Už staří Řekové píší o „velké sněžné hoře“, ale ještě v polovině 19. století nikdo nebyl schopný uvěřit v existenci sněhu kousek od rovníku. Není to tak dávno, co se na Kilimandžáro, nejvyšší horu Afriky, lezlo i několik týdnů. Věčný sníh ale neustále ustupuje a čím méně ledu na vrcholu hory je, tím více turistů na nejvyšší sopku světa přichází. Čas na zdolání Kilimandžára se tak výrazně zkrátil – z měsíce na několik dní. Jedna z nejvyššího hor, na jejíž zdolání není třeba horolezeckého umu ani vybavení, se tak stala další zastávkou na cestě za africkým safari a luxusními přímořskými letovisky v Tanzánii, Keni nebo Zanzibaru.

To má mnoho výhod, ale také řadu úskalí. „Mnoho lidí si jednoduše zaplatí zájezd do Afriky s výstupem na Kilimandžáro v domnění, že tahle hora je jen o trochu vyšší než Říp,“ říká jeden z účastníků turistického výstupu. Podle oficiálních údajů pak vrcholu Kilimandžára dosáhne jen asi 50% z 20 tisíc všech, kteří se o to pokusí. Kromě úrazu tu totiž při takto rychlém stoupání (vrchol Kilimandžára je možné dosáhnout za 5 dní) hrozí také zrádná výšková nemoc.

Kilimandžáro můžete zdolat i bez horolezeckých zkušeností, chce to ale fyzičku a pevnou vůli.

Kilimandžáro můžete zdolat i bez horolezeckých zkušeností, chce to ale fyzičku a pevnou vůli.

FOTO: ESO travel

Výšková nemoc

Ve vysokých nadmořských výškách se vlivem nedostatku kyslíku a nízkého atmosférického tlaku hůře okysličují buňky lidského organismu. Svaly, ale i mozek jsou nedostatečně okysličeny a proto je vyvíjen extrémní tlak na srdce a plíce. Pokud se opomíjejí zřejmé příznaky výškové nemoci, může nastat plicní či mozkový edému. Výškové nemoci lze předcházet přiměřenou rychlostí stoupání, každý je ale na nedostatek kyslíku jinak citlivý. Pokud vás ve velehorách bolí hlava, jste unavení a nemáte chuť k jídlu, měli byste co nejrychleji zahájit sestup.

Pokud ale budete během cesty postupovat přesně podle pokynů vašich průvodců, nemusíte se bát. Průvodci jsou ostatně při výstupu povinní a bez jejich účasti vás nikam nepustí. U vstupní brány na Kilimandžáro, Marangu gate v 1.980 metrech nad mořem, si musíte pronajmout také kuchaře a nosiče. Celá výprava tak není levnou záležitostí – pokud necestujete s cestovkou, která všechno vyřídí za vás, připravte si asi 150 dolarů na den a osobu + spropitné průvodcům.

Na vrchol Kilimandžára se dostane 50 % ze všech, kteří to zkusí. Máte na to?

Na vrchol Kilimandžára se dostane 50 % ze všech, kteří to zkusí. Máte na to?

FOTO: ESO travel

Pak už se ale můžete těšit na neuvěřitelnou cestu pěti vegetačními stupni, která začíná v africké buši a končí v ledovcových horách. Na 5895 výškových metrech projdete deštným pralesem, uvidíte divukrásné květiny a prastaré stromy, ale také pustinu a strmé štíty okolních vrcholků. Výstup probíhá postupně a co nejpomaleji, jeden den je dobré plně věnovat aklimatizaci.

Další zajímavé články o Africe:

Když se pak ocitnete na vrcholu Kibo, posledním místu s výskytem pramenité vody, čeká vás už jen zima a horská poušť bez vegetace. Ve 4000 m.n.m. tu často někdo z výpravy zůstává, protože na vrchol je to ještě dlouhých 1800 m. Na Uhuru Peak, nejvyšší bod Kilimandžára, se vyráží o půlnoci. Jde-li vše podle plánu, spatříte to nejkrásnější svítání na světě – z vrcholku střechy Afriky.

V NP Ngorongoro uvidíte zblízka a bez mříží divoká africká zvířata. To je něco docela jiného než výlet do ZOO.

V nedalekém NP Ngorongoro uvidíte zblízka a bez mříží divoká africká zvířata. To je něco docela jiného než výlet do ZOO.

FOTO: ESO travel

Nádherné ledovce s vycházejícím sluncem odrážejí všechny barvy duhy, pod sebou vidíte mraky a nádhernou Tanzánii. Někde v dálce se vlní azurové moře, na jehož březích zanedlouho najdete zasloužený odpočinek.

Po výstupu zasloužený odpočinek

Relaxovat můžete buď na plážích pevninské Tanzánie, na safari, v luxusních resortech Keni anebo se vydat na kořením provoněný nedaleký ostrov Zanzibar.

Kromě rajského koupání se tady můžete vydat prozkoumat plantáže koření, tropický prales nebo historické Kamenné město s úzkými uličkami, sultánskými paláci a perskými lázněmi. V oblasti zvané Kirimkazi uvidíte delfíny a pokud zatoužíte poznat víc z africké fauny, není nic jednoduššího než přeplout moře a rozjet se na pravé africké safari. Více info v článku Na opravdové safari jedině do Keni.

Zanzibar láká nejen na božské pláže, ale také na zajímavou kulturu a divokou přírodu kolem.

FOTO: archiv autora

Tradiční je ranní safari, kdy je možné vidět kočkovité šelmy při lovu, nádherný je také západ slunce, v jehož oranžových paprscích se koupou plameňáci a sloni. Vydat se můžete také na dobrodružné noční safari, děsivě krásné a strašidelné.

Celou velkou pětku vám představí třena tanzanský národní park Serengeti, proslulý každoroční migrací obrovských stád zvěře. Na jeho území se můžete setkat tváří v tvář lvům, levhartům i gepardům. O kus dál najdete další tanzanský skvost – národní park Ngorongoro, ležící v propadlém kráteru sopky. Díky své uzavřenosti před okolním světem tu funguje unikátní ekosystém, žijící vlastním životem.

Návštěva pravého afrického safari je zážitek na celý život.

Návštěva pravého afrického safari je zážitek na celý život.

FOTO: archiv autora

Ať už se rozhodnete vyjet do Afriky na safari nebo za exotickým relaxem, zamilujete si tu fantastickou krajinu, v jejíž náruči je člověk jen jedním z mnoha živočišných druhů. Divočina africké buše, sníh a led na Kilimandžáru i mírumilovný podmořský svět ve vás probudí posvátný respekt k magické síle přírody všude kolem.

Čtěte dále:

V dalších článcích poradíme proč jet do Dominikány, kam za lyžařskou exotikou a jaká je dovolená v Jemenu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy za africkou divočinou

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

Výstup na Kilimandžáro

Pro milovníky dobrodružství toužící setkat se s divokými zvířaty, zdolat nejvyšší horu Afriky a poté si odpočinout na bílých plážích „ostrova koření“.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Luxusní safari v srdci divočiny

Program pro klienty toužící po vzrušujícím setkání s divokou přírodou a zároveň hledající azyl špičkových luxusních hotelů přímo v africké buši.

Zanzibar - nejkrásnější pláže Afriky

Okuste pravou exotiku na ostrově koření! Bílé pláže, průzračné moře a pohoda vás budou rozmazlovat spolu s živoucím podmořským světem.

FOTO: ESO travel

Autor: Viola Kratochvilová & ESO travel