Tchaj-pej 101 – to je označení budovy, která byla od svého dokončení v roce 2004 do ledna 2010 nejvyšší budovou planety. V panoramatu Tchaj-peje, metropole Tchaj-wanu, se nedá přehlédnout. Měří totiž přes půl kilometru a unikátní je i její tvar.

Mrakodrap Tchaj-pej 101, kde číslovka za názvem označuje počet pater, má tvar bambusového kmene. Obyvatelé Tchaj-wanu věří, že to budově přinese štěstí, stejně jako hlavy čínských draků u paty budovy.

Pokračovatelé Říše středu

Tchaj-wan sám sebe rád označuje ze jediného pokračovatele slavné Říše středu. S jeho (ne)existencí je to ale složité. Z evropských států tuto „malou Čínu“ uznává jen Vatikán. Ostatní státy Tchaj-wan chápou jako nedílnou součást Číny velké, tedy Čínské lidové republiky.

Menší exkurz do historie…

Tchaj-wan pro Evropu objevili už v roce 1544 Portugalci. Tehdy ho ale nepojmenovali Tchaj-wan, ale Formosa, což v překladu znamená „Krásný ostrov“. Až do 40. let 20. století pak patřil k pevninské Číně. Po nástupu komunistů se sem do exilu uchýlil Čankajšek a spolu s ním asi milion a půl dalších Číňanů. Od té doby je tedy Tchaj-wan (ne)závislý.

Mimochodem – při odchodu/útěku do tchajwanského exilu neodcházel Čankajšek a jeho příznivci s prázdnou. Vzali si s sebou velké množství uměleckých předmětů a zlata. A tohle všechno je dnes k vidění v Národním palácovém muzeu v hlavním městě Tchaj-wanu.

Exponátů ve sbírkách je prý okolo 650 tisíc, vystavených jich je sice jen zlomek, ale i ten dokáže turistům vyrazit dech. Zlato, vzácná dřeva, drahé kameny – a to vše s tradiční čínskou symbolikou. Část exponátů pochází i z útrob pekingského Zakázaného města.

Čankajšek – diktátor nebo zasloužilý státník?

Zájmu turistů se těší i Čankajškův památník v centru města. Ač je Čankajšek západním světem chápaný jako diktátor, někteří Tchajwanci na něj nedají dopustit. I v horkém létě, které je v údolním Tchaj-pej obvzlášť nesnesitelné, protože velmi vlhké, stojí u třicet metrů vysoké Brány středu, což je pomyslný vchod do památníku, čestná stráž „v plné polní“.

Naleštěné kulaté přilby, pečlivě zapnutá uniforma a nehybný postoj i v okamžiku, kdy slunce neúprosně praží. Na všechno a všechny tu dohlíží 16 metrů vysoká socha Čankajška.

Tchaj-wan - to ale není jen hlavní město Tchaj-pej. Tenhle ostrov má oproti České republice rozlohu poloviční, ale obyvatel dvakrát tolik a přírodních krás na rozdávání. Hustě osídlená je západní část pobřeží a sever ostrova, kde leží i hlavní město.

Ještě více Asie v dalších článcích

Střed a východ ostrova pak pokrývají vysoké hory brázděné hlubokými srázy. Zvláště srázy na východním pobřeží jsou velmi působivé a klikatice serpentin nad nekonečnými skalními stěnami je lákadlem pro adrenalinu chtivé turisty.

Divoký východ ostrova

Přidejte k tomu vodopády, horské chrámy, horké prameny a nekonečné čajovníkové plantáže – tenhle kout Tchaj-wanu prostě stojí za poznání.

Tchaj-wan je ale možné procestovat i vlakem. Na několika tratích tady jezdí variace na japonské rychlovlaky Schinkansen. Ze severu ostrova na jih se dostanete za hodinku a půl. Cesta má jedinou nevýhodu – v rychlosti 300 kilometrů za hodinu člověk jen těžko stíhá sledovat okolní krajinu.

Tchaj-wan každý rok navštíví podle údajů místních úřadů asi 3,5 milionu turistů. Nutno ale podotknout, že většina z nich vyrazí jen na pár hodin z útrob letištní haly do nejbližších ulic Tchaj-peje, aby si ukrátili čas při čekání na další let.

Tchaj-wan je tak prozatím nedoceněnou turistickou destinací. Ač jde o „malou Čínu“, je tenhle kus země svým přírodním i kulturním bohatstvím, opravdu obrovský.

Další zajímavé články o Číne:

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Asie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznavacich zájezdů:

Velký okruh Čínou

Poznejte „jinou“ Čínu než je Tchaj-wan. Peking, Velká čínská zeď, terakotová armáda, Hongkong – to nejlepší z Číny ve dvou týdnech. Nyní s výraznou slevou!

Bangkok – Phuket

Poznejte thajskou metropoli a pak si odpočiňte na plážích luxusního Phuketu. Létáme sem i na přelomu roku. Oslavte silvestra v exotice. Výhodné last minute nabídky!

Hongkong

Poznejte v extrémně krátké době bláznivý Hongkong! Čtyři dny v Dračím městě nabyté poznáním. Moderní asijská metropole, která nemá ve světě konkurenci.

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel