Do klasického letadla A320 se při běžné úpravě vejde 170 lidí. Když 151 z nich nevpustíte dovnitř, jejich sedadla vyházíte a interiér vybavíte místo toho luxusními pohovkami, LCD televizory, koupelnami a ložnicemi, dostanete nový produkt Airbusu  - tryskáč ACJ 318.

A to je celé kouzlo. Výrobce nezvětšil kabinu letadla fyzicky, ale prostě přeskládal vnitřní vybavení tak, aby se do něj vešlo víc věcí a méně lidí. Nesmíme mu ale křivdit – i tak je pořád nejprostornějším letadlem ze své kategorie (business jets) a to na výšku i šířku.

Sám sebe prezentuje jako ideální, rychlý dopravní prostředek, ve kterém je možné uspořádat třeba obchodní jednání a ušetřit tak čas. Zájemcům k tomu stačí "maličkost" - pár přebytečných milionů na kontě, kterými pokryjí náklady na pronájem.

O největším letadle světa A380 se dočtete v článku Největší dopravní letadlo světa pojme přes 800 pasažérů a na palubě má i lázně.

A co vůbec na movité cestující uvnitř tryskáče čeká? Především postele, takže na dlouhých cestách se nebudou muset spokojit jen s polohovacím křeslem, kterých je ostatně na palubě také několik. Na palubě je i luxusní koupelna.

Netradičními dopravními prostředky na exotická místa

Obytná část letadla je vybavena tzv. lounge zónou s LCD televizí, koženými pohovkami a rozkládacími stolky. Těsně za kokpitem je pokoj pro personál letadla, který zároveň slouží jako kuchyňka – kdo by si taky v takovéhle letadle vařil sám. Oproti zbytku letadla je to ale malý kamrlík – celkový obytný prostor činí 70 m² a kapacita je limitována na 19 osob.

Soukromý tryskáč navíc neomezuje kapacita letišť. Zatímco obří airbus může přistát jen někde a v plné výbavě létá jen z Dubaje, pro menší tryskové letadlo od Airbusu tato omezení neplatí.

Výrobce ještě nezveřejnil, kolik bude cesta soukromým tryskáčem stát. Nicméně už teď je jasné, že pracovní porady většiny firem se budou i nadále odehrávat v kancelářských zasedačkách, kafe si budete muset uvařit sami a na postel si počkat až do večera. A pokud si vlastní tryskáč nemůžete dovolit, dá se alespoň vyzkoušet, jaké to je. Více v tomto článku Dovolené pro nejnáročnější: Cesta kolem světa luxusním soukromým letadlem.

Inzertní sdělení: Tipy na exotický silvestr

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky exotických silvestrovských pobytů:

Thajsko na silvestra!

Vydejte se oslavit Nový rok do Thajska - Pattaya, Phuket, Phi Phi. Dlouhé pláže,výborný servis. Odlet na konci prosince!

Dominikánská republika

Romantická dovolená na jedné z perel Karibiku. Najdete zde překrásné písčité pláže, blankytně modré teplé moře a příjemné tropické podnebí.

Silvestr na Kubě
Prožijte přelom roku ve Varaderu, nejluxusnějším letovsiku Kuby! Poslední volné kapacity a výrazné slevy u last minute zájezdů!

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel