Mrakodrapem se rozumí souvisle obyvatelná budova, jejíž výška je větší než 150 metrů. A právě Spojené státy jsou na mrakodrapy velmi bohaté. Ty první tam začaly vyrůstat už v polovině 19. století v Chicagu, dnes je za město mrakodrapů považovaný spíše New York.

V něm je na 5600 mrakodrapů, zhruba padesátka z nich má výšku nad dvě stě metrů. Nejvyšším je od roku 2001, kdy spadla Dvojčata, opět Empire State Building, za nejkrásnější mrakodrap Ameriky je ale označovaný Chrysler Building.

Chrysler Building – nejkrásnější mrakodrap Nového kontinentu

Díky jeho charakteristické špičce a výšce 318 metrů ho určitě nepřehlédnete. Chrysler Building byl v roce 1930 prvním mrakodrapem, který překonal výšku Eiffelovy věže. Jeho stavitelé vyhráli ve vyhroceném boji o nejvyšší budovu světa – tímto titulem se ale pyšnil jen 11 měsíců, pak ho pokořil Empire State Building.

Chrysler Building je asi nejkrásnější mrakodrap ve Spojených státech.

Chrysler Building je asi nejkrásnější mrakodrap ve Spojených státech.

FOTO: Marc Smith

Původně měl být Chrysler o celých jednadvacet pater nižší. Stavitel William Van Alen se ale rozhodl pokořit souběžně vznikající Bank of Manhattan, a tak plánovanou výšku budovy několikrát změnil. Jeho esem v rukávu pak byla unikátní ocelová špička, kterou nechal tajně konstruovat uvnitř mrakodrapu a pak ji během několika hodin vztyčil. Stavitelé manhattanské banky byli pokořeni.

Právě teď je ideální čas pro návštěvu USA: Kam za sluncem v březnu? Výhodně se dá letět do Mexika, na Kubu i do USA 

Budova vznikla jako sídlo automobilky Chrysler a na jejím plášti jsou dodnes ozdoby odkazující na automobily Chrysler – sochy orlů a orlic, které odkazují na přední masku automobilů Chrysler z této doby.Turistům je dnes vymezeno 71. patro, právě tady je vyhlídka.

Washington bez mrakodrapů

V hlavním městě Spojených států mrakodrapy nenajdete. Funguje tady totiž zákon, který zakazuje stavbu budov, které by svou výškou přesáhly výšku kopule Kapitolu. Ta má zhruba 88 metrů. V celém městě tak nenarazíte na jedinou opravdu výškovou budovu.

Nejvyšší budova Ameriky – Willis Tower

Pokud vám toto jméno nic neříká, pak vězte, že chicagský Willis Tower se ještě v roce 2009 jmenoval Sears Tower, potom ale došlo ke změně majitele a tedy i názvu. Willis Tower byla se svými 442 metry do roku 1998 nejvyšší budovou planety. Dodnes jí patří prvenství na celé západní polokouli.

Manhattan – to je mrakodrap vedle mrakodrapu. Budovy do výšky vyhnala astronomická cena půdy.

Manhattan – to je mrakodrap vedle mrakodrapu. Budovy do výšky vyhnala astronomická cena půdy.

FOTO: Wilhelm Joys Andersen

Ve 110 poschodích jsou tisíce kanceláří. Pracuje tady prý deset tisíc lidí a dalších 50 tisíc sem má každý den nějakou pochůzku. Město ve městě. Vždyť budova má i své vlastní směrovací číslo! Vyhlídka je tady umístěna ve 103. patře a od roku 2009 je oživená o kompletně prosklené kukaně, které vystupují do prostoru nad chicagské ulice.

Autoři unikátních skleněných „kapslí“ tvrdí, že jim byly inspirací otisky čel na skle – z toho, jak lidé chtěli dohlédnout přímo pod sebe. Teď mají možnost. Stačí sebrat odvahu, udělat krok a šlápnout na skleněnou podestu. Za dobrého počasí je prý vidět území čtyř amerických států.

Miláček filmařů – Empire State Building

Zahrál si doposud ve více než stovce filmů. Oficiální statistika na jeho webových stránkách mluví konkrétně o 103 snímcích. Zemřel na něm King Kong – Empire State Building je ikonou všech výškových budov.

Pokud se chystáte do USA, mohlo by se hodit:

Více než 40 let byl nejvyšší budovou planety, v prvních letech provozu v něm ale nikdo sídlit nechtěl. Říkalo se mu Empty (Prázdný) State Building a většina jeho kancelářských prostor zela prázdnotou – i přesto (nebo možná právě proto?), že stojí na slavné a hlavně drahé Páté Avenue.

Takhle září Chrysler Building do noci. Osvětlení ale bylo namontováno až dodatečně.

Takhle září Chrysler Building do noci. Osvětlení ale bylo namontováno až dodatečně.

FOTO: roblawol

Málokdo ví, že v původních plánech stavitelů figurovalo i kotviště pro vzducholodě, které měly kotvit u jeho špičky. Pro velkou nebezpečnost byl ale nakonec tento návrh zavržen. V roce 1951 tady potom sídlila česká sekce Rádia Svobodná Evropa.

Podívejte se New Yorku na zoubek prostřednictvím článku Na skok do New Yorku - mezi mrakodrapy je hej 

Z Empire State Buildingu je asi nejkrásnější vyhlídka na celý New York. Vyhlídkové terasy jsou v 86. a 102. patře. Připravte se ale na to, že vstupné není za hubičku. Za vstup na první plošinu dáte zhruba pět set korun, na druhou vás pustí, když si ještě 350 korun připlatíte. Zážitek to ale je –zvlášť v létě po setmění, kdy tu hraje saxofonista a New York pod vámi svítí. Na lístky se stojí dlouhé fronty – proto se vyplatí koupit je v předstihu přes internet.

Mrakodrap v seizmické oblasti a věž Donalda Trumpa

Postavit mrakodrap v seizmicky aktivní oblasti chce odvahu, nebo dobrý nápad, jak se otřesům bránit. Budova U.S. Bank v Los Angeles má 310 metrů a díky své unikátní konstrukci by měla ustát zemětřesení o síle 8,3 stupně. Zároveň jde o nejvyšší budovu ve Státech, na jejímž vrcholu je heliport. O Kalifornii se více dočtete  článku V Kalifornii najdete krásky na plážích, filmové hvězdy i známé národní parky.

Takto honosně vypadá jeden z pěti vchodů do Empire State Buildingu.

Takto honosně vypadá jeden z pěti vchodů do Empire State Buildingu.

FOTO: dperez.com

V 90. letech toužil Donald Trump vybudovat nejvyšší budovu planety. Své plány začal uskutečňovat v Chicagu. Pak ale přišlo jedenácté září a stavitelé Trump Tower se rozhodli nepokoušet osud. Budovu o několik stovek metrů snížili. Jejích 423 metrů jí nicméně stačí na druhou pozici ve Spojených státech.

Stavba, která byla dokončená v roce 2009 je asymetrická a z každého úhlu pohledu vypadá jinak. Její součástí jsou kanceláře, luxusní byty a pětihvězdičkový hotel. Sám Trump označil stavbu za splnění svého dávného snu.

Čtěte dále, aktuální články:

Přečíst si můžete i o mexickém Cozumelu, Ohňové zemi nebo nejluxusnějších vlacích. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Zajímavé zájezdy do USA

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávací zájezdy do USA:

FOTO: ESO travel

New York, New York!

New York je středobodem amerického snu. Kdo chce tenhle novodobý Babylon pochopit, musí jej zažít – vstřebat výšku jeho mrakodrapů, velkolepé mosty a klokot ulice. Tři dny ve městě, které nikdy nespí!

To nejlepší z USA!

Unikátní program ESO travel, jenž spojuje turistické šlágry východu USA s omračující nádherou národních parků jihozápadu země. Vydejte se s námi na třítýdenní cestu za americkým snem!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

To nejlepší z Floridy!

Před sto lety byla Florida místem džunglí a močálů. Nyní je místem pláží, spoře oděných dívek, barů, exotického Key Westu či zábavného Orlanda. Pojeďte s námi na slunou Floridu nachytat trochu slunečních paprsků!

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel