Dovolená na ostrově Mauritius je drahá záležitost. Malý ostrůvek vsadil na luxusní resorty, kterých tu nejsou stovky, ale jen několik. Hosté tak platí nejen za pohádkově krásné pralesy a pláže, ale také za soukromí. Zatímco na souši povětšinou panuje blahodárný klid, pod mořskou hladinou život proudí závratnou rychlostí.

Romantická skaliska, běloučké a poloprázdné pláže, kokosové palmy. Co víc si přát.

Romantická skaliska, běloučké a poloprázdné pláže, kokosové palmy. Co víc si přát.

FOTO: archiv autora

Jednou z největších atrakcí Mauritia jsou proto procházky po mořském dně a nejrůznější ponory pod mořskou hladinu. Bohatý podmořský život s barevnými korály je ale jen jednou tváří tohoto krásného tropického ostrůvku. Vůně ananasů se tu line vzduchem, hinduistická cingrlátka cinkají ve větru a jednou za 60 let tu rozkvete prastará palma.

Hinduistické svátky v modravých lagunách

Mauritius není jako ostatní tropické ráje, jeho podoba je totiž velmi ovlivněna hinduismem, který tu zastává víc než polovina obyvatel. Pokud budete mít to štěstí a dostanete se sem v době nějakého svátku, budete si připadat spíše jako v Indii – pobíhají tu pomalovaní býci, domorodci tu běhají po žhavých uhlících a propichují si různé části těla. Přečtěte si o tom více v článku Mauritius – oslavte nový rok s barevnými býky.

Na Mauritiu si můžete uspořádat líbánky, ale také odpálit pár míčku do azurového moře.

Na Mauritiu si můžete uspořádat líbánky, ale také odpálit pár míčku do azurového moře.

FOTO: ESO travel

Pokud se žádný svátek konat nebude, pořád budete mít co dělat – už jen vybrat si tu nejkrásnější pláž je dřina! Na západním pobřeží se můžete koupat u světově proslulé a tajemně krásné hory Morne, na jejímž úpatí rostě velmi vzácný druh ibišku, na východním pobřeží zase číhá ostrov Île aux Cerfs. Jeho mléčně modré laguny jsou vyřezány do magických tvarů a vypadají jako světle modrá tuš pomalu se rozpíjející v tropické zeleni.

Obrovské lekníny a podivná palma

Pamplemousses je jméno nejstarší botanické zahrady na jižní polokouli. Největší zdejší specialitou je palma Talipot, která rozkvétá jednou za 60 let a pak odumírá. Druhou záhadou, kvůli které sem míří každý návštěvník Mauritia, jsou obrovité vodní lekníky, které mají v průměru až dva metry a jsou tak silné, že na hladině udrží malé dítě.

Jižní pobřeží – krokodýlí farma a divoké útesy

Jižní pobřeží Mauritia je rozeklané divokými útesy, na než neustále doráží zpěněné mořské vlny. Právě tady ale najdete ruiny nejstarší holandské pevnosti, Vieux Grand Port a také mauritijskou vesnici Mahébourg, kde se konají ty nejméně turistické a nejvíce tradiční trhy z celého ostrova. O kus dál ve vnitrozemí se pak odehrává adrenalinová show – místní obyvatelé skákají z vodopádu Rochester po malebné kaskádě čedičových kamenů do rozběsněných vod.

Luxus – to je slovo, které přesně vystihuje většinu zdejších resortů.

Luxus – to je slovo, které přesně vystihuje většinu zdejších resortů.

FOTO: ESO travel

Další slavné ostrovy a jejich zajímavosti

Podívanou, kterou si nesmíte nechat ujít, je pak návštěva krokodýlí farmy La Vanille. „Nejsou tu jen krokodýli – máme tady i želvy obrovské, netopýry, leguány nebo chameleony,“ láká jeden z místních zaměstnanců. Tak trochu podivně ale vyznívá nabídka zdejší restaurace – ochutnat tu totiž můžete i krokodýlí menu.

Západní pobřeží – země 7 barev a tajemná hora Morne

Na západě Mauritia se koncentrují ta nejpozoruhodnější místa celého ostrova. V ranním slunci se tu neuvěřitelnými barvami předvádí zdejší div Charamel – magicky zvrásněná země, která díky různým teplotám chladnutí lávy získala 7 jasných barev. O kus dál pak do výšky asi 500 metrů ční osamocená skála La Morne, kterou si jako své útočiště zvolili prchající otroci v 18. století. Skryti za neprostupným pralesem, vybudovali si tu osady a z vrcholku hory mohli jako vy dnes sledovat skoky delfínů, kteří se sem připlouvají množit.

Oblé tvary a původ sedmibarevné země jsou už dlouho předmětem dohadů vědců.

Oblé tvary a původ sedmibarevné země jsou už dlouho předmětem dohadů vědců.

FOTO: archiv autora

To ale zdaleka není vše – v oblasti zvané Tamarin najdete exotická slaniska, o kus dál zase hluboké vodopády a až prozkoumáte i národní park Black River Gorges a jeho 9 druhů endemických ptáků, můžete se vydat do palírny vynikajícího rumu. K tomu všemu ještě připočítejte všudypřítomné písčité pláže, jejichž barvy se na celém ostrově liší, a máte o zábavu postaráno.

Přes voňavé plantáže kávovníků a banánovníků se můžete vydat i na východní pobřeží a obdivovat jedny z nejkrásnějších pláží celého ostrova jako třeba Belle Mare. Nespoutanou party plnou tance a života zase čekejte na pobřeží severním, kde se turistický ruch rozrostl nejvíce. Mimochodem – celý ostrov ročně navštíví asi milion turistů.

Mauritijské speciality

Modely starých lodí se na Mauritiu staví podle původních plánů.

FOTO: ESO travel

Modely starých lodí

Pokud chcete opravdu mauritijský suvenýr, pak přemýšlejte o modelu staré lodi. To je totiž vášeň mnoha zdejších obchodníků. Podle původních plánů staví perfektní modýlky – jen pozor na převoz letadlem.

Známek modrý a oranžový Mauritius s nápisem „post office“ najdete jen na 26 exemplářů.

FOTO: ESO travel

Známky Modrý a Oranžový Mauritius

Mauritius byl jedním z prvních míst, kde se začaly tisknout známky. Z té doby pochází vzácné exempláře – Modrý a Oranžový Mauritius. Na první sérii známek navíc rytec popletl nápis a díky této „vadě“ jsou známky ještě cennější.

Dronte údajně nebyl tak hloupý, jak se domnívali ti, kteří ho vyhubili. My už se to ale nikdy nedozvíme.

FOTO: ESO travel

Blboun nejapný

Pták s mozkem o velikosti lískového ořechu je nenávratně vyhuben. Dronte, jak zní jeho oficiální jméno, byl velký, nelétavý pták, který na Mauritiu neměl přirozené nepřátele. Nebál se proto dokonce ani lidí.

Čtěte dále, aktuálně vyšlo:

Nedávno jsme psali také o výstupu na Kilimandžáro, Mexických riviéráchunikátním šikmém mrakodrapu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na dovolenou na Mauritiu

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdy Mauritius:

Severozáp. pobřeží – Villas mon plaisir

Na okraji Pointe Aux Piments na severozápadním pobřeží Mauritia najdete útulný, nově zrekonstruovaný hotýlek, obklopený modravými vlnkami chladivých bazénů.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Jihovýchodní pobřeží – Preskil beach resort

Na přírodním poloostrově jihovýchodního pobřeží Mauritia leží příjemný hotýlek v koloniálním stylu. Nedaleko je krásná koloniální vesnice Mahébourg a letiště.

Západní pobřeží – La Pirogue

Oblíbený hotel v mauritijském stylu je vlastně skupinka stylových bungalovů, rozmístěných v palmovém háji na západním pobřeží ostrova. Vyrazte za exotikou!

 

FOTO: ESO travel

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel