160 metrů, 35 pater a náklon 18 stupňů – to je nový šikmý mrakodrap Capital GateAbú Dhabí v číslech. Žádný z těchto údajů ale nedokáže popsat, jak krásná a monumentální stavba to je. V dramatickém náklonu skleněných ploch se odráží mraky a s Capital Gate to ani nehne. Je na to totiž stavěná.

Více o Abú Dhabí také v článku Na nejrychlejší horské dráze v Abú Dhabí se člověk žene rychleji než Pendolino.

Nehne s ní ani vichr či zemětřesení, přestože při pohledu na ni budete mít možná závrať. Stavba je totiž sestavená ze stovek diagonálně navazujících panelů ve tvaru diamantu, které tvoří extrémně pevnou síť zvanou diagrid. Aby bylo možné zakřivení fasády, je každý díl vytvořený přesně na svoje místo, takže v celé věži nenajdete dva stejné kusy. Je tedy jasné, že celá stavba se zařadí k nejdražším svého druhu.

Zajímají vás extravagantní stavby? Podívejte se na některé z nich v dalších článcích:

Stavba šikmé věže se zařadila k těm nejdražším. Každý díl téhle skládačky je totiž originál.

FOTO: Wikimedia Commons

To všechno podpírá středový pilíř, na jehož konstrukci bylo použito 15 tisíc kubických metrů betonu a 10 tisíc tun oceli. Další oporou je 2 metry tlustá železobetonová plošina a 490 ocelových sloupů, které jsou zapuštěny do hloubky 30 metrů. Věž je vychýlena z osy počínaje 12. patrem a její stavba byla dokončena tento rok. Zároveň se tak zapsala do Guinessovy knihy rekordů pod kolonku „nejšikmější stavba světa“.

A k čemu vlastně slouží? Přímo uvnitř najdete luxusní pěti hvězdičkový hotel Hyatt, na vrcholku Capital Gate se můžete vykoupat v přepychových bazénech a odreagovat se na krásných terasách. Jak je u podobných staveb zvykem, můžete tu přistát se soukromou helikoptérou. Věž je součástí obrovského obchodního komplexu u umělého mořského zálivu, a tak u jejího kořene můžou kotvit i milionářské jachty.

Čtěte dále:

Nedávno jsme psali také o nejzajímavějších místech pro lyžování, Jemenu nebo o nejluxusnějších wellness místech v Thajsku. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Poznejte krásy Abú Dhabí na vlastní kůži!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Emirátů:

Abú Dhabí – Hotel le Meridien Abú Dhabí

Hotel v krásné zahradě, přímo u písečné pláže, nedaleko golfové hřiště. V Abú Dhabí se budete cítit trochu jako v příběhu princezny Šeherezády.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Abú Dhabí – Hotel Emirates Palace

Jeden z nejluxusnějších hotelů ve Spojených arabských emirátech se nachází v Abú Dhábí a jezdí sem často představitelé různých zemí při oficiálních návštěvách.

Dubaj – Burj Al Arab

Nejluxusnější hotel světa připomíná svojí architekturou tvar plachetnice, leží na uměle vytvořeném ostrůvku a zábradlí jsou tu ze zlata.

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel