Lyžování už dávno není jenom zimní záležitost – máte-li dost peněz, je dnes možné prakticky všechno. Přečte si následující přehled těch nejexotičtějších lyžařských míst na světe a dáte nám zapravdu!

1) Dubaj: zimní radovánky v poušti

Lyžování v poušti? Není problém! Právě pro milovníky extrémů a exotických zážitků byl v Dubaji vybudován krytý lyžařský areál s umělým kopcem, umělým sněhem a umělou zimou.

Zchladit se tu můžete za asi 300 dirhamů, v ceně už máte i lyžařské vybavení. Pak už se meze vynalézavosti nekladou – stavění sněhuláka, lyže nebo snowboard, to všechno uprostřed arabské pouště! Více o Dubaji a tét atrakci najdete v článku Dubajské stavby - přehled luxusu a neuvěřitelných architektonických nápadů.

2) Nový Zéland: lyžovačka na sopce

To na Novém Zélandu sněhu mají dost, jen v jinou roční dobu, než jsme zvyklí. Až vám za horkých letních dní bude nesnesitelné vedro, zaleťte si na Zéland, kde můžete využít jedné z mnoha kvalitních sjezdovek třeba na sopce Mt. Ruapehu.

K nejnavštěvovanějším pak patří sjezdovky okolo QueenstownuWanaky. Ceny za celodenní půjčení vybavení včetně skipasu stojí asi 120 NZD. Potom už stačí vyjet nad mraky a naskytne se vám úchvatný pohled na okolní vrcholky sopek a hor. Více u Nového zélandu čtetě zde: To nejlepší z Nového Zélandu: Koupel v horké řece a lyžování na ledovcích.

3) Švédsko: lyžování za polárním kruhem

Pokud vás láká představa lyžování za polárním kruhem, vydejte se třeba do známého městečka Kiruna ve Švédsku. Kromě těžby železné rudy proslulo tohle místo svým ledovým hotelem Ice Hotel anebo svými skvělými sjezdovkami.

Kromě klasického lyžování tu ale můžete vyzkoušet také lyžařskou jízdu se psím spřežením anebo navštívit chovatele sobů. Pokud toužíte po opravdové specialitce, počkejte si, protože Nejdelší krytá sjezdovka světa vyroste ve Švédsku.

Přečtěte si o místech, z kterých mrazí:

4) Izrael: lyžařský areál Svaté země

Na hranicích mezi Sýrií, Izraelem a Libanonem leží hora Hermon. Je rozdělená mezi tři země, a tak i na izraelské svahy v zimě padá sníh. V necelých 3 tisících metrech je proto vybudován perfektní lyžařský areál, který nabízí pohodlné trasy pro začátečníky i střemhlavé sjezdovky pro zkušené lyžaře.

5) Maroko: oslík místo ski-busu

Jestli se někdy podíváte do Marrakéše, možná při některém z výletů uvidíte úžasný panoramatický pohled na střechy marockých domků, za kterými vykukují zasněžené hory. Přesně to je místo, kde ve 4 tisících metrech pohoří Atlasu leží nejvýše položené lyžařské středisko v Africe.

Sníh tu je průměrně 100 dní v roce a tak se podnikaví Marokánci rozhodli postavit tady vleky, které vám připomenou počátky sjezdového lyžování. Až se unavíte, místní ski-bus, v podobě oslíka, vás zaveze do nejbližšího hotelu. Rozhodně také nezapomeňte na Osm nej, které v Maroku nesmíte vynechat!

6) Chile: Lyže a koupání na pláži v jeden den

Abyste si mohli vychutnat chilskou specialitu – lyžování a koupání na pláži v jeden den, měli byste sem vyrazit koncem srpna. To tu totiž v horách začíná zima, zatímco na pobřeží je ještě léto. Horské centrum Portillo je od dovolenkových resortů na pláži vzdáleno asi 240 km, takže si do kufru nezapomeňte vzít plavky a oteplováky. Přečtěte si více o Lyžování v Chile: Atraktivní prostředí a zasněžené sjezdovky i uprostřed léta.

7) Jižní Afrika: umělý sníh v safari

Do Jižní Afriky se většinou jezdí za nádhernými zvířaty na safari anebo třeba do přepychových golfových klubů. V posledních letech chce ale i Jižní Afrika lákat turisty během zimních měsíců, tedy od května do srpna, a tak tu vznikají lyžařská střediska s lanovkami. V nadmořské výšce kolem 3 tisíc metrů se tu každodenně tvoří umělý sníh pro více než pět sjezdovek. Více o JAR v článku Kde svítí slunce 230 dní v roce? Zkuste jihoafrickou riviéru Durban.

8) Indie: na lyžích po Himalájích

Když se řekne Indie, zřejmě se vám vybaví vyprahlé ulice, koupající se sloni nebo barevné indické chrámy. Jenže Indie je obrovská a na jejím severu se divoce pnou k nebi strmé štíty Himalájí.

V provincii Kašmír objevíte docela jinou Indii – přelidněná velkoměsta střídají vesničky, osmiproudé dálnice nahrazují horské potůčky. Není proto divu, že když je v zimě celá krajina přikrytá bílým sněhem, patří místní sjezdovky k těm nejkrásnějším a také nejnebezpečnějším na světě. Nejznámější je lyžařské středisko Gulmarg.

9) Aspen, USA

Jestli vás ale spíš než samotné lyžování láká ona atmosféra dlouhých zimních večerů nad svařákem u krbu, pak několik let šetřete a jeďte do amerického Aspenu. Snobské lyžařské centrum, kde svahy brázdí Michael Douglas a Jack Nicholson, je srovnatelné s těmi alpskými, jen ceny jsou tu dvojnásobné, luxusních butiků je tu víc než horských hospod a zimní lyžování tu cenově odpovídá letní dovolené na Maledivách.

Čtěte dále:

Kapverdy, Thajsko, Dominikánská republika - to jsou další destinace, kterým se věnujeme v článcích. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd za nejexotičtějšími lyžařskými zážitky:

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky (nejen) lyžařských zájezdů:

Zimní safari v Utahu a Yellowstonu

Program spojuje lyžování v Salt Lake City a výpravu do zimního království NP Yellowstone. Navštívíte světová střediska lyžování, která uspokojí nejnáročnější lyžaře.

Aspen - lyže a luxus

Obklopen zasněženými svahy a oděn do šatu časů zlaté horečky platí Aspen za ztělesnění luxusu zimní Ameriky. V uličkách Aspenu potkáte také elity showbyznysu.

Lyžování v Chile

Využijte možnosti letního lyžování ve známém chilském letovisku Portillo, kde díky kvalitnímu prašanu trénují i reprezentanti evropských lyžařských velmocí.


Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel