Když loď zastaví a spustí kotvy, aby si turisté mohli udělat několik fotek západu slunce, okamžitě jsou kolem ní desítky menších lodiček. Místní neodbytní prodejci nabízejí lastury, ale i ovoce, otrhané pohledy nebo trička s motivem slavné zátoky. Ha Long je místo, kde se turistům ideálně pouští žilou.

Pozor na naháněče!

Ostatně nejrůznějším naháněčům musí člověk odolat už v okamžiku, kdy zájezd do Dračí zátoky objednává u některé cestovní agentury v Hanoji. V nabídce ho má každá a každá také tvrdí, že právě její tour je ta nejlepší a zároveň nejlevnější. Turistovi se ale celkem snadno může stát, že naletí a stráví tři dny na předpotopní bárce.

Chcete Vietnam poznat blíž? Přečtěte si článek Vietnam, to jsou luxusní pláže i unikátní plovoucí vesnice v Dračí zátoce

Jistotou je v tomhle případě pořídit si výlet do Tonkinského zálivu už rovnou se zájezdem do Vietnamu u cestovní kanceláře. Pak vás čeká plavba na luxusním a bezpečném plavidle spojená s nocováním v kajutách a příjemnými večeřemi při západu slunce na palubách.

Nejkrásnější je prý Dračí zátoka při západu slunce.

Nejkrásnější je prý Dračí zátoka při západu slunce.

FOTO: Andrew Crump

Místo, kde drak vstupuje do vody

Samotná zátoka Ha Long je asi nejznámější atrakcí Vietnamu. Ve smaragdových vodách Tonkinského zálivu leží na čtyři tisíce ostrůvků. Vysoké vápencové skály jsou porostlé bujnou vegetací a na mnohé z nich prý ještě nevkročila lidská noha. Význam názvu Ha Long, tedy „místo, kde drak vstupuje do vody“, odkazuje na legendu, podle které zátoku s ostrůvky vytvořil drak, když přistával a ocasem rozmetal ohromný horský masív.

Kde jinde najdete přírodní unikáty?

Startovním bodem plaveb – ať už těch krátkých několikahodinových, nebo dlouhých třídenních – často bývá turistický přístav Bai Chay. Tady se každé ráno nalodí tisíce turistů na stovky plavidel, která se vydají na plavbu. Na oblíbenosti zátoce neubrala ani nehoda z února 2011, kdy se tady po převrhnutí lodi utopilo 12 turistů.

Pláže, jeskyně, ostrovy a… turisté!

Kromě čtyř tisícovek ostrůvků, z nichž jich má zhruba tisícovka dokonce i jméno, turisté v zátoce Ha Long narazí i na krásné pláže a na stovky jeskyní. Jenže – turistům jich je přístupných jen zhruba dvacet, a i proto v nich bývá velká tlačenice. Nasvícené útroby krasu si tak člověk příliš nevychutná.

Vietnam - to je i unikátní gastronomie. Podívejte se sami: Kde si můžete objednat smaženou kobru nebo pálenku z medvědích varlat?

V zátoce přímo na vodě žijí lidé v plovoucích vesnicích.

V zátoce přímo na vodě žijí lidé v plovoucích vesnicích.

FOTO: ESO travel

Kromě výletních lodí na hladině zátoky ale velmi často člověk potká i plovoucí vesnice. Včetně tržišť, škol, restaurací, obchodů… Lidé, kteří tady žijí, prý na pevnou zem vystupují jen několikrát do roka, většinu času tráví na smaragdové hladině, která je pro ně tak přirozená, jako pro nás právě pevná zem.

Ve dnech, kdy se od zelené hladiny odráží sluneční paprsky a teploty stoupají nad třicet stupňů, jim člověk skoro závidí. „Zkuste si ale představit, že v podobném plovoucím domku přečkáváte zuřivou bouři,“ pokyvuje hlavou průvodce na lodi, který turisty upozorňuje na skalní útvary, které mají zvlášť bizarní tvary.

Nepodlehněte první výhodné nabídce. Může se vám stát, že výlet nestrávíte na luxusní lodi, ale na předpotopní bárce.

Nepodlehněte první výhodné nabídce. Může se vám stát, že výlet nestrávíte na luxusní lodi, ale na předpotopní bárce.

FOTO: ESO travel

Je na Dračí zátoku patřičně hrdý, ostatně má být proč - jde o jedno ze sedmi vietnamských míst, které je zapsáno na seznamu UNESCO, a zároveň o místo, které bylo v celosvětovém hlasování zvoleno za jeden ze sedmi přírodních divů světa.

Místa, která jsou silně znečištěna podniky na těžbu a zpracování vápence, jsou totiž před turisty skrývána. Okružní plavby se jim vyhýbají. Jestli je to dobře, to už musí každý posoudit sám…

Čtěte dále:

Psali jsme také o Bahamách, mexickém letovisku Playa del Carmen, nebo o takzvaných "zakázaných místech". Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Cesty do jižní a jihovýchodní Asie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Vietnamem od severu k jihu

Projděte se s námi po šarmantních bulvárech Saigonu, poznejte Hanoj, nadýchejte se svěžího provoněného vzduchu Dalatu nebo spočiňte na prohřátých píscích letoviska Nha Trang.

Národní parky Thajska

Oblíbený okruh určený nejen milovníkům přírody. Trasa vás zavede do nejmalebnějších koutů Thajska: povodí známé řeky Kwai, úchvatné krajinné scenérie rozeklaných vápencových hor i do panenského pralesa Khao Yai.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Plavby čínským vnitrozemím

Z hektického Šanghaje přes romantické Suzhou na výpravnou plavbu po Dlouhé řece zakončenou návštěvou známých rýžových teras a scénického Guilinu.

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán