Jen jednou za 100 let je možné vykonat starověký náboženský obřad Očištění vesmíru, který má světu navrátit harmonii. Alespoň tak to stojí ve starých knihách prastarého náboženství, které vyznává většina obyvatel indonéského ostrova Bali. Mnozí kněží varovali vládu, ta i přesto v roce 1963 započala Očištění pod politickým tlakem. Mohutná sopka Gunung Agung, na jejímž úpatí se sešly tisíce lidí, vybuchla během vyvrcholení rituálu nečekanou silou.

Ostrov bohů a démonů

Tahle dokonale jiná mentalita způsobila, že se ostrovu říká Ostrov bohů a démonů a nejednoho Evropana to po příjezdu naprosto rozhodí. Stejně jako krása chrámu Besakih. Ten stojí na jižním svahu sopky Gunung Agung asi 1000 m.n.m. a je to zdejší nejposvátnější chrám. Je tvořen více než 300 věžičkami a dřevěnými pagodami a sestává z různě starých chrámů, z nichž ten nejstarší je z 8. století. Není jen turistickou zastávkou, sami Balijci se sem chodí modlit a považují ho za Chrám matku – bez obětin vás dovnitř nepustí.

Největší a nejposvátnější na Bali, to jsou některá nej, které splňuje chrám Besakih.

Největší a nejposvátnější na Bali, to jsou některá nej, které splňuje chrám Besakih.

FOTO: ESO travel

Přečtěte si o dalších tropických ostrovech v rubrice Exotika:

A že s jejich pravidly není radno si zahrávat, dokládá tajemný příběh z roku 1963. Svátek Očištění vesmíru se musí konat jednou za 100 let a to v roce, který končí dvěma nulami. Tím rok 63 (ani podle balijského kalendáře) nebyl. Politici se přesto rozhodli ho uspořádat. A když na svahu sopky bylo nejvíce věřících, obrovský kráter Gunung Agung vybuchnul. Pyroklastické proudy zabily několik tisíc lidí – ti ve své víře neutíkali – věřili, že se božstva zlobí právem.

Běsnící sopky, panenské pláže a tajemné tance

Drsná indonéská krajina vás i dnes ohromí děsivými vulkány, na druhou stranu ale určitě poznáte i její něžnou tvář. A to když z hustých pralesů proniknete na prázdnou pláž s jemným pískem, jejíž lemy jsou omývány křišťálově modrým mořem. Když se vydáte do míst jako je Tulamben, pod mořem objevíte nejen božské korály a ryby, ale i potopený křižník Liberty.

Omamná krása Bali pak naplno probudí vaše smysly při tradičních tancích balijských dívek. Legong je něco mezi divadlem a baletem a poznáte ho podle ohromných kostýmů a masek. Tanečníky doprovází hudebníci na tradiční nástroje gamelany z bambusu. Dalším významným tancem je Tanec démonů Barong, který symbolizuje souboj dobra se zlem.

Na Bali vyrážejí také milovníci vln – je to ráj surfařů a potápěčů.

Na Bali vyrážejí také milovníci vln – je to ráj surfařů a potápěčů.

FOTO: The Wandering Angel

Tanganan – podivný skanzen v tropech

Jestli vás ale láká poznat opravdovou kulturu Bali, pak se musíte vydat do džungle a navštívit některou z vesniček, které jsou v ní skryté. Turisté rádi jezdí do městečka Celuk, kde lidé ručně vyrábějí stříbrné šperky. Hodně lidí potkáte také v umělecké vesnici Ubud, kde na ulicích tvoří zruční řezbáři, tanečníci, malíři a další řemeslníci. Ještě více se o Bali dozvíte v článku Poznejte Bali, ostrov bohů a démonů.

Prapodivným zážitkem je ale návštěva vesnice Tanganan, kde za zdmi žijí původní obyvatelé Bali, Agabalijci. Návštěvníkům Bali se prezentují jako „tradiční vesnice“ a přesně tak také působí. Podél cesty sedí domorodci a prodávají své výrobky, ženy vyrábí tradiční tengananské šátky, mladíci malují kaligrafické znaky na palmové listy a všichni se těší na kohoutí zápasy, které jsou odedávna zdejší tradicí. Jediný problém jsou zdi, které oddělují Tanganan od zbytku Bali a vstupné, které se u nich vybírá. Také proto je tahle víska nejbohatší z celého ostrova.

Vodní zahrady a netopýří jeskyně

A kam ještě v Bali určitě zajet? Rozhodně by vaší pozornosti neměla uniknout zahrada Tirtagangga, jejíž jméno znamená „svěcená voda“. Patří prý k nejkrásnějším zahradám na světě. Romantice na Bali uniknete jen těžko, možná se vám to ale povede v netopýří jeskyni Goa Lawah.

Láká vás celá Indonésie? Pak se vám bude líbit i článek Bali, Jáva, Komodo nebo Borneo. Který z indonéských ostrovů je ten nej?

Bali – kousek ráje na Zemi, kde z azurového moře ční smaragdové homole, ale také mohutné vulkány.

FOTO: sektordua

Po většinu času ovšem budete nuceni nasávat opojnou vůni orchidejí, ochutnávat sladké tropické ovoce a očima těkat mezi nádhernými terasami s rýžovými políčky, vysokými vulkány, divokými pralesy s monumentálními chrámy a božskými zátokami s bílými plážemi.

Čtěte dále, aktuální články v rubrice:

Zajímavé je i povídání o Jižní Koreji, karnevalu v Riu nebo o "cukrových kopcích" na Kubě. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Za šamany na Bali!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdy Indonésie:

FOTO: ESO travel

Bali – Indonésie

Objevte jeden z posledních rájů na zemi! Ostrov Bali je ideálním kompromisem mezi plážovou dovolenoudobrodružnou výpravou za tajemnou indonéskou historií.

Okruh po Bali a Lomboku

Přeneste se na několik dní do světa tajemných pagod a šamanů. Plavba na vahadlové lodi, tajemné památky a uchvacující příroda Bali a přilehlého ostrova!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Perly Indonésie

Poznejte to nejkrásnější z celé Indonésie!  Objevte sopečné hory i nový svět pod mořem, azurové laguny i pagody, zvířecí endemity i hinduistickou kulturu.

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel