynastie Ming nebo tibetskou Lhasu.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Klasický okruh Indií

Za týden poznáte to nelepší z Indie, navštívíte Staré i Nové Dillí, starobylou Ágru, populární Tádž Mahal a mnoho dalšího.

Autor: Petra Novotná & Tomáš Cikán