K poslednímu listopadovému dni hlásily webové stránky ministerstva zahraničí, že se s povodněmi a jejich následky potýká ještě patnáct provincií, dvanáct z nich je v centrální části Thajska. Až na provincii Ayutthaya jsou ale všechny mimo zájem turistů, daleko od resortů a památek.

I v Ayutthaye ale s úklidem finišují. O tom jsme ostatně psali už v předchozím článku Thajsko po povodních: Televizní záběry odrazují turisty, realita je ale jiná.

Uklízí i guvernér

A do úklidových prací v okrajových částech Bangkoku, kterým prošla voda ze zatopených oblastí putující do Thajského zálivu, se zapojil i samotný guvernér tohoto města, M. R. Sukhumbhand. I on totiž moc dobře ví, že každý den, kdy turisté váhají, jestli do Thajska jet, nebo ne, znamená pro tuto zemi, která má z cestovního ruchu ohromné příjmy, veliké ztráty.

Poslední prosincový den by podle něj na městě nemělo být poznat, že jím prošla velká voda. Sám guvernér to označil za „velký novoroční dárek pro všechny obyvatele“. Pokud tedy letos plánujete Silvestr strávit v exotice, Thajska se není vůbec proč obávat. Naopak, letos Vás vyjde výrazně levněji. Více v článku Exotický Silvestr v Thajsku a Zanzibaru? Zlákat se nechává stále více Čechů.

Už předtím, 13. prosince se naplno rozjede výuka ve všech školách, 16. prosinec zase znamená obnovení výroby ve většině továren, které byly vyplaveny.

Tím by měl vyvrcholit takzvaný „58denní rehabilitační plán“, který se v Thajsku rozběhl už dvacátého října.

Další články o krásných místech v Thajsku:

Ředitel Thajské centrály cestovního ruchu (TAT) Suraphon Svetasreni se nechal slyšet: „Jsme rádi, že konečně přišel obrat, že vidíme světlo na konci tunelu a konečně můžeme do světa posílat i pozitivní zprávy, na které naši partneři i turisté čekali.“ Nicméně kromě těchto pozitivních zpráv jde do světa i spousta fám.

Boj proti krokodýlům, nebo proti fámám?

Jednou z nich je i ta, že je Bangkok po povodních „zamořený“ krokodýly a hady, kteří číhají na své kořisti. V Thajsku je více než tři tisícovky krokodýlích farem, kde se chovají tito tvorové kvůli své kůži. Po povodních jich ve dvanáctimilionovém Thajsku odchytili asi desítku.

Podle místních to ale není nic neobvyklého. Každoročně v období monzunových dešťů chytají speciální jednotky z thajského ministerstva rybolovu „krokodýly - útěkáře“, kterým se podařilo dostat se z farmy.

„Bangkok není Londýn, ale město obklopené tropickou přírodou. Navíc leží v oblasti, kde jsou časté mokřady,“ říká k tomu delegátka, která v Thajsku působí, „takže to, že se občas do okrajových částí města zatoulá podobný živočich, není nic divného.  Zvířata jsou velmi plachá a na útěk se dávají často dřív, než je člověk vůbec stačí zpozorovat.“

Pochybovači mohou vyrazit na ostrovy

Těm, kteří stále pochybují, potom radí, aby vyrazili na dovolenou na thajské ostrovy. Ty totiž povodně nezasáhly, i tady ale přesto letí ceny zájezdů dolů. Stejně jako u dalších destinací. Klid hlásí i Pattaya, kterou od Bangkoku dělí jen pár desítek kilometrů.

Tady navíc kromě nižších cen hlásí i teploty přesahující ve stínu hranici třiceti stupňů a plné pláže. Což je aktuálně v Thajsku celkem vzácnost, protože turistů je pomálu. Pattaya je ale z velké části naplněna samotnými Thajci, kteří sem utekli před stresem a shonem Bangkoku.

Jinde si ale člověk užije klid a pohodu – mnohem větší než jindy. Turistů totiž nejspíš bude méně. To samotné Thajce nepotěší, na druhou stranu turistům to hraje do karet – nízké ceny, žádné fronty a tlačenice a prvotřídní servis, jehož snahou je přesvědčit a nalákat na dovolenou tady příští rok.

Čtěte dále:

Přečíst si můžete i další články o exotických místech a destinacích:

Nedávno jsme psali také o divokých party lokalitách, Tchaj-wanu, glampingu nebo exotickém silvestru. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Thajska

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky aktuálních last minute zájezdů do Thajska:

Letenka Praha – Bangkok a zpět

Sedněte 22.12. do letadla a oslavte konec roku v Thajsku. V ceně jsou i dvě noci ve 4* hotelu, zbytek zájezdu je čistě individuální. To vše za cenu, která se už nebude opakovat!

Last minute Silvestr Bangkok – Pattaya

Užijte si dva dny v Bangkoku poznáváním památek a pak plážový relax v letovisku Pattaya. Připravili jsme pro vás hýčkání v hotelu Royal Twins, který leží přímo na písečné pláži.

Bangkok – Pattaya – Ko Samet

Program podobný předchozímu zájezdu, tady ale vylepšený ještě o pár dní na ostrově Ko Samet, kde se pro změnu bydlí v bungalovech přímo na pláži.