Relaxovat můžete prakticky kdekoli, jsou ale místa, která jsou pro tento oblíbený druh činnosti jako stvořená. Jedním z nich je filipínský ostrůvek Bohol – pokud jste až dodnes netušili, kde Bůh odpočíval sedmý den po stvoření světa, pak vězte, že to byl Bohol.

Na plážích nikdo není – jen korálový písek

Na plážích tady nepotkáte skoro nikoho. Jistě, na Filipíny není nejlevnější se dostat – zpáteční letenka vás vyjde klidně na 20 tisíc. Jakmile sem ale zavítáte, obejme vás nekonečná pohoda zdejších pláží, barevných podmořských korálů a neprobádaných tropických lesů.

Bohol – filipínský ostrov s perfektními podmínkami pro potápění.

Bohol – filipínský ostrov s perfektními podmínkami pro potápění.

FOTO: ESO travel

Co nevynechat na ostrově Bohol?
  • Národní park Rajah Sikatuna u města Bilar, kde uvidíte vzácné létající lemury
  • Malé vesničky a městečka se španělskými koloniálními kostely
  • Rýžové terasy, které jsou nesmírně fotogenickou filipínskou specialitou
  • Čokoládové hory, kde spatříte komplex 1268 kulatých čokoládových kopců
  • Plavbu po tropické řece Lomboc s pozorováním nártouna filipínského

Na Bohol se nejlépe dostanete trajektem z Cebu City a kromě božského Boholu je vám k dispozici také ostrůvek Panglao, který s Boholem spojují dva mosty. Na Panglao se také nachází asi nejoblíbenější plážové letovisko Boholu, pláž Alona Beach. Čeká vás tady perfektní podmínky pro koupání i potápění, pokud máte radši komornější opalování, vyrazte na sousední Dumaluan Beach.

Zajímá vás, jak vypadají filipínské kohoutí zápasy nebo hlavní město Manila? Čtěte Na Filipíny za kohoutími zápasy a malebnými rýžovými poli

Rýžové plantáže na Filipínách patří k největším na světě.

Rýžové plantáže na Filipínách patří k největším na světě.

FOTO: archiv autora

Moře na Boholu je nejrozmanitější na světě

Právě potápění nebo i obyčejné šnorchlování je to, co na Bohol vábí stále více lidí. Proč? Tenhle malý ostrůvek je totiž obklopen nejrozmanitějším mořem na světě. Že nejde jen o reklamní trik se ujistíte ihned po ponoru. V okolí Boholu a Panglao se neprojevuje celosvětové oteplování moří, neprovozuje se tady průmyslový rybolov ani masivní turistika a nedochází k ničení korálů. Díky tomu je tu podmořský život neuvěřitelně dobře zachován.

Vydejte se za další plážovou exotikou:

Na kráse mu neubrali dokonce ani španělští kolonizátoři, kteří tu ve městě Baclayon postavili kostel z korálového kamene. Krásných kostelíků v malých vesničkách tady ostatně najdete hned několik. Tou největší boholskou raritou jsou ale vedle podmořského světa slavné Čokoládové hory.

Aktivní filipínská sopka Mayon je vysoká 2462 m a naposledy se předvedla v roce 2006.

Aktivní filipínská sopka Mayon je vysoká 2462 m a naposledy se předvedla v roce 2006.

FOTO: ESO travel

Čokoládové hory: slzy obra na 50 čtverečních kilometrech

Na 50 km² se k obloze tyčí 1268 kopečků, dosahujících výšky 120 metrů. Že vás tahle čísla nijak nedostávají? Pak stačí jeden pohled a pochopíte, v čem je tahle kopcovitá krajina zajímavá – krásně souměrné kopce jsou jeden vedle druhého porostlé zelenou trávou. Ta ovšem v období sucha hnědne a získává doslova čokoládovou barvu.

Ostrovním sousedem Filipín je Malajsie, i tady narazíte na božské pláže. Poznejte je blíž v tomto článku: Tropické ráje Tioman a Langkawi nabízí nezapomenutelná dobrodružství

Podle filipínských pověstí jsou kopce slzy, které ronil nešťastný obr nad smrtí své milované obryně. Brečel tak usilovně, že kopce–slzy rozházel kolem tří měst – Carmen, BatuanSagbayan. Jeho snahu ocenilo i UNESCO a do svých barev ji zahrnula i boholská vlajka. Kopce nejlépe vyniknou z vyhlídky na nejvyšším čokoládovém vrchu anebo v horském středisku Sagbayan Peak, odkud uvidíte i na Cebu City na druhé straně moře.

Bohol je rájem pro všechny milovníky pláží a potápění v bohatém podmořském světě.

Bohol je rájem pro všechny milovníky pláží a potápění v bohatém podmořském světě.

FOTO: jdkoenig

Nejmenší primát s obříma očima na Filipínách

Abyste ale uviděli nejmenšího primáta na světě, nártouna filipínského, budete se muset z vyhlídky vydat hezky hluboko do tropického pralesa. Zahlédnout jeho tělíčko není snadné, nártoun je vzácná rarita. Pro jeho pozorování můžete zvolit středisko Corella nebo se vydat na plavbu po tropické řece a zkusit ho zahlédnout. Poznáte ho stoprocentně – nártoun je známý pro své obrovské kulaté oči, které na 15 centimetrovém tělíčku doslova září.

Vybíráme další z aktuálních článků:

Přečtěte si i o památkách v Indii, milionářských Bahamách nebo nejkrásnějším vulkánu planety. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Vydejte se na Filipíny!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Filipíny:

FOTO: ESO travel

Bohol – relax na tropickém ostrově

Odpočiňte si na malém filipínském ostrůvku Panglao uprostřed tropického ráje! V luxusním resortu se postarají o vaše pohodlí – k dispozici jsou i bungalovy u moře s vlastní jacuzzi.

Coco Beach – božské pláže Filipín

Objevte dokonalou Coco Beach – panenskou pláž s pískem bílým jako sníh. Kromě nedotknuté přírody, malebných rýžových políček nebo divokých řek a hor sem láká také unikátní ekoresort.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

To nejlepší z Filipín

Divoká jízda po Filipínách může začít! Těšte se na dobrodružný rafting pod vodopády, návštěvu rýžových teras a samozřejmě dávku bílého písku, slunce a tropů.

Autor: Viola Kratochvílová & Tomáš Cikán