Ať už se rozhodnete vycestovat kamkoli, snad všude najdete nepochopitelně dokonalé stavby staré stovky či tisíce let. Některé znají všichni – pyramidy v Gíze jsou notoricky známým divem světa už po celá staletí, dodnes je ale obestírá tajemno. A některé zůstávají utajené většině lidí třeba pod hladinou moře.

Nan Madol – Benátky Pacifiku

V Mikronésii v západním Pacifiku u ostrova Pohnpei leží ruiny dávného města Nan Madol. Nic neobvyklého – až na to, že tyhle ruiny leží na vodě – jde totiž o asi stovku malých umělých ostrůvků, vytvořených z korálů a kamene, propojených spletitou sítí kanálů. Tyhle Benátky Pacifiku tu vyrostly zřejmě v 8. století n.l. a jejich další zvláštností je velikost kamenů, ze kterých je město postaveno.

Puma Punku byl kdysi obrovitý chrámový komplex. Dnes jsou z něj sice ruiny, ale pořád zatraceně impozantní!

Puma Punku byl kdysi obrovitý chrámový komplex. Dnes jsou z něj sice ruiny, ale pořád zatraceně impozantní!

FOTO: Carmem L. Vilanova

Mezi místními obyvateli se vypráví legenda o temném čaroději, který pomáhal stavět město tak, že nechal obrovské kameny létat. Vědecká teorie zase mluví o plavení kamenů po moři. Ať to bylo jakkoli, vznikl úchvatný systém ostrůvků, kde každý měl svou funkci – na jednom se připravovalo jídlo, jinde se skladoval kokosový olej a o kus dál se stavěly kánoe.

Puma Punku – megality v Bolívii

Nedaleko jezera Titicaca v Bolívii leží vesnička Tiwanaku, která je víc než čímkoli jiným proslulá pro obrovské megalitické kameny, které tu kdysi tvořily veliký chrámový komplex. Dnes z něho najdete jen část, která má i tak skoro 200 metrů na délku. V době svého rozkvětu byl chrámový komplex pestrobarevně glazován a pomalován nejrůznějšími ornamenty a uličky plnil ruch obchodníků prodávajících svoje zboží bohatým kněžím.

Zajímá-li vás Bolívie, přečtěte si o ni více v článku Bolívie – to jsou drsné hory, hrdí obyvatelé, koka a známé naleziště dinosauřích stop

Pueblo Bonito je největším zatím odkrytým pueblem starých kultur Nového Mexika. Naprosto pravidelné je tu všechno.

Pueblo Bonito je největším zatím odkrytým pueblem starých kultur Nového Mexika. Naprosto pravidelné je tu všechno.

FOTO: puroticorico

Největší kameny váží kolem 130 tun a dodnes se nepřišlo na způsob, jakým mohli lidé dopravit takto těžké kusy z 10 km vzdáleného lomu. A ještě podivnější je případ amerického kaňonu Chaco v Novém Mexiku. Tady civilizace Anasaziů vybudovala neuvěřitelně rozsáhlé stavby – puebla – bez znalosti kola či použití tažného dobytka. Největší pueblo, Pueblo Bonito, má 700 místností a jen na jeho střechu sem musely být dopraveny kmeny ze 100 km vzdálených pralesů.

Záhadná místa a jejich tajemství

A aby toho nebylo málo – nejde o jen tak rozházené kameny. Rozmístění je naprosto přesně řízeno souřadnicovou sítí, které jsou podřízeny všechny detaily včetně větracích otvorů. K tomu ještě Anasaziové vybudovali tisíce kilometrů rovných silnic, mosty nebo dokonalou observatoř, ve které se pohyb vesmírných těles přesně promítá do obrazců v kamenech.

Na mexickém poloostrově Yucatán nebudete vědět kam dřív skočit – je tu spousty památek Aztéků, Májů i civilizací ještě starších.

Na mexickém poloostrově Yucatán nebudete vědět kam dřív skočit – je tu spousty památek Aztéků, Májů i civilizací ještě starších.

FOTO: ESO travel

Inkové – až příliš neuvěřitelných staveb

Silnice, za které by se nemusel stydět žádný dnešní silničář, stavěli také bájní Inkové. Asi tři tisíce kilometrů cest ale nevedlo jen tak po rovince – na náhorní plošině často ležel sníh a Inkové se nezalekli ani skalního masivu – dodnes můžete obdivovat skalní schodiště, horské průsmyky a přes řeky prý vedly i visuté mosty.

Záhadou první kategorie zůstává incké skalní město Machu Picchu. Šlo o pevnost nebo o observatoř? Proč sem lidé přes vysoké hory dotáhli těžké žulové kameny a nepostavili radši město z hornin na místě? V horském sedle v Andách ve výšce 2430 m n. m. už několik set let na sobě stojí přesně opracované kameny, které pasují bez použití malty. Tento novodobý div světa údajně leží na místě, jež je v dokonalé harmonii s okolními dominantami přírody.

Zajímá vás Peru a jeho tajemná historie? Přečtěte si více třeba o pokreslené náhorní plošině Nazca v článku Kdo stojí za tajemnými obrazci na planině Nazca? O vysvětlení se pokouší řada teorií

Mořské město u ostrova Yonaguni – Japonsko

Když se potopíte do moře nedaleko Okinawy, třeba budete mít štěstí jako potápěči před 20 lety a objevíte také ztracené město. Pod vodou se tu totiž ukrývají dlouhé bulváry, zachovalá schodiště nebo dokonale klenuté oblouky domů. A nejen to – v hloubce 160 metrů tu dřímá pyramida, jejíž vrcholek najdete pouhých 5 metrů pod hladinou! Stáří celého komplexu se odhaduje na 8000 let a způsob zpracování je prý podobný tomu egyptskému.

Více o Japonsku si můžete přečíst v článku Všechno, co musíte vědět o Japonsku. Kimono, origami, sumo, Go!

Kdo vystavěl celé město, které je díky čisté vodě viditelné i ze vzduchu, a k čemu pyramida sloužila, nikdo neví. A můžeme jen doufat, že se jednoho dne také naše města neocitnou pod mořskou hladinou!

Inzertní sdělení: Zájezdy za unikátními stavbami naší planety

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Chile – Velikonoční ostrov - Peru

Nejtajemnější ostrov s 18 gigantickými kolosy v kombinaci s bájnou říší Inků zaslouží Vaši zvláštní pozornost. Vydejte se na jedno z nejtajemnějších míst planety!

Bolívie - Peru

Vdechnete atmosféru nejvýše položené metropole, poznáte indiánskou kulturu, zažijete plavbu na rákosovém člunu typu “Ra”i návštěvu Machu Picchu.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

To nejlepší z Egypta s plavbou po Nilu!

Vydejte se s námi do země faraonů, do země, kde každý pocítí velkolepost starověké architektury dávných vládců. Součástí i čtyři noci na luxusní lodi!

Přečtěte si další články:

Zajímavý jsou i články o mexické Playa del Carmen, o Bahamách nebo o Indii. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika!

Autor: Viola Kratochvílová & Tomáš Cikán