Ho Či Minhovo mauzoleum na náměstí Ba Dinh v hlavním městě Hanoji nemůžete přehlédnout. Jde o bizarní atrakcí, ve kterém leží krutý diktátor. Před objemnou šedivou stavbou se každý den vine had turistů, kteří se chtějí podívat dovnitř. Hned u vchodu musí pod dohledem vojáků uložit do bezpečnostních schránek své osobní věci. Foťáky? Kamery? Neexistuje! Vše musí zůstat před vchodem.

Pak se turisté seřadí do dvojstupů a přebere si je našňořený voják. Nikdo se nesmí opozdit, nikdo nevybočí z řady… bezpečnostní opatření si v ničem nezadají s těmi v moskevském mauzoleu V.I. Lenina.

A stejně jako Lenin i Ho Či Minh, který zemřel už v roce 1969, leží v proskleném sarkofágu, pečlivě nasvícený a připomínající figurínu z vosku. A i tady se vkrádají pochybnosti, zda člověk kouká na skutečného Ho Či Minha, nebo jen umně vyrobenou figurínu…

Jen v Hanoji je asi 600 chrámů.

Jen v Hanoji je asi 600 chrámů.

FOTO: ESO travel

Ulice obuvníkům zaslíbená...

Po návštěvě mauzolea se v člověku mísí různé pocity, na bizarní zážitek ale dají rychle zapomenout další hanojské pamětihodnosti. Třeba Staré město, složitý labyrint uliček, které mají společnou jen titěrnost. Jinak jsou každá jiná a každá zaslíbená jedné profesi.
Kloboučnická, Obuvnická, i ulička, kde najdete jen dílny zabývající se výrobou náhrobních kamenů. Místní řemeslníci jsou asi jediní, kteří se nemusejí bát, že někdy přijdou o klienty.

V Saigonu seženete všechno. Ať už v pouličních obchodech, jako je ten na obrázku, nebo v luxusních nákupních centrech.

V Saigonu seženete všechno. Ať už v pouličních obchodech, jako je ten na obrázku, nebo v luxusních nákupních centrech.

FOTO: beggs

Ač byla Hanoj v době vietnamské války silně poškozena, je krásná a za návštěvu určitě stojí. Jen chrámů je tady zhruba šest set. Ten nejznámější - chrám Nefritové hory leží uprostřed jezera Navráceného meče. Prohlídku zaslouží i stovky staveb z koloniálního období.

Saigon – když vás baví nákupy

I v Saigonu, který se od roku 1975 oficiálně jmenuje Ho Či Minhovo město, jsou koloniálních památek sta a sta. Ať už je to pošta, nebo katedrála Notre Dame. Turisté ale dnes paradoxně spíš míří na široké bulváry a k patám vysokých mrakodrapů. Saigon je totiž městem nákupů – seženete tu všechno a za mrzký peníz.

Další články o asijských destinacích

Během vietnamské války si do Saigonu jezdili užívat američtí vojáci. Právě z téhle doby pochází přezdívka „město neřesti“, dnes ale Saigon jen vzpomíná na dávno zašlou slávu a ani noční život už tu není takový, jaký býval. Mnohem divočejší je prý v nedalekém thajském Bangkoku, kde se dá nyní výhodněji strávit třeba silvestr. Více v tomto článku Exotický Silvestr v Thajsku a Zanzibaru? Zlákat se nechává stále více Čechů.

Ve vodách zátoky Ha Long denně plují desítky lodí s turisty.

Ve vodách zátoky Ha Long denně plují desítky lodí s turisty.

FOTO: ESO travel

Právě v Saigonu pak mohou turisté navštívit válečné muzeum a nahlédnout do nedávné historie Vietnamu, která byla velmi bolestivá a krvavá. Jeho návštěva ale není pro slabé povahy.

Původní název „Muzeum čínských a amerických válečných zločinů“ sice Vietnam raději diplomaticky odstranil, co ale zůstává, jsou desítky exponátů – od klecí, ve kterých byli drženi zajatci, až po gilotinu a tisíce fotografií válečných hrůz.

Vietnam ale naštěstí nejsou jen připomínky krvavého konfliktu. Snad každý alespoň jednou slyšel o zátoce Ha Long v Tonkinském zálivu. Známá je i pod jménem Dračí zátoka – podle jedné z legend totiž tisíce zdejších ostrůvků vytvořil drak, když při přistání ocasem omylem rozmetal horský masiv. Jiná legenda zase tvrdí, že ostrůvky jsou perly, které tu draci vyplivli.

Souboj kontrastů – to je Vietnam, klid vesniček versus ruch Saigonu.

FOTO: ESO travel

Domy na vlnách v Dračí zátoce

Buď jak buď, Dračí zátoka je od roku 1994 na seznamu UNESCO a denně z přístavů na pobřeží vyplouvají stovky lodí, které jsou plné turistů. V Dračí zátoce je okolo čtyř tisíc ostrovů – délka výletů se tady proto nepočítá na hodiny, ale na dny.

Na vodách zátoky je možné z paluby lodi spatřit celé vesnice, plovoucí obchody, tržiště, bary, restaurace. Někteří z obyvatel na pevnou zem vystoupí jen několikrát do roka, jinak své plovoucí domy neopouštějí.

Zvýšená koncentrace těchto plovoucích domů je v okolí ostrova Cat Ba. Důvod je prostý – právě na Cat Ba nocuje část turistů, kteří se vydají na výlet po zátoce. A ti, okouzleni právě skončeným západem slunce rádi sáhnou do peněženky a utratí nemalé peníze za suvenýry s motivy Dračí zátoky.

Nha Trang bývá označován za vietnamské Středomoří. Při pohledu na fotografii je asi jasné proč.

Nha Trang bývá označován za vietnamské Středomoří. Při pohledu na fotografii je asi jasné proč.

FOTO: KieuAnh Tran

Nha Trang – vietnamské Středomoří

Tak trochu jiný Vietnam - to je turistické středisko Nha Trang. Evropané mu říkají „vietnamské Středomoří“. Důvod je zřejmý – dlouhé pláže, čisté moře, hotelové resorty a atmosféra ne nepodobná té, která panuje v létě na jihu Evropy.

Ti, co vyráží za poznáním do Vietnamu pod ochrannými křídly některé z cestovek, tady obvykle svou cestu Vietnamem končí několika dny na „středomořských“ plážích – možná proto, aby pro ně návrat do Evropy nebyl tak velkým kulturním šokem.

Čtěte dále - exkluzivní cestovatelské zážitky:

Nedávno jsme psali také o Tallinnu, unikátním Disney resortu, bláznivých adrenalinových atrakcíchGrónsku. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Vietnamu a Asie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznavacich zájezdů:

Vietnamem od severu k jihu

Velká cesta úžasnou zemí - nocování uprostřed Dračí zátoky, nákupy na bulvárech Saigonu, kouzlo Hanoje a několik dnů na pláži u moře v letoviscích Hoi An a Nha Trang.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Bangkok – Phuket

Poznejte thajskou metropoli a pak si odpočiňte na plážích luxusního Phuketu. Létáme sem i na přelomu roku. Oslavte silvestra v exotice. Výhodné last minute nabídky!

Hoi An – pobyt u moře

I ve Vietnamu se dá prožít dovolená na pláži. Důkazem je letovisko Hoi An. Čekejte průzračné moře, velmi kvalitní služby a unikátní vietnamskou přírodu. (Zatím) bez davů turistů.

 

FOTO: ESO travel

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel